روانشناسی و موفقیت

رضایت شغلی: چند راه ساده برای لذت بردن از شغلی که به آن علاقه ندارید

رضایت شغلی بر روی سلامت روان تاثیر بسیاری دارد. انجام دادن کاری که از آن لذت نمی‌برید به شدت خسته کننده است. پیدا کردن شغل دلخواه هم همیشه آسان نیست. علاوه بر این ممکن است به دلایل اقتصادی متعددی برایتان به صرفه نباشد که کارتان را رها کنید.

با در نظر گرفتن این که هر شغل حداقل یک سوم روزانه هر فرد را به خودش اختصاص می‌دهد، بی علاقه بودن به شغل تان شبیه شکنجه روزانه است. این شرایط بر همه جنبه‌های زندگی تان تاثیر سو می‌گذارد. پس بهتر است برای ایجاد رضایت شغلی دست به کار شوید.

ما در این مقاله به چند نکته ضروری می‌پردازیم، با نت نوشت همراه باشید.

راه‌های افزایش رضایت شغلی

رضایت شغلی بسیار مهم است. بی علاقه بودن به شغل نوعی شکنجه محسوب می‌شود!
رضایت شغلی بسیار مهم است. بی علاقه بودن به شغل نوعی شکنجه محسوب می‌شود!

نگرش عاقلانه اتخاذ کنید

این که هر روز صبح با ترشرویی از خواب بر می‌خیزید و به سر کار می‌روید کمکی به شما نمی‌کند.

اگر شرایط عوض کردن شغلتان را ندارید، اما همیشه و هرجا می‌توانید نیروی فکرتان را در جهت بهتر تغییر دهید. همه موفقیت‌ها از جادوی فکر شما شروع می‌شود.

لغات مثبت و شادی بخش برای توصیف شغلتان به کار ببرید. به دنبال ایده‌ها و افکاری باشید که به کارتان ارزش می‌دهد.

برای افزایش رضایت شغلی خودتان را دست کم نگیرید

خیلی از اوقات بی اعتقادی ما به توانایی‌های خودمان دلیل شرایط نامطلوب ماست.

خیلی از افراد موفق در ابتدای راهشان با کارهای به ظاهر بی ارزش شروع کرده اند. شما هم می‌توانید یکی از افراد موفق باشید.

خود را در برابر عذر تراشی هایی مانند: “من هوش کافی ندارم، شانس با من یار نیست، از سن من گذشته است و…” واکسینه کنید. این عذر تراشی‌ها تنها اعتماد به نفستان را زائل می‌کند.

اعتقاد شما به هوشتان از میزان واقعی هوشتان مهم تر است. شانس بی معناست؛ هر چیزی علتی دارد. به دنبال دلائل عدم موفقیت خود بگردید و از آن‌ها پلی به سمت پیشرفت بسازید.

امکانات شغلتان را در نظر بگیرید

تنها وضع موجود را نبینید، امکانات فردا را هم در نظر بگیرید. توجه به هر چیزی اعتبار می‌بخشد.

به امکاناتی که شغلتان برای پیشرفتتان فراهم می‌کند بیندیشید. به تجارب سودمندی که شغلتان در اختیارتان قرار می‌دهد توجه کنید و از آن‌ها برای گزینش راه درست زندگی خود بهره ببرید.

منافع شغلتان را مانند منافع خود در نظر بگیرید

انسان بزرگ اندیش هدف‌های بزرگ در سر می‌پروراند.

برای بزرگ اندیش شدن و افزایش رضایت شغلی فقط به هدف‌های والای شغلی تان فکر کنید. جزئیات شما را از پا می‌اندازد. اختلاف با همکاران، اخم رئیس، بگو مگو‌های شغلی، قرار گرفتن ته لیست و… همه جزئیات هستند.

هدف اصلی در کار پیشرفت مجموعه است. در کارها پیشتاز باشید. مسئولیت پذیر باشید. نگذارید ترس از برچسب خوردن چاپلوس، خر حمالی یا گدایی برای اضافه حقوق شما را منصرف کند.

برای داشتن رضایت شغلی تفکر خلاق داشته باشید

تفکر خلاق مربوط به همه است. کلمه ناممکن را از فهرست لغات خود حذف کنید. هر روز صبح در مسیر کار به این بیندیشید، امروز چگونه می‌توانم کار‌ها را بهتر انجام دهم؟

همیشه در جستجوی راه‌های بهتر باشید. پیشرفت نصیب کسی می‌شود که می‌گوید می‌توانم بهتر انجام دهم.

دفترچه‌ای با خود همراه داشته باشید و ایده هایتان را بنویسید. این کار قدرت خلاقیت را در شما بالا می‌برد.

در کارتان خلاق باشید
در کارتان خلاق باشید

الگو باشید

به این فکر کنید که الگوی بقیه قرار بگیرید. خودتان را با آدمی که ماه قبل بودید مقایسه کنید.

ذوق و شوق داشته باشید. کارهای روتین و کسل کننده کارتان را بی درنگ و بدون فکر کردن به جنبه منفی آن انجام دهید.

برای همکارانتان خبرهای خوش ببرید. نگرانی هایشان را تسکین دهید. بعد از هر تعامل از خود بپرسید آیا باعث شدم که طرف مقابلم از همجواری من لذت ببرد.

محیط کارتان را با چند گلدان یا قاب عکس زیبا کنید. در مورد شغل خود کتاب بخوانید و در مجلات مربوط به شغلتان عضو شوید. دانستن شوق انجام هر کاری را بالا می‌برد.

به دنبال لحظات ناب در شغلتان باشید

لحظات ناب زندگی شما لحظاتی هستند که کاری انجام می‌دهید که با هدف اصلی زندگی تان همسو هستند. هر چه این لحظات در زندگی شما بیشتر باشد لذت زندگی در شما بیشتر می‌شود.

بیندیشید که وظیفه اصلی تان یا آنچه که باعث می‌شود زندگی تان معنادار شود، چیست؟ سپس سعی کنید این لحظات را در محیط کار خود داشته باشید.

خدمت به مردم، شناسایی خودتان، تعالی روحتان، پول درآوردن و … هدف هایی هستند که امکان دارد به زندگی افراد معنا دهد. با کمی تفکر می‌توانید شغل و وظیفه زندگی تان را همسو کنید و رضایت شغلی را افزایش دهید.

تنوع به رفتن به محل کار

در صورتی که هر روز برای رسیدن به محل کارتان رانندگی می‌کنید، و باید ترافیک را تحمل کنید، بد نیست گوش دادن به کتاب‌های صوتی را امتحان کنید.

کتاب‌های صوتی می‌تواند یادگیری یک زبان، یا اطلاعاتی در مورد کارتان یا حتی یک رمان و داستان باشد.

مسیر تازه‌ای برای رسیدن به محل کارتان پیدا کنید. گاهی که در ترافیک گیر می‌کنید نگاهی به دو طرف خیابان یا جاده بیندازید.

اگر دوستی یا همکاری نزدیک خانه تان هست یک روز درمیان یکی از شما رانندگی کند و با یک اتومبیل بروید. به این ترتیب هم صحبت می‌کنید و هم قدمی در راه کم کردن آلودگی هوا برداشته اید.

یک روز با اتوبوس، یک روز با تاکسی یا مترو به محل کار بروید.

برای افزایش رضایت شغلی در محل کارتان تنوع بدهید

تقریبا هر روز کار تکراری است. ایمیل ها، مکاتبات، جلسات، مکالمات تلفنی و پیگیری ها. همه بدون شک منتظر آخر هفته هستیم. از همین فردا صبح که از خواب بیدار می‌شوید فکر کنید که یک صفحه سفید به شما داده اند تا آن را نقاشی کنید.

بی تفاوت از کنار حرف‌ها و اتفاقاتی که دوروبرتان اتفاق می‌افتد، به سادگی نگذرید. در هر کدام از آن‌ها درس و نکته‌ای نهفته است که فقط یک ذهن ماجراجو می‌تواند آن‌ها را کشف کند.

حتی برای خودتان سوال طرح کنید. بپرسید امروز چه چیز جدیدی می‌خواهم یاد بگیرم. با آغوش باز پروژه و کارهای جدید را بپذیرید.

به جای آن که از ناشناخته‌ها بترسید، به دنبال هیجانی باشید که از کار جدید به دست می‌آورید. درگیر شدن در یک پروژه و فکر کردن برای پیدا کردن راه حل‌ها هیجان انگیر است.

حتی برای بالا بردن رضایت شغلی می‌توانید روش کاری تان را کمی تنوع بدهید. مجبور نیستید کاری را که انجام می‌دهید درست مثل دیروز باشد.

بالاترین میزان رضایت شغلی در کدام کشورها است؟

شاخص شادی یک کشور از شادمانی نیروی کار در آن مشخص می‌شود. طبق تحقیقات به عمل آمده کشورهایی که میزان رضایت شغلی و شادمانی کارگران و کارمندان آن بالا است جز کشورهای شاد جهان محسوب می‌شوند.

سه عامل رضایت شغلی کارکنان، تمایل کارمند به کارفرمای فعلی و عدم احتمال تغییر شغل در آینده نزدیک سه عامل موثر در شادی افراد جامعه می‌باشد.

طی این آمار کشورهای ذیل به ترتیب شادترین کشورها به شمار می‌روند.

کانادا

بالاترین میزان رضایت شغلی مربوط به کشور کانادا است
بالاترین میزان رضایت شغلی مربوط به کشور کانادا است

۷۶ درصد افراد کانادایی از سبک کار و زندگی خود راضی یا بسیار راضی هستند. شاغلین کانادا از قوانین جامع حقوق بشر و اتباع بسیار ابراز خوشنودی دارند.

این درحالی است که قوانین اشتغال در این کشور از حداقل استانداردها و دستمزدها و بهداشت و ساعت کار زیاد برخوردار است.

شیلی

ملت‌های امریکای جنوبی یکی از قوی ترین و سریعترین اقتصادهای در حال رشد قاره امریکا را دارد. به وضوح می‌توان گفت این افزایش رشد مبنی از کارگران این کشور است که خود از رابطه رضایت شغلی و سلامت روان حکایت دارد.

پابلو

پاناما کشوری با دستمزدهای پایین ولی از لحاظ کار غنی است. اما با این وجود کارگران سی روز مرخصی با حقوق در سال و دو ساعت استراحت بین روز دارند.

برزیل

در برزیل قانون اساسی شرایط عادلانه‌ای برای کارگران تنظیم  می‌کند. حداکثر تعداد ساعت یک کارمند می‌تواند ۴۴ ساعت در هفته باشد و اضافه کاری از ۲ ساعت تجاوز نخواهد کرد.

کلمبیا

کلمبیا نیز از سریع ترین اقتصاد‌های در حال رشد جهان را دارد. فرصت‌های شغلی مناسبی برای کارفرمایان و کارکنان در این کشور برقرار است.

اسپانیا

این کشور طولانی ترین ساعات کار در اروپا را دارد. اما این مساله مانع شادی کارمندان اسپانیایی نشده است!

سنگاپور

با وجود اینکه در سنگاپور بهترین شرایط کاری حداقل دستمزد را دارند اما کارمندان این کشور میزان رضایت بالایی از کار خود نشان داده اند. البته بد نیست بدانید در سنگاپور تعطیلات به طرز سخاوتمندانه‌ای می‌گذرد. چرا که دولت کمک هزینه تعطیلات را نیز در نظر می‌گیرد.

فرانسه

قوانین اشتغال در فرانسه همه بر پایه سلامت کارگران وضع می‌شود. شرکت‌ها باید بعد از پنج هفته کار تعطیلات اعلام کنند. البته همراه با کمک هزینه تعطیلات. یک مشکل بزرگ در این کشور در نظر نگرفتن مرخصی‌های مربوط به ازدواج است.

بلغارستان

شرایط کار در بلغارستان به طور پیوسته در حال بهبودی است. قانون این کشور مداوم در حال پیشرفت و هدایت به سمت حمایت از کارگران است.

رومانی

امنیت شغلی در رومانی یکی از نکات بسیار مهم است. حضور رو به رشد شرکت‌های بین المللی در رومانی باعث ثبات کاری در کارگران شده است. کارگران در رومانی بیشتر شاد و وفادار به وظایف خود هستند.

مکزیک

ساعات کاری در مکزیک زیاد و البته دستمزد اغلب پایین است. اما شاخص رضایت از زندگی در این کشور چندان پایین نیست.

سوئیس

همسایه فرانسه در میان کشورهای جهان رتبه خوبی در رضایت شغلی دارد.

آلمان

بیشترین اخلاق کاری و پشتکار مربوط به آلمانی‌ها است
بیشترین اخلاق کاری و پشتکار مربوط به آلمانی‌ها است

در آلمان اغلب نیروی کاری در نیروگاه‌های صنعتی مشغول به کار هستند. این کشور یکی از قوی ترین اقتصاد‌ها در اروپا را دارد. ساعات کار کم است و بیشترین اخلاق کاری و پشتکار مربوط به آلمانی‌ها است.

جمهوری چک

وفاداری قوی کارفرمایان در این جمهوری  قابل توجه است. بیشتر کارمندان حرفه‌ای هستند.

مجارستان

این کشور کوچک از شادترین نیروی کار برخوردار است.

بلژیک

در جدول رتبه بندی کشورهای شاد بلژیک رو به سقوط است. نیروی کار در این کشور به ندرت رضایت شغلی خود را از دست می‌دهند. جایگزینی شغل یکی از مشکلات بلژیک است.

فنلاند

فنلاندی ها  زیاد از شغل خود راضی و خشنود نیستند. یک گزارش نشان می‌دهد که تنها ۷/۴ درصد از جمعیت فعال فنلاند ابراز رضایت شغلی دارند.

هلند

هلند را به عنوان کشوری با کار خسته کننده می‌شناسند. این کشور دستورالعمل‌های دقیقی دارد. ساعت کاری یک کارمند روزانه ۹ ساعت است. و در هفته ۴۵ ساعت برای آنها در نظر گرفته شده است.

اتریش

اتریش با وجود مقادیر زیادی شکایت از طرف کارگران اما جز کشورهایی است که رنج حقوقی بالایی دارد. تعطیلات نیز در این کشور ۱۳ هفته است. مرخصی زایمان نیز هشت هفته قبل و بعد از تولد نوزاد در نظر گرفته شده است.

سوئد

این ملت با وسواس و تعادل بسیاری کار می‌کنند. آن‌ها برای یک روز کار شش ساعته محاکمه می‌شوند. فقط ۱٪ سوئدی‌ها بیش از ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. و همچنین ۴۸۰ روز مرخصی بین پدر و مادر تقسیم می‌شود.

کاستاریکا

این کشور به عنوان نماینده امریکای جنوبی است که بیشترین صنعت گردشگری را دارند. معمولا در این کشور فراوانی شغل و رضایت دیده می‌شود.

نروژ

نروژ کشوری است که در آن از هر ده نفر یک نفر امنیت شغلی و درآمد قابل توجه دارد.

دانمارک

در این کشور میزان شادی بین کارفرمایان رو به افزایش است. شرکتها معمولا بیش از ۳۵ نفر کارمند دارند و بیشتر سعی در حفظ قدرت و جایگاه خود دارند. هیئت مدیره به کارمندان به طور منظم حقوق و قدرت ارائه می‌کند.

میزان رابطه رضایت شغلی و سلامت روان در این کشورها متفاوت است. اما میزان شادی و خوشبختی حسی است که هر انسان نسبت به شرایط  زندگی‌اش می‌تواند داشته باشد.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] استرس کاری را با این روش‌های فوق العاده مدیریت کنید

منبع +

عاطفه خانی

عاطفه دانشجوی ارشد روانشناسی، علاقه مند به روانشناسی، دویدن و کوه ؛)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا