دانستنی‌های سلامتی

روش نگهداری گوجه فرنگی که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

روش نگهداری گوجه فرنگی

برای آن که به بهترین روش از این جالیزی ضد سرطانی و پرخاصیت برای صبحانه و ناهار و شام  و یا درست کردن سالاد و میان وعده بهره بگیرید این است که باید آنها را درست انتخاب و به روش درستی هم نگهداری کنید. در ادامه نکات مهم از روش نگهداری گوجه فرنگی را در نت نوشت امروز بخوانید.

۲۴+

انتخاب روش نگهداری گوجه فرنگی برای آن که به بهترین روش از این جالیزی ضد سرطانی و پرخاصیت برای صبحانه و ناهار و شام  و یا درست کردن سالاد و میان وعده بهره بگیرید بسیار مهم است. در ادامه نکات مهم از روش نگهداری گوجه فرنگی را در نت نوشت امروز بخوانید.

انواع روش نگهداری گوجه :

روش نگهداری گوجه فرنگی در یخچال :

روش نگهداری گوجه فرنگی

روش نگهداری گوجه فرنگی – مصرف گوجه فرنگی بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای طعم و بوی بهتر

یک روش نگهداری گوجه فرنگی نگهداری آنها در یخچال است. چون همیشه گوجه رسیده می خرید. پس براحتی می توانید آن ها را بشویید. بگذارید خشک شوند و در یک ظرف مناسب گذاشته در یخچال نگهداری کنید. به این ترتیب هم بافت  و هم بوی خوش آن ها حفظ می شود.

اگر بخواهیم یک تجربه بسیار ظریف را در روش نگهداری گوجه فرنگی اختیارتان بگذاریم. باید بگوییم که لطفا اجازه بدهید یک روز گوجه ها روی پیشخوان آشپزخانه بماند و بعد از ۲۴ ساعت از آن ها برای سالاد و غذا استفاده کنید. متوجه می شوید طعم و رنگ بهتری دارند. برای گوجه فرنگی های قرار گرفته در یخچال بهتر است دو روز صبر کنید. تجربه جالبی که فقط سرآشپزهای حرفه ای از آن خبر دارند. بی دلیل نیست که همیشه می بینید گوجه فرنگی های سرو شده در رستوران ها خوشمزه ترند.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری هویج که خواصش حفظ شود و همیشه تازه بماند!

روش نگهداری گوجه فرنگی در پیشخوان آشپزخانه :

اگر بخواهیم خیلی راحت تر بگوییم دمای اتاق ۲۵ درجه برای یک روز نگهداری گوجه فرنگی ها عالیست. مسلما در تابستان که هوا گرمتر است بیشتر باید مراقب باشید و در صورتی که دمای خانه بیش از ۲۵ درجه است بیش از چند ساعت گوجه ها را در فضای آشپزخانه و خارج از یخچال نگهداری نکنید. چون به سرعت خراب شده، کپک می زنند که حاوی باکتری بسیار خطرناکی است.

در صورتی که گوجه ها خیلی رسیده نیست بدون نگرانی آن ها را جایی در آشپزخانه نگهداری کنید تا برسند. بعد آن ها را شسته و در یخچال نگهداری کنید. گوجه هایی که به این ترتیب می رسند قرمزتر، آبدارتر و خوشمزه تر هستند.

بیشتر بخوانید: خواص گوجه فرنگی : گوجه فرنگی را به این دلایل زیاد مصرف کنید

روش نگهداری گوجه فرنگی در فریزر :

بهترین گوجه فرنگی سال گوجه های تابستان است. گوجه های دیگر فصل ها را معمولا در گلخانه ها پرورش می دهند که چندان طعم و رنگ جالبی ندارد. آن ها بیشتر دارای گوشت سفید مایل به سبز هستند که ناچار هستید بیشتر قسمت های گوجه را دور بریزید.

در صورتی که دوست دارید گوجه های فصل تابستان را برای زمستان هم نگهداری کنید روش نگهداری گوجه فرنگی این است که می توانید گوجه های رسیده را شسته و درسته بسته بندی کرده در فریزر بگذارید. سپس هر بار که خواستید آنها را چند دقیقه ای در آب گرم قرار دهید. به راحتی پوست های آن ها جدا می شود و شما گوجه های تازه ای دارید که می توانید برای پخت انواع غذا به عنوان گوجه تازه و حتی به جای رب گوجه فرنگی استفاده کنید. البته استفاده از این گوجه فرنگی های یخ زده برای سالاد جالب نخواهد بود. ولی شاید امتحان کنید و دوست داشته باشید.

بیشتر بخوانید: روش نگهداری خیار , نکات کاربردی برای نگهداری بهتر این جالیزی پرخاصیت

انتخاب درست گوجه موقع خرید :

علاوه بر انتخاب بهترین روش نگهداری گوجه فرنگی پیشنهاد می کنیم وقتی گوجه فرنگی می خرید به نکات زیر توجه کنید:

 1.  همیشه گوجه های رسیده بخرید. گوجه هایی که قرمز است، کمی نرم است و سفت نیست. قسمت های سفید و سبز هم ندارد.
 2. گوجه هایی که کمتر گوشت و بیشتر دانه دارند گوجه های بهتری هستند. آن ها را انتخاب کنید.
 3. در صورتی که فقط رسیده ها را انتخاب می کنید فقط به میزانی که برای یک هفته نیاز دارید بخرید.
 4. می توانید به یک روش ساده عمل کنید. مقداری گوجه رسیده و مقداری گوجه سفت ( مثلا یک سبد کامل) بخرید. رسیده ها  را بلافاصله شسته و روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید و طی ۲۴ ساعت مصرف کنید. در صورتی که می خواهید آن ها را مدت بیشتری نگهداری کنید همان طور که در روش نگهداری گوجه فرنگی گفتیم آن ها را در یخچال بگذارید. گوجه های سفتی را که کاملا نرسیده اند می توانید در آشپزخانه نگهداری کنید تا برسند و بعد برای مصرف آماده نمایید. به این ترتیب تقریبا بین دو تا سه هفته گوجه خواهید داشت بدون آن که مجبور به خرید مجدد گوجه باشید.
 5. گوجه گیلاسی را حتما در یخچال نگهداری کنید. این گوجه ها تقریبا تا دو هفته در یخچال تر و تازه باقی می ماند. نگهداری آنها خارج از یخچال به سرعت آن ها را خراب می کند.

بیشتر بخوانید: روش انتخاب هندوانه خوب و شیرین و روش نگهداری هندوانه در خانه برای مدت زیاد!

بیشتر بخوانید: نگهداری میوه و سبزیجات : چگونه میوه و سبزیجات را تازه و سالم نگه داریم؟

بیشتر بخوانید: روش تازه نگه داشتن کلم بروکلی در فریزر

منبع: seriouseats.com

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  امین

  ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ at ۲۲:۳۲

  عالی

  ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا