آموزشی

چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟

چگونه گوشی اندرویدی خود را فرمت کنیم؟

قبل از فروش اسمارت فون خود، چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم تا اطلاعات درون آن قابل بازگردانی نباشند؟ factory reset (ریست فکتوری یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه) یا فرمت کردن گوشی می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پاک کردن اطلاعات درون آن باشد.

۴۱+

معمولا تلفن همراه ما، مخزن بزرگترین اسرار شخصی زندگی ما می باشد. همه ی ما از خیلی از پیام ها، شماره تلفن ها، عکس ها و ویدیوهای شخصی خود در گوشی تلفن همراهمان نگهداری می کنیم. همانطور که می دانید، متاسفانه امروزه سو استفاده از عکس ها و ویدیوهای شخصی افراد بسیار رایج شده است که این کار می تواند اثرات مخربی را بر روی زندگی شخص قربانی باقی بگذارد. پس چگونه می توانیم از لو رفتن اطلاعات شخصی خود جلوگیری کنیم؟ قبل از فروش اسمارت فون خود، چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم تا اطلاعات درون آن قابل بازگردانی نباشند؟ factory reset (ریست فکتوری یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه) یا فرمت کردن گوشی می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پاک کردن اطلاعات درون آن باشد. اما این کار باید به گونه ای انجام شود که دیگر هیچ وقت امکان بازگردانی اطلاعات پاک شده وجود نداشته باشد.

چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟

شاید فکر کنید که یک بار ریست فکتوری کردن تلفن اندرویدی از طریق تنظیمات گوشی برای پاک شدن همه ی اطلاعات کافی است، اما اشتباه می کنید! در یک آزمایش، شرکت امنیتی مشهور Avast بیست تلفن همراه را از سایت eBay خریداری کرد. تمامی این اسمارت فون ها قبل از فروش فرمت شده بودند، اما مهندسان این شرکت توانستند تا بسیاری از عکس ها، جستجو های گوگل، ایمیل ها، پیامک ها و حتی شماره تلفن های درون این گوشی ها را بازگردانی کنند. پس همان طور که دیدید ریست فکتوری به تنهایی برای از بین بردن کامل اطلاعات درون گوشی کافی نیست. در این مقاله قصد داریم تا به سوال “چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ، به طوری که دیگر هیچگاه کسی قادر به بازگردانی اطلاعات درون آن نباشد” پاسخ دهیم. جالب است بدانید که بسیاری از تعمیرکاران و فروشندگان موبایل هم با این روش آشنایی کامل ندارند، پس پول خود را هدر ندهید و فقط ادامه ی این مطلب از نت نوشت را مطالعه بفرمایید.

بیشتر بخوانید: افزایش سرعت گوشی اندرویدی ؛ کنترل همه چیز را بدست بگیرید!

Factory Reset Protection (حفاظتِ ریست فکتوری)

ابتدا وارد تنظیمات گوشی می شوید

ابتدا وارد تنظیمات گوشی می شوید

سپس وارد قسمت اکانت ها می شوید

سپس وارد قسمت اکانت ها می شوید

در این قسمت می توانید اکانت های گوگلی خود را مشاهده کرده و پاک کنید

در این قسمت می توانید اکانت های گوگلی خود را مشاهده کرده و پاک کنید

 

اول از همه شما باید (Factory Reset Protection (FRP را از اسمارت فون خود پاک کنید. گوگل FRP را در Android 5.0 Lollipop به عنوان یک لایه ی حفاظتی اضافی معرفی کرد. اگر گوشی شما دزیده شود، دزدان معمولا با فرمت کردن گوشی شما سعی بر استفاده ی مجدد از آن می کنند، اما FRP اجازه ی فرمت شدن گوشی شما به دست افراد غریبه را نمی دهد.

بیشتر بخوانید: ۶ راه برای افزایش سرعت اینترنت در گوشی های اندرویدی

اگر شما گوشی خود را زمانی که FRP در آن فعال است فرمت کنید تا دوباره آن را راه اندازی کنید، از شما خواسته می شود که نام کاربری و رمز عبور آخرین حساب Google که در دستگاه ثبت شده است را وارد کنید. اگر شما اطلاعات حساب گوگلی خود را نداشته باشید، گوشی شما در حالت قفل باقی مانده و نمی توانید به درون آن دسترسی پیدا کنید. بنابراین وقتی گوشی شما دزدیده شود، دزدها نمی توانند با فرمت کردن گوشی شما، آن را به اشخاص دیگر بفروشند.

پس در ادامه ی سوال چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ، اول باید ببینیم که چگونه می توان FRP را غیرفعال کرد.

  • این کار در گوشی های مختلف کمی با یکدیگر فرق می کند. اگر شما یک گوشی Samsung Galaxy دارید، باید به مسیر زیر مراجعه کنید:

Settings > Lock screen and security > Screen lock type

سپس در این مسیر گزینه ی None را انتخاب کنید. در LG G6 به مسیر زیر بروید:

Settings > Display > Lock screen > Select screen lock

بیشتر بخوانید: قوانین ساخت پسورد قوی ، هر آنچه که قبلا شنیده اید را دور بیندازید!

و سپس None را انتخاب کنید. در Google Pixel هم می توانید به مسیر زیر بروید:

Settings > Personal > Security > Screen lock

و بعد None را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: ۳۰ برنامه هک اندروید ؛ از توانایی های هیجان انگیز اندروید لذت ببرید

  • در مرحله ی بعد شما باید اکانت های گوگل خود را پاک کنید (در ۳ عکس بالا این کار به صورت تصویری توضیح داده شده است). در گوشی های Samsung Galaxy به مسیر زیر بروید:

Settings > Cloud & accounts > Accounts

سپس گزینه ی Google را لمس کنید و بعد گزینه ی سه نقطه ی عمودی که در بالای صفحه، سمت راست می بینید را انتخاب کرده و در More (بیشتر) گزینه ی Remove account (پاک کردن حساب) را انتخاب کنید. در LG G6 یا Google Pixel به مسیر زیر بروید:

Settings > Accounts & sync > Google

و بعد گزینه ی سه نقطه ی عمودی که در بالای صفحه، سمت راست می بینید را انتخاب کرده و سپس گزینه ی Remove account را لمس کنید. اگر بیش از یک اکانت گوگلی فعال در اسمارت فون خود دارید، مطمئن شوید که همه ی آن ها را پاک کرده باشید.

بیشتر بخوانید: مشکل وصل شدن گوشی اندرویدی به ویندوز ۱۰ را اینگونه حل کنید!

  • اگر شما یک گوشی Samsung Galaxy دارید، باید اکانت سامسونگ خود را هم پاک کنید. برای این کار به مسیر زیر بروید:

Settings > Lock screen and security > Find My Mobile

سپس رمز خود را وارد کنید، اکانت خود را در بالای صفحه انتخاب کنید، گزینه ی More را انتخاب کرده و بعد گزینه Remove account را لمس کنید.

پس از پاک کردن اکانت های گوگل و سامسونگ خود، می توانید پروسه ی فرمت کردن گوشی اندرویدی خود را ادامه دهید. ضمنا، در دیگر گوشی های اندرویدی هم پروسه های بالا تقریبا مشابه با یکدیگر می باشند. فقط کافی است تا screen lock خود را برداشته و سپس اکانت های گوگل و هر اکانت دیگری که مربوط به کمپانی سازنده ی دستگاه شما (مثل اکانت هواوی) می باشد را پاک کنید. مثلا در گوشی های هواوی، در تنظیمات وارد security and privacy شده و در قسمت screen lock گزینه ی None را انتخاب کنید. سپس دوباره از تنظیمات گوشی خود وارد صفحه ی users and accounts شده و در آنجا اکانت های گوگلی خود را انتخاب کرده و پاک کنید.

بیشتر بخوانید: همین الان این ۵ ویژگی را در تلفن هوشمندتان غیر فعال کنید!

ریست فکتوری چگونه کار می کند؟

وقتی شما گوشی خود را ریست فکتوری میکنید، انتظار دارید تا تمامی اطلاعات شما پاک شوند، اما در واقع این اتفاق نمی افتد. ریست فکتوری تنها آدرس های داده های شما را پاک می کند، بنابراین پس از انجام آن، گوشی شما فقط محل اطلاعاتی که درون آن ذخیره شده را نمی داند و شما نمی توانید به سادگی به آن ها دسترسی پیدا کنید، اما در واقع اطلاعات جدیدی بر روی اطلاعات قدیمی ذخیره نمی شود. بنابراین اگر بعد از انجام عملیات ریست فکتوری گوشی شما به دست شخص دیگری بیفتد، می تواند بسیاری از اطلاعات شما را بازگردانی یا به اصطلاح recovery کند. پس چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ، بدون اینکه امکان بازگردانی آن ها وجود داشته باشد؟

اطلاعاتتان را رمزگذاری کنید

وارد تنظیمات گوشی خود شوید

وارد تنظیمات گوشی خود شوید

وارد قسمت Lock screen & security شوید

وارد قسمت Lock screen & security شوید

در آنجا گزینه Encrypt phone یا مشابه آن را بیابید

در آنجا گزینه Encrypt phone یا مشابه آن را بیابید

 

اولین قدم، رمزگذاری کردن اطلاعات درون اسمارت فون می باشد. این گزینه در اندروید دستگاه شما وجود دارد و برای هربار روشن کردن گوشی نیاز به وارد کردن پسوورد و یا پین کد دارید. یعنی هرکسی که بخواهد اطلاعات اسمارت فون شما را بازگردانی کند نیاز به یک کلید مخصوص برای ورود به گوشی شما دارد، در حالی که این رمز یا کلید مخصوص را نمی داند. حال مراحل زیر را دنبال کنید:

بیشتر بخوانید: ردیابی گوشی اندروید , چگونه گوشی اندروید گم شده خود را پیدا کنیم؟

  • گوشی خود را به طور کامل شارژ کرده و یا به شارژر متصل نگاه دارید تا در طی انجام این پروسه خاموش نشود، زیرا این فرایند ممکن است تا ساعت ها طول بکشد و این زمان بسته به مقدار اطلاعات درون گوشی شما متفاوت است.
  • روش انجام این مرحله هم در گوشی های مختلف کمی با یکدیگر فرق دارد، اما اساس کار در همه ی اسمارت فون ها مانند هم می باشد. اگر کمی در تنظیمات خود بگردید به سادگی گزینه ی Encrypt phone یا چیزی مشابه آن که مربوط به رمزگذاری اسمارت فون شما می باشد را می یابید. به طور کلی شما باید مسیر زیر را طی کنید:

Settings > Security > Encrypt phone

اما مثلا در گوشی های Samsung Galaxy این مسیر به شکل زیر می باشد:

Settings > Lock screen & security > Protect encrypted data

شما همچنین باید گزینه ی encrypt the SD card (رمزنگاری حافظه ی جانبی) را هم انتخاب کنید، اما اگر قصد فروش گوشی خود را دارید، بهتر است تا تمامی اطلاعات درون حافظه جانبی خود را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمم هک شده ام ؟ راه های اطلاع از لو رفتن پسورد های امنیتی کاربران

اگر نسخه ی Android 6.0 Marshmallow یا نسخه های بالاتر اندروید بر روی دستگاه شما نصب باشد، اطلاعات شما به طور پیش فرض رمزگذاری شده اند و شما می توانید از این مرحله چشم پوشی کنید. برای دانستن نسخه ی اندروید خود، به مسیر زیر بروید:

Settings > About device/phone > Software info

یادتان باشد، رمزگذاری اطلاعات فقط به طور پیش فرض در دستگاه هایی که اندروید ۶ یا بالاتر در هنگام خرید بر روی آن ها نصب بوده اند انجام شده است، پس اگر شما خودتان به طور دستی نسخه ی اندروید گوشی خود را ارتقا داده اید، حتما باید مراحل رمزگذاری که در بالا به آن ها اشاره شد را طی کنید.

گوشی خود را ریست فکتوری کنید ! چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟

Settings

Settings

reset

reset

 Factory data reset

Factory data reset

 

در پاسخ به سوال مطرح شده اصلی چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم در ابتدا مطمئن شوید که قبل از شروع این کار از تمامی اطلاعاتی که به آنها نیاز دارید (مثل عکس، شماره تلفن و…) نسخه ی پشتیبان (مثلا بر روی لپ تاپ خود) تهیه کرده باشید. ریست فکتوری کردن گوشی تقریبا در همه ی دستگاه های اندرویدی به طور مشابه انجام می شود و فقط شاید در برخی از دستگاه ها این مراحل کمی با بقیه تفاوت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ۳ نکته مهم تنظیمات امنیتی گوشی اندروید که حتما باید رعایت کنید!

در اکثر دستگاه های اندرویدی باید به مسیر زیر بروید:

Settings > Backup & reset > Factory data reset

و سپس گزینه ی Reset phone یا Reset device را انتخاب کنید. در گوشی های Samsung Galaxy به مسیر زیر بروید:

Settings > General Management > Reset > Factory data reset

و سپس گزینه ی Reset device را انتخاب کنید.

در گوشی های مدل جدید هواوی هم می توانید در تنظیمات وارد قسمت سیستم شده و در آنجا گزینه ی reset را پیدا کنید. سپس از آنجا وارد گزینه ی Factory data reset شده و گزینه ی Reset phone را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش امنیت گوشی اندروید با رعایت ۱۲ نکته ساده

پس از انجام این کار، تلفن شما به اصطلاح wipe (پاک) شده و اطلاعات درون آن که قابلیت ریکاوری شدن دارند رمزگذاری شده و باز کردن رمز آن ها غیر ممکن می شود, طی مراحل گفته شده دقیق ترین و کامل ترین پاسخ به سوال ” چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟ ” است! حال می توانید گوشی خود را با اطمینان خاطر فروخته و یا به شخص دیگری هدیه بدهید!

Overwriting (رونویسی) با اطلاعات به درد نخور

اگر هنوز هم از لو رفتن اطلاعات خود خیلی نگران هستید (هرچند که مراحل بالا کافی می باشند)، می توانید اطلاعات به درد نخوری را بر روی اطلاعات رمزگذاری شده ی قبلی خود Overwriting کنید (یعنی بر روی اطلاعات قبلی خود که رمزگذاری کردن آن ها را به شما آموزش دادیم، اطلاعات دیگری ذخیره کنید) و سپس یک بار دیگر عملیات ریست فکتوری را انجام دهید. با این کار دیگر امکان ندارد تا هیچ کسی در دنیا بتواند به اطلاعات قدیمی شما دسترسی پیدا کند! برای انجام این کار، می توانید به سادگی اطلاعاتی به درد نخور و پیش افتاده (مثل فیلم سینمایی، عکس های غیرشخصی و هر چیزی که نگران لو رفتن آن نیستید!) را بر روی گوشی خود ذخیره کنید، تا جایی که حافظه ی داخلی گوشی شما کاملا پر شود. پس از آن یک بار دیگر گوشی خود را فرمت یا ریست فکتوری کنید تا دیگر دست احدی به اطلاعات شخصی قدیمی گوشی شما نرسد!

بیشتر بخوانید: تایید رمز دو مرحله ای چیست و چگونه کار میکند؟ چگونه این ویژگی را فعال کنیم؟

برای فرمت کردن گوشی اندرویدی خود، می توانید از برنامه های موجود در Play Store مثل اپ Secure Erase with iShredder 6 هم استفاده کنید، اما پیشنهاد ما طی کردن مراحلی که در این مقاله در پاسخ به سوال چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟ به آن ها اشاره کردیم می باشد.

در این مطلب سعی کردیم تا بهترین جواب برای سوال ” چگونه گوشی اندروید را فرمت کنیم ؟ ” را به شما آموزش دهیم. اگر تکنیک بهتری برای فرمت کردن یک گوشی اندرویدی و پاک کردن درست و کامل اطلاعات درون آن سراغ دارید، ما را هم در جریان آن قرار دهید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا