علمی

راه رفتن روی آب برای انسان در ماه ممکن خواهد بود!

حرکت بر روی سطح آب

شاید داستان آن فرد معروف که که شهرتش را مدیون راه رفتن بر روی سطح آب بود شنیده باشید (البته احتمالا کار او شعبده بازی بود و ربطی به کشش سطحی آب نداشت). اما در واقع خیلی از مردم هم قادر به انجام این کار (راه رفتن بر سطح آب) هستند، البته اگر بر روی کره ی ماه باشند!

۰

اگر تا حالا قایق سواری کرده باشید، شاید متوجه شده باشید که حشراتی با پاهای بلند می توانند بدون شکستن کشش سطحی بر روی آب راه بروند. در امریکای جنوبی و مرکزی نوعی سوسمار امریکایی وجود دارد که از حیله ای این چنینی استفاده می کند، اما برای راه رفتن روی آب نیاز دارد تا خیلی سریع حرکت کند. شاید داستان آن فرد معروف که که شهرتش را مدیون راه رفتن بر روی سطح آب بود شنیده باشید (البته احتمالا کار او شعبده بازی بود و ربطی به کشش سطحی آب نداشت). اما در واقع خیلی از مردم هم قادر به انجام این کار (راه رفتن بر سطح آب) هستند، البته اگر بر روی کره ی ماه باشند! در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

یک راه کاملا جدید برای پیاده روی در ماه!

چه افرادی این تحقیقات مهم را درباره ی توانایی انسان برای راه رفتن روی آب استخرهای نظری کره ی ماه انجام می دهند؟ این کار توسط همان افرادی انجام شده که توانستند جایزه ی نوبل Ig را دریافت کنند. جایزه سرگرمی علمی در فیزیک سال ۲۰۱۳ به یک تیم از دانشمندان ایتالیایی تعلق گرفت که به دنبال پاسخ به این سوال بودند. آن ها یافتند که این امر، هرچند که بسیار مشکل است ولی در واقع انجام شدنی می باشد!

برای رسیدن به این نتایج، دانشمندان یک شبیه سازی زیرکانه از گرانش قمری به وجود آوردند که متشکل از یک مهار فنری که از سقف آویزان بود می شد. آنها سپس شرکت کنندگان مطالعه ی خود را با باله های شنا برای تقلید از پاهای پهن سوسمار امریکایی مجهز کردند، زیرا با پاهای عریض، گرانش کم و سرعت بالا در کنار تلاش و کوشش زیاد، رسیدن به نتایج دلخواه در این آزمایش امکان پذیر می شد. محققان مهار به کار رفته در این آزمایش را با مقادیر مختلف جاذبه شبیه سازی کردند و متوجه شدند که بیشتر شرکت کنندگان با جاذبه ی ۲۲ درصدی نسبت به نیروی جاذبه ی زمین توانایی شناور ماندن بر روی آب را دارند. با کاهش جاذبه به ۱۰ درصد جاذبه ی زمین، تمامی شرکت کنندگان قابلیت شناور ماندن بر روی آب را پیدا کردند. از آن جایی که جاذبه ی ماه حدود ۱۷ درصد جاذبه ی زمین می باشد، در نتیجه می توان گفت که راه رفتن بر روی یک دریاچه در ماه شدنی می باشد، البته این کار با دویدن خیلی سریع قابل انجام خواهد بود. در واقع فقط ورزشکاران حرفه ای می توانند این کار را انجام دهند.

دویدن بر روی سطح آب، از آرزو تا واقعیت!

دویدن بر روی سطح آب، از آرزو تا واقعیت!

به هرحال، اگر فکر می کنید که دیدن یک انسان گیر افتاده درون یک مهار پیچیده، که با فنر از سقف آویزان شده و لباس مضحک باله دار شنا پوشیده و بر روی سطح آب یک استخر سعی بر راه رفتن دارد خنده دار می باشد، پس خیلی در اشتباهید! این کار بسیار علمی بوده و به طور جدی انجام گرفته است.

دویدن بر روی رودخانه؟!

برای انجام مشابه این حرکت بر روی زمین، بدون استفاده از لباس های باله دارد و به طور کلی با شرایط عادی، یک انسان نیاز دارد تا با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت بر روی سطح آب بدود تا درون آن فرو نرود. جالب است بدانید که حداکثر سرعت سریع ترین انسان در جهان، یعنی یوسین بولت جامائیکایی ۴۵ کیلومتر بر ساعت می باشد. اگر بتوانید به اندازه کافی سریع حرکت کنید، باید وزن خود را گسترش دهید تا کشش سطحی آب را از بین نبرید. به طور مشابه، اگر بتوانید خیلی سریع بدوید، تا قبل از شکسته شدن کشش سطحی آب، می توانید پای خود را از سطح آب جدا کنید. این اصول همان تکنیک هایی هستند که سوسمارهای امریکایی برای دویدن روی سطح آب از آن ها بهره می گیرند. البته حیوانات دیگری که توان دارای روش های مخصوص به خود می باشند. (بستگی به این دارد که شما عبارت “قدم زدن یا راه رفتن” را چطور تفسیر می کنید)

اگر تا به حال نمایش حیوانات دریایی را دیده باشید، متوجه می شوید که دلفین ها برای حرکت بر سطح آب نیازی به “راه رفتن ” ندارند. دلفین های آموزش دیده همواره این کار را انجام می دهند، اگرچه در طبیعت تا حالا این رفتار توسط یک دلفین مشاهده نشده است، مگر دلفین هایی که در تماس با یک دلفین آموزش دیده قرار گرفته باشند. اما اخیرا، زیست شناسان متوجه شدند که دلفین های آموزش ندیده هم این کار را به سبک خود در طبیعت انجام می دهند. البته، این “راه رفتن ” دلفین ها به معنی آن نیست که آن ها به طور کامل بر روی سطح آب حرکت می کنند. دلفین ها با استفاده از باله های دم، خود را به سمت جلو حرکت می دهند و این مومنتوم ایجاد شده باعث می شود که درون آب سقوط نکنند و بر روی سطح باقی بمانند.

یک نوع حیوان دیگری هم در طبیعت وجود دارد که بر روی آب راه می رود. پرنده ی کوچکی که به نام مرغ طوفان شناخته می شود به خاطر حرکت آرام خود بر روی سطح آب اقیانوس مشهور است. البته، حرکت این پرنده چیزی بیش از پرسه زدن بر روی آب است، این پرنده ها خود را به منظور شکار دقیق تر و موثرتر ماهی ها بر روی سطح آب نگه می دارند.

منبع: curiosity.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا