علمی

افزایش دمای کره ماه تقصیر انسان‌ها بوده است!

بر طبق گزارش جدیدی از یک تیم تحقیقاتی، گویا انسان‌ها سهواً از طریق بازدید ماه به وسیله‌ی آپولو موجب افزایش دمای کره ماه شده‌اند.

توضیح آن که ناسا مابین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ یک آزمایش نظارت بر گرما را در آپولو ۱۵ و آپولو ۱۷ انجام داد. در طی همان زمان، دمای ماه تا ۴ درجه‌ی فارنهایت افزایش یافت. این امر موجب شد که از همان زمان تا کنون این امر برای فضانوردان و محققان به یک سردرگمی تبدیل شود که واقعاً علت این ماجرا چه بوده؟

در همین راستا، “سیچی ناگیهارا” به همراه جمعی از محققان دیگر درصدد یافتن نوارهای از دست‌رفته‌ای برآمدند که این نوارها سه سال از وضعیت دمای ماه را در خود ضبط کرده بودند. عاقبت پس از  ۸ سال این نوارها با بازسازی و مدیریت قابل دسترسی شدند.

بر طبق یافته‌های این محققان، فضانوردانی که بر روی سطح کره ماه قدم زده‌اند ممکن است میزان زیادی از گرد و غبار موجود بر روی کره ماه را تغییر داده باشند و همین امر موجب شده باشد که دمای ماه افزایش یابد. خود محققان در مقاله‌ای که در این راستا انتشار داده‌اند، این‌گونه آورده‌اند که:

ما متوجه شدیم که در اثر فعالیت‌های فضانوردان جذب گرمای خورشید افزایش یافته و همین موجب شده که افزایش دمای کره ماه را شاهد باشیم.

لذا به نظر می رسد که افزایش دمای کره ماه توسط خود ما ایجاد شده است! بله…

منبع

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا