ورزش و تناسب اندام

روزه متناوب روشی برای لاغری سریع و سلامتی بیشتر

روزه متناوب و لاغری

روزه متناوب روشی برای لاغری سریع و سلامتی بیشتر است. احتمالا شما هم این جمله را شنیده اید : کم بخور همیشه بخور. و حتما هم شنیده اید که صبحانه مهمترین وعده غذایی است تا دچار چاقی، افت قند خون نشوید.

روزه متناوب روشی برای لاغری سریع و سلامتی بیشتر است. یک روش جدید اثبات شده علمی برای داشتن تناسب اندام معرفی شده است که خوشبختانه ما ایرانی ها به دلیل روزه های ماه مبارک رمضان با آن غریبه نیستیم. این روش که روزه داری متناوب نام دارد علاوه بر کاهش وزن، خطر ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی عروقی و مشکلات عصبی را به میزان زیادی کاهش می دهد. احتمالا شما هم این جمله را شنیده اید : کم بخور همیشه بخور. و حتما هم شنیده اید که صبحانه مهمترین وعده غذایی است تا دچار چاقی، افت قند خون نشوید. تقریبا هر ۲ تا ۴ ساعت باید چیزی بخوریم در غیر این صورت انرژی لازم را برای انجام فعالیت های روزانه‌مان نخواهیم داشت. هیچ چیزی هم که نخوریم حداقل باید ۱۰۰کالری انرژی برای هوشیاری مغز همیشه دم دستتان باشد. ولی چاقی و معضل اضافه وزن مشکل خیلی از افراد در جامعه مدرن امروزی است. روزه متناوب که روشی برای کاهش وزن سریع و سلامتی بیشتر است را امروز در نت نوشت بخوانید تا به قطع یقین برای همیشه از دست چاقی و اضافه وزن خلاص شوید.

فرضیه های سلامتی و کاهش وزن سریع

بعضی از متخصصان اعتقاد دارند تعداد وعده یا میان وعده هایتان زیاد ولی حجم غذایی که می خورید کم باشد. در این صورت گرسنگی نمی کشید و سوخت و ساز سلولی افزایش پیدا می‌کند و به تدریج وزن از دست می دهید.

بغضی دیگر اعتقاددارند بهتر است یکی از وعده های غذایی که بیشتر شامل ناهار و شام است از برنامه غذایی حذف شود تا اضافه وزن پیدا نکنید.

بعضی ها هم می گویند هر کاری می خواهید در مورد نخوردن انجام دهید فقط صبحانه را از برنامه غذایی‌تان به هیچ وجه حذف نکنید تا دچار بیماری های جسمی و روحی نشوید.

عده ای دیگر هم که روش‌هایی مثل ورزش و سوختن کالری، استفاده از غلات و روش های مشابه را تشویق می کنند تا تناسب اندام داشته باشید. ولی مشکل کجاست که همه این راه ها را امتحان کرده اید ولی نتیجه مطلوب‌تان را نگرفته اید یا اگر هم به تناسب اندام رسیده اید بعد از مدتی دوباره شاهد افزایش وزن‌تان هستید.

رژیم های غذایی متنوعی هم به دنیا معرفی شده است. ولی تقریبا بعد از مدتی همه خسته می شوند و دوباره به عادات غذایی قبلی بر می گردند.

هر چند این روش ها مزایای خاص خود را دارد و هیچ کس هم آن‌ها را رد نمی کند. ولی می خواهیم یک راه حل اساسی برای نتیجه گیری دلخواه از رژیم های غذایی بگیریم و پس از آن بتوانیم همیشه روی فرم باشیم.

مشکل این جاست که رعایت یک رژیم غذایی بعد از مدتی خسته کننده می شود و شخص انگیزه اش را از دست می دهد. از طرف دیگر چرا وقتی از خوردن بعضی از غذاها محروم می شوید بعد از مدتی دچار تحریک پذیری و حتی افسردگی به سراغ تان می آید. به هر حال غذا خوردن علاوه بر تامین ویتامین ها و موادمعدنی مورد نیاز برای اعمال حیاتی بدن، نوعی فعالیت اجتماعی و تفریحی هم محسوب می شود که تاثیر مطلوبی بر روحیه دارد.

فرضیه جدید : روزه بگیرید

بله بدن برای انجام فعالیت های طبیعی و فعالیت های روزانه نیاز به انرژی دارد که از طریق غذا کسب می شود. هیچ شکی نیست اگر مدام در حال خوردن انواع و اقسام غذاها، کربوهیدرات ها، شیرینی ها و … باشید؛ چاقی رهایتان نمی کند. انواع و اقسام رژیم ها مثل پلائو، کتونیک، مدیترانه ای هم خیلی خوب به کار می آید و می تواند همراه با ورزش تاثیرات مثبتی بر سلامت جسم و روان شما داشته باشد.

مهم این است که بهترین رژیم را با توجه به وضعیت زندگی تان انتخاب کنید. ولی امروز یک تحقیق جالب را در اختیارتان می گذاریم تا هر رژیمی را که برای تناسب اندام انتخاب می کنید موفق تر از آن بهره بگیرید. با این روش حتی افرادی که ناراحتی معده دارند بدون نگرانی می توانند مانع از چاق شدن خودشان شوند.

تحقیقات نشان داده است وقتی میزان انرژی دریافتی بدن را فقط بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کم کنید بدن سالم تر شده و حتی طول عمر بیشتری خواهید داشت و به میزان زیاد وزن از دست می دهید.

بیشتر کسانی که رژیم می گیرند حالا یا با حذف چربی یا کربوهیدرات مسلما پس از مدتی کاهش وزن را تجربه می کنند. ولی قبول دارید شخص خسته می شود و حتی تاثیرات نامطلوبی مثل ریزش مو و مشکلات پوستی و تغییرات بد روحی را تجربه می کند. به هر حال بدن به چربی نیاز دارد تا پوست با طراوت بماند. بدن به کربوهیدرات نیاز دارد تا افت قند خون پیدا نکند.

مزایای روزه متناوب روشی برای کاهش وزن سریع و سلامتی بیشتر

این نوع روزه داری که روزه متناوب نام دارد می تواند از یک ساعت تا چند ساعت در روز اجرا شود. مبنای علمی آن را هم برای تان توضیح می دهیم.

خوردن غذا درست قبل از ورزش باعث می شود تا قند در خون جریان پیدا کرده و صرف مصرف انرژی شود. خوب این که خیلی هم خوب است. ولی میزان اضافه آن در کبد و ماهیچه ها به صورت گلیکوژن ذخیره می شود. طبیعی است که قند و چربی اضافه را کبد برای مواقع ضروری ذخیره می کند تا وقتی شما به غذا دسترسی ندارید از آن ها برای صرف انرژی اعمال حیاتی داخلی و فعالیت های  بدنی استفاده کند. شاید بگویید با ورزش میزان انرژی دریافتی از غذا را کنترل می کنم ولی معمولا این کار تقریبا غیر ممکن است مگر آن که زیر نظر یک مربی حرفه ای باشید.

غذا خوردن بلافاصله پس از فعالیت بدنی باعث می شود تا چربی‌هایی که از دست داده اید بلافاصله با غذایی که می خورید جایگزین شوند. به همین دلیل خیلی ها حتی با وجود ورزش کاهش وزن ندارند.

از طرفی تامین ویتامین ها و موادمعدنی باعث رشد بهتر بدن در سن رشد و در سنین دیگر باعث سلامتی هر چه بیشتر بدن می شود. به همین دلیل حذف یک ماده یا چند ماده غذایی از برنامه غذایی در کودکان و نوجوانان چاق فقط مانع رشد آن ها می شود و برای دیگر سنین بیماری و ضعیف شدن بدن را به دنبال دارد.

روزه گرفتن حتی اگر فقط برای یک ساعت باشد، بدون آن که به بدن فرد ضرری وارد کند علاوه بر تناسب اندام، هیچ عارضه جانبی نخواهد داشت.

چه طور از روزه متناوب کمک بگیریم؟

حتما این تجربه را داشته اید که بعد از یک ماه روزه داری یا زمانی که بیمار شده اید و درست غذا نخورده اید لاغرتر شده اید. علت هم کاملا مشخص است. به دلیل نرسیدن غذا، بدن از ذخیره های داخلی استفاده کرده است ولی به احتمال زیاد گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده اید.

ولی در این روش شما نیازی نیست مدام گرسنگی بکشید. حالا روش های مختلف روزه متناوب را برای شما توضیح می دهیم تا مناسب ترین را برای خودتان  انتخاب کنید و در کنار یک رژیم غذایی سالم هم اضافه وزن و چاقی نداشته باشید هم همیشه سالم باشید.

۱۶ ساعت روزه داری

در روش روزه متناوب شما اولین وعده تان را ۱۰ صبح شروع می کنید و اجازه دارید تا ۶ بعدازظهر مایعات و غذاهای مورد نیاز بدن تان را با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب بخورید. از ۶ بعدازظهر تا ۱۰ صبح فردا روزه دارید که ۸ ساعت آن را هم خواب هستید. البته در طی مدتی که غذا و مایعات می خورید قرار نیست از غذاهای فست فود، نوشابه های گازدار میل کنید.

۲۴ ساعت روزه داری

در این روش شما فقط  ساعت ۶ بعد از ظهر شام می خورید و تا ۲۴ ساعت بعد یعنی ۶ بعدازظهر فردا نباید چیزی بخورید. گاهی می توانید ساعت را تغییر دهید و به جای شام از صبحانه و ناهار استفاده کنید. مهم این است که طی ۲۴ ساعت فقط یک وعده غذا بخورید. هر چند در این روش روزه متناوب شما می توانید آب بنوشید، ولی نسبت به روش اول مشکل تر است،

روزه داری فقط هنگام سیری

خیلی از ما گاهی سیر هستیم ولی کافی است هوس خوردن چیزی کنیم یا حتی بوی غذا را بفهمیم، یا وقت ساعت غذاخوردن مثل ناهار یا شام شود، ناخودآگاه احساس گرسنگی می کنیم و دل‌مان می خواهد غذا بخوریم.

این روش که بسیار هم ساده است باید به دقت به احساس تان توجه کنید. یعنی تا وقتی کاملا احساس گرسنگی نمی کنید، غذا نخورید. ولی یادتان باشد احساس گرسنگی تان نباید کاذب باشد. مثلا خیلی وقت ها تشنه هستید و احساس تشنگی باعث ایجاد حس گرسنگی می شود.

خط مرزی روزه متناوب

بدن انسان مکانیسم عجیبی دارد. یکی از آن‌ها شرطی شدن است. مثلا شما عادت کرده اید ساعت ۱۲ ناهار میل کنید. بدن عادت می کند و حتی وقتی گرسنه نیستید به شما پیام غذا خوردن می دهد. یا مثلا بدن تان را به خوردن شیرینی بعد از غذا عادت داده اید. مسلم است که به محض خوردن ناهار باید یک تکه شکلات بخورید. اگر این عادت ها را دارید با کمک روزه گرفتن می توانید آن ها را حتی برای چند ساعت از برنامه غذایی تان حذف کنید.

به عنوان مثال یک روز شیرینی میل نکنید. یا در یک وعده برنج و نان را حذف کنید. یا مثلا بین صبحانه و ناهار خود را فقط محدود به خوردن آب کنید.

در نظر گرفتن سن رشد، نوع بیماری، دوران بارداری و شیردهی یا بیماری های خاص برای انتخاب روش روزه داری خط مرزی محسوب می شود که باید به آن توجه کنید. یک پیشنهاد دیگر هم برای شما داریم. در صورتی که یک رژیم خاص را دنبال می کنید و کمی خسته و ناامیدتان کرده است همراه با رژیم از روش روزه متناوب استفاده کنید تا تاثیر رژیم را چند برابر کنید.

منبع: wellnessmama.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا