تلویزیون و شبکه خانگی

معرفی و نقد قسمت اول سریال ممنوعه کاری از امیر پورکیان

نقد قسمت اول سریال ممنوعه

ممنوعه نام سریال تازه ی شبکه نمایش خانگی است که اخبار و حواشی بسیاری را قبل از انتشار خود پشت سر گذاشته است. این سریال یکی از پر ستاره ترین سریال های ایرانی در شبکه ی خانگی است. در معرفی سریال ممنوعه باید در ابتدا بگوییم که کارگردان آن امیر پورکیان است. در ادامه با نقد قسمت اول سریال ممنوعه با نت نوشت همراه باشید

ممنوعه نام سریال تازه ی شبکه نمایش خانگی است که اخبار و حواشی بسیاری را قبل از انتشار خود پشت سر گذاشته است. این سریال یکی از پرستاره ترین سریال های ایرانی در شبکه ی خانگی است. در معرفی سریال ممنوعه باید در ابتدا بگوییم که کارگردان آن امیر پورکیان است. امیر پورکیان تا به حال بیشتر به عنوان تهیه کننده مطرح بوده است اما این بار با ساخت سریالی پر بازیگر به عنوان کارگردان محک زده می شود. از فیلم های اخیر او که توانستند با اقبال نسبتا خوبی هم روبرو شوند می توان از “خنده های آتوسا” نام برد که به تهیه کنندگی پورکیان ساخته شده است. در ادامه پس از معرفی این سریال با نقد قسمت اول سریال ممنوعه با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: نقد قسمت سوم سریال ممنوعه

بیشتر بخوانید: علت توقیف سریال ممنوعه چیست ؟!

معرفی سریال ممنوعه

نوشتن فیلمنامه سریال ممنوعه را مهرداد کوروش نیا و علی اصغری عهده دار بوده اند. برای معرفی سریال ممنوعه همین نام های آشنا و با سابقه می تواند گویای آن باشد که مخاطبان شبکه ی خانگی و سریال هایش با اثری پر سر و صدا طرف هستند که البته موفقیت آن بستگی به ادامه ی آن دارد.

در خلاصه داستان و به عنوان معرفی سریال آمده است که ممنوعه راوی داستان سه نسل است که به صورت همزمان روایت می شود. با توجه به گروه سازنده ی سریال ممنوعه می توان حدس زد که این مجموعه که همواره دغدغه های اجتماعی خود را در آثار پیشین خود در کارنامه شان دارند، اکنون در این سریال هم مخاطبان با اثری اجتماعی روبرو خواهند بود. همانطور که در معرفی سریال ممنوعه نیز گفتیم این سریال دارای بازیگران نام آشنا و پرسابقه ی سینما و تلویزیون است. در ابتدای ساخت این پروژه نیکی کریمی وارد این کار شد و همین کافی بود تا مخاطبان اخبار این مجموعه را دنبال کنند. بازیگران دیگر ممنوعه عبارتند از: میلاد کی مرام، امیر جعفری، بهاره افشاری، هادی حجازی فر، امیرحسین آرمان، بهاره کیان افشار، مجید مظفری و آتیلا پسیانی، الهه حصاری، لیلا زارع، نیما شعبان نژاد، شهرام قائدی، فاطمه گودرزی و پژمان بازغی.

بیشتر بخوانید: نگاهی به آخرین قسمت سریال شهرزاد

بیشتر بخوانید: نقد آلبوم ابراهیم محسن چاوشی ، خوب خوب و خوشبختیم، خشک و سفت و سَرسختیم

نقد قسمت اول سریال ممنوعه

پیش از شروع نقد قسمت اول سریال ممنوعه باید گفت طبق ادعایی که سازندگان سریال ممنوعه تا به امروز داشته اند این سریال قرار است با ساختاری متفاوت و منحصر به فرد اثر ویژه ای در نوع خود باشد. حال باید دید که در هفته های آتی ممنوعه در میان مخاطبان و جامعه چه بازتابی خواهد داشت.

هفته گذشته نخستین قسمت سریال ممنوعه منتشر شد. در بدو رویارویی با قسمت اول مخاطب می تواند حدس بزند که با مجموعه ای با نگاه اجتماعی روبرو است که دارای ریتمی تند و پر تحرک است. داستان از میان سفر گروه جوانی آغاز می شود که در آن تاکید می شود آن ها گروهی هستند که قوانینی را بین خودشان وضع کرده اند. پس این گروه باید مختصات و شخصیت های ویژه ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم خوک کاری از مانی حقیقی، کلاژی یکدست

در نقد قسمت اول سریال ممنوعه می توان گفت مخاطب با حال و هوایی مواجه می شود که پیش از این نیز در بسیاری از فیلم های سینمایی و حتی سریال های تلویزیونی به نوعی با آن برخورد داشته است. این فضا فضایی جوانانه که جمعی دوست را نشان می دهد که کارهایی به روز اما غیر قانونی انجام می دهند. این گروه دوستانه همچنین به لحاظ اخلاقی دارای نقاط ضعفی هستند که البته بهتر بود این نقاط ضعف بیشتر جنبه ی روانی و شخصیتی داشته باشند. البته هنوز برای قضاوت در مورد شخصیت های داستان و شخصیت پردازی در فیلمنامه ی این سریال بسیار زود است. اما تا آنجایی که در قسمت اول مشاهده شده است، شخصیت های داستان شخصیت هایی منحصر به فرد و ویژه نیستند. حتی ممکن است با دیدن فضای فیلم به یاد سریال هایی مانند خط قرمز بیفتیم که در سال های پخش خود فضایی این چنینی را به مخاطب القا می کرد.

از لحاظ بازیگری چیزی که بسیار به چشم می آید بازی تکراری و قابل پیش بینی میلاد کی مرام در همان قسمت نخست مجموعه است. در نقد قسمت اول سریال ممنوعه می توان گفت که بازی کی مرام فضای داستان را نیز علاوه بر فضای بازیگری به سمتی تکراری و کلیشه ای بودن داستان می برد و این شاید نکته ی مثبتی برای شروع و مواجه شدن اولیه ی مخاطب نباشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم شعله ور به کارگردانی حمید نعمت الله؛ اتفاق‌های تصنعی و آبی بر آتش

بیشتر بخوانید: تحلیل سریال پدر ، معلق بین تخیل و فرا تخیل

شخصیت های دیگر سریال نیز در قسمت نخست داستان هیچ کنش خاص و ویژه ای نداشته اند و تک تک رفتار و حتی دیالوگ هایشان می تواند کاملا قابل پیش بینی و حتی پیش پا افتاده به نظر بیاید. اما آنچه که می تواند مخاطب را به ادامه ی سریال و روند داستانی آن امیدوار کند، قصه ی فیلمنامه است که به نظر می رسد با ورود دیگر بازیگران و حتی داستان ها یا خرده داستان های دیگر جذاب تر خواهد شد. امید آن است که این اتفاق تا مخاطبان سریال دلسرد نشده اند حادث شود و بتواند مانند سریال های بسیاری که در قسمت های اول چندان جذاب نبوده و در ادامه دیدنی شده اند، عمل کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی

بیشتر بخوانید: نقد فیلم لاتاری ساخته‌ی محمدحسین مهدویان ترویج خشم و توهین به ایران

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا