آرت کیوسک

معرفی آلبوم ایران من از همایون شجریان

ایران من آلبوم جدید همایون شجریان با آهنگسازی سهراب پورناظری است که به تازگی توسط موسسه ی بارانا روانه ی بازار موسیقی شده است. در ادامه با معرفی آلبوم ایران من از همایون شجریان با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل آلبوم ایران من ساخته‌ی همایون شجریان و سهراب پورناظری

معرفی آلبوم ایران من از همایون شجریان

گفتنی است که آلبوم امشب کنار غزل های من بخواب آخرین اثری است که همایون شجریان پیش از این در سال گذشته منتشر کرده بود. آلبوم ایران من شامل دوازده قطعه ی آواز و تصنیف شامل مقدمه قلاب، تصنیف قلاب، آواز من کجا، تصنیف خوب شد، مقدمه نوروز، نوروز خوانی، تصنیف نوروز، تصنیف ابر بهار، کمانچه، مقدمه آواز اسفندیار، تصنیف اسفندیار و تصنیف ایران من است. در آن از سروده‌ های شاعران کهن و معاصر مثل فردوسی، سعدی شیرازی، خواجه شمس‌ الدین محمد، اسحاق انور، پوریا سوری و اهورا ایمان بهره گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: آرایش غلیظ، رگ خواب و حالا شعله‌ور سومین همکاری نعمت‌الله و همایون شجریان

در این آلبوم علاوه بر نوازندگان ایرانی، تعدادی نوازنده ی خارجی نیز حضور دارند و بخش‌ هایی از ضبط این پروژه در خارج ایران در کشورهای ترکیه و آمریکا انجام شده است. در آلبوم ایران من همایون شجریان دل‌نیا آرام به عنوان خواننده ی سوپرانو حضور داشته و از نوازندگان آن می‌ توان به تهمورس پورناظری نوازنده ی تار، سهراب پورناظری نوازنده ی سازهای کمانچه، سه‌ تار و دیوان، آزاد میرزاپور نوازنده ی عود، حسین رضایی‌نیا نوازنده ی دف، آتنا اشتیاقی نوازنده ی ویولن سل، پیام جوانی، مهیار طریحی نوازنده ی سنتور و بم سنتور، آیین مشکاتیان (خواهر زاده ی همایون شجریان و فرزند زنده یاد پرویز مشکاتیان) نوازنده ی سازهای تنبک، کوزه، کاخن و ضرب زورخانه، داستفانی بیبو، سارا چازین، گابریل بیستلین نوازنده ی ویولون سل، تینگ نینگ هو نوازنده ی ویولون، فیلیپ برزینا، کیتلین مک شری، کشی الیوت نوازنده ی ویولون، سمسون ون لون، جیمز جافه، رابرت مک کارتی و کاتلین اسمیت- فرانکلین اشاره کرد. اشکان کمانگری، مهرداد ناصحی، آیین مشکاتیان نیز هم‌ آوایانِ این اثر بوده‌اند. این اثر از طریق شرکت ملّی پست به مخاطبان سراسرِ کشور عرضه شد. همچنین سی دی هایی که از طریق پیش فروش تهیه و ارسال شدند، همراه با یک قطعه ی تمبر اختصاصی آلبوم ایران من بودند.

بیشتر بخوانید: آلبوم امشب کنار غزل های من بخواب از همایون شجریان

بیشتر بخوانید: کنسرت نمایش سی کاری از همایون شجریان و سهراب پورناظری

گفتنی است رونمایی از آلبوم ایران من همایون شجریان چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه در تالار وحدت برگزار شد.

این اثر تلفیقی از بخش موسیقی کنسرت – نمایش سی و کنسرت ایران من است و به گفته ی صاحبان اثر به اندازه سه پروژه از عوامل آن انرژی گرفته است. قطعه ی خوب شد قبل از انتشار این آلبوم در دنیای مجازی بین مخاطبان موسیقی دست به دست شد و همه گیر شدن آن نشان از آن دارد که این قطعه به یکی از اتفاقات مهم کارنامه ی هنری همایون شجریان بدل شد. قلاب، طولانی ترین قطعه ی آلبوم ایران من است که شجریان آن را مورد علاقه ی خود می داند. همایون در شب رونمایی از آلبوم از پیچیدگی های اجرای قطعه ی ایران من گفت که این قطعه را به سه بخش آوازی در اوج، احساسی و وفادار به قطعه ی خاطره انگیز مرغ سحر تقسیم کرد. گفتنی است آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی قرار بود ۸ ماه پیش از این منتشر شود تا تا به حال این اتفاق نیفتاده است. شجریان در رابطه با شایعه های فضای مجازی در رابطه با حال محمدرضا شجریان با بیان این که تغییری در حال ایشان ایجاد نشده، اضافه کرد:

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی محمدرضا شجریان خسروی آواز ایران

“شایعه های فضای مجازی به طور منسجم و منظم در بازه های زمانی مشخصی منتشر می شوند و مردم عزیز را مکدر می کنند. حال پدر با گذشته تفاوتی نکرده و ایشان در همین روزهای قبل برای چکاپ های دوره ای به بیمارستان مراجعه کردند و به طور کامل مراحل را طی کردند. از هنر دوستان عزیز تقاضا می کنم اخبار مربوط به پدر را از صفحات نزدیکان ایشان نظیر بنده و رایان عزیز دنبال کنند تا از دامن زدن به این شایعات خودداری شود.”

همچنین سهراب پورناظری به عنوان آهنگساز آلبوم ایران من در شب رونمایی از این آلبوم چنین گفته است:

“وسواس بیش از حد ما روی کارها عامل اصلی تاخیر در انتشار اثر بوده و در همین فرصت از تمامی مخاطبانی که در طول این مدت با صبر و شکیبایی روند تولید این اثر را دنبال کردند و جویای احوال آلبوم ایران من بودند تشکر می کنم و امیدوارم نتیجه ی تولید، مورد اقبال مخاطبان عزیز باشد.”

بیشتر بخوانید: آثار محمدرضا شجریان مرتب شده بر حسب دستگاه آوازی ؛ آماده برای لذت بردن و یاد گرفتن

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا