1398-01-03
اختصاصی نت‌نوشت

شبکه های اجتماعی وطنی؛ تقلید یا ابتکار

علیرغم استفاده فراگیر از شبکه های موبایلی ، شبکه اجتماعی هنوز به  فعالیت خود ادامه می دهند و برای استقبال و یا عدم ریزش کاربران خود ، امکانات خوبی را برای کاربران خود فراهم میکنند. این مطلب در مورد شبکه اجتماعی تحت وب می باشد.
با گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی ،  شاهد این هستیم که افراد بسیاری، زمان زیادی را در این شبکه ها می گذرانند. برخی از شبکه های اجتماعی توسط شرکت های معروف ایجاد شده است و در حقیقت برای اهداف خاص خود مثل ارتباط با مشتریان و یا تبلیغات محصولات ، راه اندازی شده است .
به قول نظریه پردازان ارتباطات ، امروز جهان در دست کسی است که رسانه ها را در اختیار دارد.
ایران هم در این موضوع مستثنا نیست . بیش از یکصد شبکه اجتماعی در ایران راه اندازی شده است که برخی از انها بدلیل عدم پشتیبانی موفق از بین رفته است .
در ادامه به معرفی چند شبکه اجتماعی وطنی می پردازیم تا بیشتر با انها اشنا شویم.
تبیان:

tebyan
شبکه اجتماعی تبیان زیر نظر سازمان  تبلیغات اسلامی از سال ۱۳۸۱ کار خود را با شعار “اینترنت پاک ” آغاز کرد. عضویت چند صد هزار نفره اعضای شناخته شده تبیان و ساخت چند هزار گروه توسط کاربران در موضوعات ارزشی و محتوا محور از جمله فعالیت‌هایی است که در این مدت انجام شده است. هدف شبکه اجتماعی تبیان رفع خلا یک شبکه اجتماعی مناسب برای کلیه افراد خانواده می باشد.

کلوب:

cloob
یکی از قدیمیترین شبکه های اجتماعی ایران محصوب میشود . این شبکه اجتماعی برای رقابت با شبکه اجتماعی اورکات راه اندازی شده بود . محمدجواد شکوری‌مقدم موسس این شبکه اجتماعی در بخش معرفی سایت می نویسد : سایت اینترنتی کلوب دات کام در تاریخ یکم دی ماه ۱۳۸۳ برپایه نیازهای امروزی کاربران اینترنتی ایرانی راه اندازی شد. تا به عنوان سایتی برای ارتباط ایرانیان و فارسی زبانان جهان بتواند بستری جهت تبادل اطلاعات ، نیازها ، کالا و خدمات ، آشنا شدن با همکاران ، دوستان قدیمی و … بوجود آورد.
محمدجواد شکوری مقدم که مانند برخی بزرگان عرضه تکنولوژی یک دانشجوی انصرافی (از دانشگاه امیر کبیر)می باشد ، موسس سایت یوتیوب ایرانی با همان آپارات نیز می باشد.

فیس نما :

facenama
فیس نما ، از سال ۱۳۹۱ با هدف رقابت با شبکه های بیگانه و فراهم اوردن محیطی امن برای کاربران با مدیریت علیرضا قاسم پور تاسیس شد. به گفته مدیریت این شبکه اجتماعی نقطه قوت فیس نما نسبت به دیگر شبکه های داخلی را حضور اکثر کاربران ایرانی فعال در حوزه شبکه های اجتماعی ، امکانات متعدد و رسیدگی سریع به مشکلات کاربران عنوان کرد.
فیس نما با شمایل و اسم متشابه فیس بوک وارد شد .خیلی ها این کار را تقلید می دانند و ظاهرا در اصل برای رقابت با فیس بوک در جذب مخاطبان می باشد
فیس نما در حاضر دارای حدود ۱٫۵ میلیون کاربر در بیش از ۳۰ هزار گروه می باشد.

فارس توییتر :

twitter
فارس توییتر ، از سال ۱۳۹۱ با هدف رقابت با شبکه های اجتماعی خارجی و ایجاد محیطی مناسب با فرهنگ ایرانی برای کاربران ایرانی با مدیریت علی اکبر صادقی راه اندازی شد. این شبکه همانطور که از نامش پیداست به شبکه معروف توییتر بسیار نزدیک است. به گفته مدیر این شبکه اجتماعی نقطه قوت فارس توییتر امنیت، سهولت استفاده کاربران می باشد اما یکی از نقاط قوت این شبکه نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی داخلی به روز کردن صفحه با ارسال پیامک توسط کاربران ، هست.
هادی نت :
شبکه اجتماعی هادی نت معروف به شبکه محبان اهل بیت (علیه السلام) از شبکه های مذهبی می باشد . این ابتکار توسط  مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال شکل گرفته است . هادی نت از سال ۹۱ ، پس از هتک حرمت امام هادی (ع) و در راستای شناخت اهل بیت (ع)  شروع به فعالیت کرد.
در حال حاضر هادی نت حدود ۱۸ هزار کاربر دارد .

هم میهن:

hammihan
هم میهن ، از سال ۱۳۸۴ به منظور ایجاد محیطی امن و سالم برای کاربرانی که تمایلی به حضور در شبکه های اجتماعی بیگانه ندارند با مدیریت امیر قاسمی تاسیس گردید و بعدها توسط مدیران شبکه اجتماعی کلوب خریداری و توسعه داده شد.
شعار هم میهن Community Of Minds می باشد. مدیران هم میهن نقطه قوت هم میهن را هماهنگ بودن با فرهنگ ایرانی و اسلامی ،کنترل محتوا و سالم سازی محیط تحت نظر ۶۰ مدیر و ۶میلیون مخاطب ایرانی عنوان میکنند.

افسران:

afsaran
شبکه اجتماعی افسران جنگ نرم که به اختصار افسران نامیده می شود در بخش معرفی اینگونه نوشته است: با توجه به تأکیدات ویژه رهبر معظم انقلاب نسبت به مقابله با جنگ نرم دشمن و توصیه ایشان مبنی بر اینکه «خودتان در مجامع فکری‌تان به دنبال راهکار باشید»، تصمیم گرفتیم تا شبکه افسران را به منظور – ایجاد بستر برای هم‌فکری و بیان دیدگاه‌ها – شبکه توزیع برای بیشتر دیده شدن محتواهای تولیدشده – انتشار سریع محتوا، ایده یا اطلاع – بسترسازی برای آزمون ایده‌های نو قبل از اجرا – توانمندسازی افسران جوان در مقابله با جنگ نرم دشمن راه‌اندازی کنیم.

نتیجه گیری :

شبکه های اجتماعی مجازی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی هستند که به خوبی توانسته اند جای خود را در زندگی مردم باز کنند.شبکه های اجتماعی، نقش پررنگی در دنیای امروز دارند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این سایت ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد و در سطح کشورها و حتی بین الملل تأثیرگذارند و به همین دلیل، در حال گسترش هستند و در آینده، به مراتب نقش بیشتر و مهم تری را در زندگی بازی خواهند کرد. اما باید مراقب معایب شبکه اجتماعی نظیر هویت زدایی ، انزواطلبی و فردگرایی بود. بنظر نگارنده علیرغم امکانات و جذابیت شبکه های اجتماعی خارجی ، شبکه اجتماعی ایرانی دارای اهدافی مشخص و محیط سالم تری هستند.

نظر شما در مورد شبکه اجتماعی ایرانی چیست ؛ شما در چند شبکه اجتماعی عضو هستید؟

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا