اخبار تکنولوژی

نگاهی کوتاه بر بانوان ایرانی عرصه تکنولوژی در دنیا

نگاهی کوتاه بر بانوان ایرانی عرصه تکنولوژی در دنیا

انوشه انصاری
متولد ۱۳۴۶ در مشهداست. سالهای پایانی دبیرستان را در آن کشور گذراند و سپس برای اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندس الکترونیک و علوم کامپیوتر وارد دانشگاه جرج میسون شد، مهندس ایرانی – امریکایی یکی از بنیانگذاران و رئیس شرکت prodea systems با ۷۵۰ میلیون دلار است. انوشه انصاری در سال ۲۰۰۰ جایزه نخست کارآفرینی ملی ایالات متحده آمریکا را به دست آورد.
او پیش از این مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت telecom technologies بوده است . او ابتدا معاون مدیرعامل sonus و سپس مدیر عامل این شرکت شد و اکنون مدیر عامل بخش جدید این ، IntelligentIP SONUS است.

ansari

شهرزاد رفعتی
مدیر عامل و بنیانگذار BroadbandTV است . این رئیس ۳۴ ساله ، بسیار خودساخته و شیک عرصه تکنولوژی ، وقتی در زمان نوجوانی از تهران به ونکوور کانادا مهاجرت کرد به جز فارسی بر هیچ زبان دیگری مسلط نبود . اما آنقدر شیفته تکنولوژی کامپیوتر که با تحصیل در این رشته، توانست شرکت موفق (BroadbandTV) خود را در سال ۲۰۰۵ پایه ریزی کند و با بیش از ۷۰ کارمندش به یکی از موفق ترین مثالهای عصر خود تبدیل شود.

rafati

رکسانا ورزا
ششمین بانوی موفق زیر ۳۰ سال آمریکا در زمینه تکنولوژی است و اکنون با رهبری استارت اَپ های شعبه فرانسه در شرکت مایکروسافت بر سرمایه گذاریهای مشترک دو شرکت مایکروسافت و بیزپارک نضارت می کند . او در سال ۲۰۱۳ در فهرست ۳۰ زن موفق جهان در تکنولوژی معرفی شد. وی تجربه سردبیری «تک کرانچ»، یکی از رسانه‌های معتبر در زمینه تکنولوژی در فرانسه را نیز دارد.
اوکه دانش آموخته رشته علوم در دانشگاه ucla و اقتصاد از دانشگاه لندن است در برگزاری برنامه هایی چون کارگاه های آموزشی تک گرلز و کنفرانس FAILCON پاریس مشارکت دارد و سفیر اطلاع رسانی درباره بیماری صرع نیز می باشد.

roxannavarza

پریسا تبریز
شاهزاده خانم امنیت گوگل، متخصص امنیت رایانه ای اهل ایالات متحده است .مجله فوربز او را در شمار ۳۰ چهره تاثیرگذار زیر ۳۰ سال جهان در زمینه تکنولوژی معرفی کرده است . او رهبری تیم کشف حفره های امنیتی گوگل را به عهده دارد. مادرش پرستار لهستانی – آمریکایی و پدرش یک دکتر ایرانی است . پریسا تنها چند ماه پس از فارغ التحصیلی در شرکت گوگل کار خود را آغاز کرد.

ParisaTabriz

فریناز کوشانفر
متولد ۱۳۵۹ در شهرستان ایذه است . فریناز کوشانفر، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و استادیار جوان مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه «رایس» که به دلیل ابداع کاربردیش از سوی مجله «تکنولوژی ریویو» دانشگاه MIT به عنوان یکی از ۳۵ مخترع جوان (زیر ۳۵ سال) بر‌تر جهان در سال ۲۰۰۸ معرفی شد.
دکتر فریناز کوشانفر متولد ۱۳۵۹ در شهرستان ایذه در استان خوزستان، دوران متوسطه را در ایذه گذراند و در ۱۳۷۷ از دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی الکترونیک موفق به دریافت درجه کار‌شناسی شده و پس از آن برای ادامه پژوهش‌ها راهی آمریکا شد.

????????????????????????????????????

مونا جراحی
مونا جراحی، متخصص مهندسی برق، دارای مدال نقره المپیاد فیزیک و دانش‌آموخته دانشگاه شریف که مدارج علمی را با موفقیت در دانشگاه استنفورد گذرانده و سپس به عنوان دانشیار در دانشگاه میشیگیان مشغول بکار شده است. ایشان در حال حاضر استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا UCLA هستند.
پروفسور مونا جراحی از طرف کاخ سفید بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان و مهندسان جوان را به خود اختصاص داد

monajarahi

منیژه رازقی
پروفسور «منیژه رازقی»، تحصیلات خود را در رشته‌ی فیزیک تا اخذ مدرک دکتری در دانشگاه پاریس سپری کرده و بین سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ دانشمند محقق ارشد در پروژه‌ی تامسونCSF در «ارسی» فرانسه فعالیت داشته و در سال ۱۳۷۰ ریاست آزمایشگاه مواد اکتشافی را عهده‌دار شده است.

manijerazeghi
مریم میرزاخانی
متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶در تهران ریاضی‌دان و استاد ایرانی دانشگاه استنفورد، آمریکا است. میرزاخانی در ۳۱ سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالی‌ترین جایگاه دانشگاهی، مقام استادی، رسید. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴، برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن برنده جایزه فیلدز است.

mirzakhani
پردیس ثابتی
متولد ۱۳۵۴ در تهران، زیست‌شناس محاسباتی، ژنتیکدان پزشکی و ژنتیک دان فرگشتی ایرانی آمریکایی است که روشی آماری بیوانفورماتیکی توسعه داده است که بخش‌های در معرض انتخاب طبیعی را مشخص می‌کند. همچنین الگوریتمی طراحی نموده که اثرات ژنتیک بر تکامل بیماری را نشان می‌دهد.
وی هم‌اکنون دانشیار دانشگاه هاروارد است. و سرپرستی تلاش‌های آمریکا برای خواندن ژنوم انسان و تمام کروموزوم‌های موجود در ویروس ابولا را بر عهده دارد.

sabeti

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا