موسیقی

مروری بر آلبوم IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT ؟ از راجر واترز

راجر واترز از چهره های قدیمی و بسیار سرشناس موسیقی راک دهه۷٠ میلادی پس از سال های متمادی کار در زمینه موسیقی همراه با گروه موسیقی پینک فلوید و پس از آن انتشار چندین آلبوم شخصی, امسال آلبومی تحت عنوان IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT? یا “آیا این همان زندگی است که میخواهیم؟” را منتشر کرد.

IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT ؟

آلبوم IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT در تاریخ ٢ ژوئن ۲۰۱۷ توسط کمپانی کلمبیا انتشار یافت که در همان هفته اول فروش، در جدول کشورهایی از جمله لهستان, اتریش و سوییس شماره ۱ بوده و از جمله آلبوم های قابل توجهی است که مجلات متعددی مانند گاردین و ایندیپندنت به آن پرداخته اند.

بیشتر بخوانید: آلبوم To The Bone تا استخوان اثر استیون ویلسون

قطعا نام گروه پینک فلوید را بسیاری شنیده و دنبال کنندگان حرفه ای موسیقی بخشی از عمر خود را با این گروه و اعضای آن زندگی کرده اند. آثار پینک فلوید عموما در ژانر موسیقی پروگرسیو راک و محتوای آن اجتماعی سیاسی بوده که توانست در دوران طلایی این نوع موسیقی در دهه های ۷۰ و ٨۰ مخاطبان فراوانی بدست آورد و همچنین مبدل به یک نوع جنبش اجتماعی برای جوانان آن نسل گردید.

آلبوم های پینک فلوید مانند “نیمه تاریک ماه” و “دیوار” از آثار انقلابی و بسیار پر اهمیت آن دوره بوده که همچنان از آن ها با عنوان برترین آثار تاریخ موسیقی راک یاد می شود. در حدود  سال ۱۹۸۳ واترز از گروه جدا می شود و شروع به کار و انتشار آلبوم های شخصی خود با همان محتوای اجتماعی سیاسی می کند که می توان آلبوم “متحیر برای مرگ” را که از دیگر اثار تاثیر گذار و سترگ اوست مثال زد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به آلبوم حرمان با صدای امید نعمتی

آلبوم امسال واترز IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT به طور مشخصی تاثیر گرفته از اوضاع و احوال امروزه است از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا گرفته تا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، از جنگ و غارت و اعمال خشونت آمیز در منطقه خاورمیانه تا پدیده مهاجرت جنگ زدگان و آوارگان به کشور های دیگر. قطعه هایی مانند وقتی جوان بودیم، آشنا پنداری، آخرین پناهنده و استخوان های شکسته به خوبی بازگوکننده و بیانگر این بحران ها، اضطراب ها و اغتشاشات دنیای امروزه هستند که شنونده را عمیقا به فکر فرو می برد. موسیقی واترز مشخصا به شنونده جهت فکری می دهد و ذهن او را به سمت مسائل و مصائب روز سوق می دهد و یک موسیقی متعهد به آزادی و عدالت اجتماعی است.

کاملا مشخص است که نشاندن و پیوند دادن محتوا و متن به خود موسیقی کاریست که واترز در این آلبوم آن را مانند آثار پیشین خود استادانه انجام می دهد. استفاده از سازهای رایج در موسیقی راک و در کنار آن ارکستر زهی در پیش زمینه و همچنین تا حدودی نشانه هایی از موسیقی الکترونیک هم در این آلبوم شنیده می شود.

تهیه کننده آلبوم IS THIS THE LIFE WE REALLY WANT نیگل گودریچ که سال های زیادی با گروه های مانند Radiohead و Beck فعالیت کرده باعث شده تا پروژه رنگ و لعابی متناسب با فضا و استاندارد موسیقی امروزه داشته باشد به این معنا که نوع ضبط و فناوری استودیو امروز با دهه های پیشین تفاوت های بسیاری دارد که به سادگی قابل تمایز و تشخیص است.

آیا این همان زندگی است که می خواهیم بی شک و تردید از مهم ترین آلبوم های امسال بوده و نمادی پویا از بیداری و تداوم تفکر در موسیقی معاصر است.

راجرز واتر متولد ۱۹۴۳
راجرز واتر متولد ۱۹۴۳

پیشنهاد شنیدنی: exit music از radiohead ، شانسی دوباره برای فرار رومئو و ژولیت

پیشنهاد شنیدنی: Hello از Evanescence ، مرثیه ای برای رویدادی انکار ناپذیر، برای خواهر

پیشنهاد شنیدنی: Childhood Dream از Anathema یادگاری از کودکی با آناتما

پیشنهاد شنیدنی: Train از Younger Brother

رامین منصفی

فارغ التحصیل رشته موسیقی هستم در مقطع کارشناسی و به موسیقی کلاسیک و جز علاقه فراوان دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا