اخبار تکنولوژی

J-Coin ارز دیجیتال جدید ژاپن که قرار است جایگزین پول فیزیکی شود.

رداختکنسرسیومی از بانکهای ژاپنی در صدد راه اندازی ارز دیجیتالی جدیدی تحت عنوان  J-Coin (جی کوین) در این کشور هستند. این تصمیم در راستای حذف نقدینگی فیزیکی در سطح جامعه و نتیجتا کاهش هزینه‌ها و سهولت پرداختها اتخاذ شده است. این کنسرسیوم با رهبری گروه مالی Mizho و پست بانک ژاپن در نظر دارد، ارز جدید را تا المپیک سال ۲۰۲۰ به واقعیت بدل کند.

در صورت عملی شدن این پروژه که تحت حمایت بانک مرکزی ژاپن بوده، مردم این کشور میتوانند به سادگی با استفاده از اسمارت‌فون خود و بدون نگرانی از پول فیزیکی به خدمات و سرویسهای مورد نظر دسترسی پیدا کرده و پرداختهای لازم را تنها با اعتبار دیجیتال خود انجام دهند.

در حال حاضر ۷۰ درصد تراکنشهای انجام شده در ژاپن با استفاده از پول نقد صورت میگیرد که این میزان، هزینه‌های سنگینی را به بانکها و دولت جهت مدیریت، انتقال و حسابرسی این نقدینگی تحمیل میکند. علاوه بر این، نقدینگی فیزیکی، احتمال از دست دادن درآمدهای مالیاتی ناشی از پولهای غیرقانونی و بازار سیاه تخلفات بانکی را افزایش داده و به عنوان ریسک بالقوه‌ای همه دولتها را تهدید میکند.

این کنسرسیوم برآورد میکند که در صورت تصویب ارز جدید تا ۱۰ میلیارد ین (معادل ۹۰ میلیون دلار ) میتواند به اقتصاد این کشور کمک کند. J-Coin نرخی معادل ین دارد و مردم به راحتی خواهند توانست نقدینگی خود را بدون پرداخت کارمزد با ارز جدید معاوضه کنند.

از آنجایی که این روش پرداخت، موفقیتهای خوبی داشته، اقتصاد اروپا در حال حرکت به سمت آن بوده و به عنوان مثال، میزان نقدینگی فیزیکی سوئد از سال ۲۰۱۱ تاکنون تا ۲۷% کاهش یافته است که از عواید به کار گرفته شدن روشهای پرداخت غیر فیزیکی است. حتی دانمارک در صدد توقف کامل تراکنشهای فیزکی در فروشگاه‌های مواد غذایی، پوشاک، ایستگاه‌های سوخت و … است. کره نیز اعلام کرده تا سال ۲۰۲۰ خبری از پول فیزیکی در این کشور نخواهد بود.

جالب است بدانید در دانمارک اپلیکیشن MobilePay و در سوئد Swish کمک زیادی به پیشبرد پول دیجیتال کرده‌اند و در بین مردم نیز استقبال خوبی از این روش پرداخت صورت گرفته است. ناگفته نماند؛ تنها، بانکهای ژاپنی به دنبال توسعه ارز دیجیتال نیستند بلکه بسیاری از بانکهای پیشرو از جمله HSBC, بارکلیز، UBS و سانتاندر در حال توسعه سیستم پرداخت جهانی جدیدی به منظور تسهیل مراودات اقتصادی خود در سطح دنیا هستند که ایده آن برگرفته از ارز بین‌المللی موفقی همچون بیت‌کوین است.

سید ایوب کوکبی

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» امام علی علیه السلام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا