اخبار تکنولوژیدسته‌بندی نشده

ساعت مکانیکی غول پیکر جف بیسوس که قرار است ۱۰،۰۰۰ سال کار کند!

ممکن است شما جف بیسوس را بهتر از ما بشناسید، فردی که در رأس آمازون، این غول تجارت الکترونیک نشسته است و  کنترل کامل بر تمام جهان را سازماندهی می کند. اما ممکن است چندهزار سال دیگر بیسوس را برای چیز دیگری بشناسیم، بله آیندگان بیسوس را به جهت ساخت ساعت ۱۰،۰۰۰ ساله خواهند شناخت. این ساعت غول پیکر با ارتفاع ۱۶۵ متر، تمام مکانیکی است و انرژی خود را از چرخه حرارتی زمین می گیرد و نمادی برای تفکر دراز مدت بشر است. بیسوس، مجری این کار ۴۲ میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است و اکنون ساخت آن در غرب تگزاس شروع شده است. بهتر است بدانید این پروژه در ابتدا توسط هلیس (بنیانگذار شرکت ماشین آلات Thinking Machines) در سال ۱۹۸۹، نزدیک به سه دهه پیش با هدف بدست آوردن راهی برای مطالعه آینده دراز مدت بشریت و کره زمین، مطرح شده بود.

شروع ساخت ساعت مکانیکی غول پیکری که ۱۰،۰۰۰ سال کار خواهد کرد
شروع ساخت ساعت مکانیکی غول پیکری که ۱۰،۰۰۰ سال کار خواهد کرد

بیسوس در پستی از وبلاگ خود نوشت: “همانطور که می بینیم، انسان ها از لحاظ تکنولوژیکی به اندازه ای پیشرفته کرده اند که نه تنها بتوانیم شگفتی های فوق العاده ای به وجود آوریم ، بلکه می توانیم مشکلات مربوط به تمدن بشر را نیز حل کنیم.” همچنین ادامه می دهد: “ما احتمالا نیاز به تفکر طولانی مدت بیشتری داریم.”

تا کنون، چند نمونه از ساعتهای عظیم ساخته شده است، اما این نسخه – که با طرح هیلیس و بودجه بیسوس آغاز شده است – اولین نمونه ای است که در مقیاس واقعی در حال ساخت است. از چند سال گذشته تیم بیسوس کار خود را شروع کرده است و مشغول نصب ماشین آلات و حفاری کوه به منظور نصب ساعت هستند. در واقع هم اکنون نصب سخت افزار آغاز شده است.

هنگامی که کار ساخت ساعت به پایان رسید امکان بازدید از این نقطه تحول تاریخ برای عموم مردم وجود دارد. اما فاصله آن از نزدیک ترین فرودگاه چند ساعت می باشد، و پس از آن نیز باید حدود ۷۰۰ متر از پایین دره تا رسیدن به محل نصب ساعت پیاده روی کنند. البته شما حداقل ۱۰،۰۰۰ سال برای دیدن این ساعت فرصت دارید، پس واقعا هیچ عجله ای نیست

 

آرزو نبی‌زاده

آرزو نبی زاده هستم. 10 سال است که در زمینه IT فعالیت دارم و به پیگیری اخبار تکنولوژی علاقه مند هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا