1398-03-04
آرت کیوسک

مروری بر آثار و زندگی جان اشتاین بک ؛ خوشه های خشمگین نوبل

جان اشتاین بک

جان ارنست اشتاین ‌بک جونیور یا جان اشتاین بک ۱۹۶۸-۱۹۰۲نویسنده ی مشهور و محبوب آمریکایی بوده است. او در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد و در همان جا در دانشگاه استنفورد به تحصیل پرداخت اما آن را نیمه کاره رها کرد. پس از آن بود که به شهرهایی چون نیویورک رفت و در آنجا به خبرنگاری مشغول شد.

جان ارنست اشتاین ‌بک جونیور یا John Steinbeck جان اشتاین بک ۱۹۶۸-۱۹۰۲نویسنده ی مشهور و محبوب آمریکایی بوده است. او در ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد و در همان جا در دانشگاه استنفورد به تحصیل پرداخت اما آن را نیمه کاره رها کرد. پس از آن بود که به شهرهایی چون نیویورک رفت و در آنجا به خبرنگاری مشغول شد. جان اشتاین بک این کار را نیز بعد از دو سال رها کرد و دوباره به کالیفرنیا برگشت و به کشاورزی و کارگری پرداخت و سپس در سال ۱۹۲۹ میلادی نخستین اثر خود را با نام جام زرین نوشت. در ادامه با مروری بر آثار و زندگی جان اشتاین بک با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی برایان اونسن ؛ ژانر Dark fiction یا فراتر از وحشت

پیش از آغاز مروری بر آثار و زندگی جان اشتاین بک باید گفت جان اشتاین بک در سال های جوانی خود با کارگران و کشاورزان و به طور کلی قشر فرودست جامعه به لحاظ اقتصادی در رابطه بود، آثارش نیز تحت تاثیر و در جانبداری از این قشر بود. می توان گفت که در آثار جان اشتاین بک یک ایدئولوژی کلی وجود دارد که که این ایدئولوژی در تمام جزئیات اثر، شخصیت ها و … به نوعی نمایان است.

مروری بر آثار و زندگی جان اشتاین بک ؛ خوشه های خشمگین نوبل

این ایدئولوژی ضد کاپیتالیسم جان اشتاین بک از نخستین اثر تا آخرین آن ها قابل رویت است. شاید یکی از مهم ترین نکات که در مورد آثار اشتاین بک همواره مورد توجه قرار می گیرد، گفتمان در آثار او باشد. این گفتمان به صورتی است که جریان زندگی را مانند یک حقیقت محض از زبان شخصیت هایی قوام یافته و باور پذیر بیان می کند. گفتمان در آثار جان اشتاین بک به گونه ای نیست که او بر اساس ایدئولوژی و تفکراتش جمله هایی را در دهان شخصیت هایش بگذارد. شخصیت های آثار او تا جایی زنده و پخته می شوند که هر کدام مانند یک انسان زنده و طبیعی عکس العمل نشان می دهند و حرف می زنند. جان اشتاین بک در سال ۱۹۳۹ مشهورترین اثر خود که رمانی به نام خوشه های خشم است را منتشر کرد.

بیشتر بخوانید: هارولد پینتر ؛ مروری بر زندگی نویسنده، نمایشنامه نویس، بازیگر، کارگردان و فعال سیاسی انگلیسی

این رمان ماجرای مهاجرت خانواده ای فقیر و در عین حال امیدوار است که از اوکلاهما به کالیفرنیا می روند به امید آن که در آن جا زمینی برای کار کردن و بقای زندگی شان پیدا کنند. خوشه های خشم همواره جز مهم ترین آثار کلاسیک ادبی به شمار رفته است. جان فورد کارگردان مشهور آمریکایی از رمان خوشه های خشم یک اقتباس سینمایی کرد که این اثر سینمایی نیز به یکی از مشهورترین فیلم های وی بدل شد. البته گفتنی است که آثار جان اشتاین بک از آثار ادبی بودند که بسیار مورد اقتباس قرار گرفتند. این اتفاق نیز شاید سلیقه ای و از روی اتفاق نبوده است و بیشتر به ساختار و زبان آثار اشتاین بک برمی گردد. در ضمن جان اشتاین بک ، خود نیز به سینما علاقه داشت و در تجربه های فیلمنامه نویسی اش نیز بسیار موفق بود. وقتی که مخاطب با رمان های اشتاین بک روبرو می شود احتمالا این نکته را در می یابد که این رمان ها به شدت آثار تصویری هستند که به دلیل زبان روایت و گفتگوهای آن می توانند به راحتی تبدیل به یک درام تمام عیار گردند.

بیشتر بخوانید: زندگینامه استنلی کوبریک و مروری بر آثار او

سال ۱۹۶۲ بود که جان اشتاین بک موفق به دریافت جایزه ی نوبل ادبی شد. آثار جان اشتاین بک که بیشتر آن ها نیز در ایران به فارسی ترجمه شده اند عبارتند از: جام زرین (۱۹۲۹) چمنزارهای بهشت(۱۹۳۲) تورتیلا فلت (۱۹۳۵) نبردی مشکوک (۱۹۳۶) یادداشت های روسیه موش ها و آدم ها (۱۹۳۷) دره طویل (۱۹۳۸) خوشه‌های خشم (۱۹۳۹) ماه پنهان است (۱۹۴۲) راسته کنسروسازی (۱۹۴۵) اتوبوس سرگردان (۱۹۴۷) داستان مروارید (۱۹۴۷) یکبار جنگی رخ داد (۱۹۵۸) به خدای ناشناخته (۱۹۳۳) اسب سرخ (۱۹۳۳) پنجشنبه شیرین (۱۹۵۴)

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی گی دوبور ، تصویر سیاه و سفید فیلسوفی که جامعه نمایش را جا گذاشت!

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

جان اشتاین بک ۱۹۶۸-۱۹۰۲

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا