سینمای جهان

بررسی فیلم Jonathan: دو روح در یک بدن

جاناتان سحرخیز هر روز صبح زود بیدار شده و سرکار می‌رود. او هر روز ظهر محل کارش را که یک شرکت معماری است، به مقصد خانه ترک می‌کند. بعد از انجام فعالیت‌های روتین، به خواب می‌رود. اما هر روز صبح در حالی بیدار می‌شود که علاوه‌ بر یک میز صبحانه‌ی آماده، ویدئویی در انتظار اوست که شامل وقایع جزء دوم زندگی او می‌شود و داستان آن را روایت می‌کند. جان اما، مرد شبهاست. هر روز بعد از بازگشت جاناتان از کار و خوابیدنش، جان در همان بدن بیدار شده و به زندگی ادامه می‌دهد. حقیقت داستان این است که جان و جاناتان هر دو در یک بدن زندگی می‌کنند.  آنچه خواندید خلاصه‌‌ی کوتاهی از فیلم Jonathan کاری از Bill Oliver محصول سال ۲۰۱۸ است. برای نقد و بررسی فیلم Jonathan (این فیلم با نام Duplicate نیز شناخته می‌شود) در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

فیلم Jonathan

دو روح در یک بدن

انسل الگورت Ansel Elgort ستاره‌ی فیلم Baby Driver، این‌ بار به دنبال سرگرم کردن طرفداران در قالب اثری علمی-تخیلی، یعنی فیلم Jonathan است. او از جمله معدود بازیگرانیست که توانسته جایگاه ویژه‌ای در دل طرفداران جوان فیلم‌های سینمایی، چه دختران و چه پسران، برای خود دست‌ و پا کند. حال مدت‌ها پس از عرضه‌ی فیلم Baby Driver، این بار نوبت به حضور او در درامی تخیلی با عنوان Jonathan می‌رسد. درامی که با وجود ایده‌ی جالب‌اش نتوانسته میان صاحبنظران به مقبولیت قابل قبولی دست پیدا کند و در سایت IMDB امتیاز ۵٫۸ دارد.

بیشتر بخوانید: فیلم Pulp Fiction اثر کوئنتین تارانتینو؛ جرعه‌ای از یک اقیانوس

پوستر فیلم Jonathan
پوستر فیلم Jonathan (این فیلم با نام Duplicate نیز شناخته می‌شود)

در نقد فیلم Jonathan باید بگوییم که فیلمنامه‌ی Jonathan محصول همکاری مشترک بیل اولیور Bill Oliver، که کارگردانی فیلم را نیز بر عهده دارد، همراه با پیتر نیکوویتز Peter Nickowitz و گرگوری دیویس Gregory Davis است. ستاره‌ی نو ظهور هالیوود، سوکی واتر هاوس Suki Waterhouse که پیشتر در فیلم The Bad Batch نیز حضور داشته، در کنار انسل الگورت در این فیلم نقش آفرینی کرده است. همچنین در این فیلم، پاتریشیا کلارکسون Patricia Clarkson، که برنده‌ی جایزه‌ی امی برای نقش خود در سریال Six Feet Under شبکه‌ی HBO است، حضور دارد.

انسل الگورت Ansel Elgort نقش دو برادر را ایفا می‌کند. فردی که طول زندگی روزانه‌اش تنها به ۱۲ ساعت می‌رسد. جاناتان ۷ صبح تا ۷ شب و جان ۷ شب تا ۷ صبح فردا فعالیت می‌کنند.

آن‌ها در یک بدن، توانایی پیش بردن دو زندگی مجزا از یکدیگر را دارند با قوانین مشخص و از پیش تعیین شده. جاناتان و جان شغلشان متفاوت است و حتی ویژگی‌های کاملاَ متفاوتی دارند. جاناتان اخلاقی تر است و جان خلاف او. زندگی پیش می‌رود تا اینکه اما تعادل ظریف میان دو زندگی مجزا زمانی به خطر می‌افتد که هر دو برادر از لحاظ احساسی درگیر دختر جوانی به نام الینا با بازی سوکی واترهاوس Suki waterhouse می‌شوند.

جاناتان متوجه‌ جزییاتی می‌گردد که زندگی او را با تغییراتی دگرگون می‌کند. در این تغییرات آشفتگی شخصیت اصلی به وضوح احساس می‌شود. آن هم بر اثر اتفاقی که جز قواننین ممنوعه است؛ یعنی عاشق شدن و شروع رابطه با دیگر جنس.

بیشتر بخوانید: همه میدانند Everybody Knows اثر اصغر فرهادی؛ تنهاتر از تاکستانی مطرود

هنرنمایی Ansel Elgort در فیلم Jonathan
هنرنمایی Ansel Elgort در فیلم Jonathan

در نقد فیلم Jonathan لازم به ذکر است که این زوج سینمایی یعنی انسل الگورت و سوکی واتر هاوس، غریبه نبوده‌اند و بارها شاهد همکاری این دو در پروژه‌هایی از قبیل فیلم Insurgent محصول سال ۲۰۱۵ و به تازگی در فیلم Billionaire محصول سال Boys Club 2018، بوده‌ایم.

در بررسی فیلم Jonathan خالی از لطف نیست که به نقاط ضعف آن هم نگاهی داشته باشیم. که فیلم از نقص فیلمنامه رنج می‌برد. فیلم ایده‎ی جالبی را دنبال می‌کند اما به آن به حد کافی پرداخته نشده است. شخصیت پردازی ناقص است و در خیلی از صحنه‌ها مخاطب دچار سردرگمی می‌شود و تفاوت میان جان و جاناتان را به راحتی متوجه نمی‌شود.

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا