ادبیات جهان

نگاهی به رمان غول مدفون نوشته‌ی کازئو ایشی گورو، در ستایش فراموشی

نگاهی به رمان غول مدفون نوشته‌ی کازئو ایشی گورو، در ستایش فراموشی! برخی از شما بناهای یادبود زیبایی خواهید داشت که چه بسا زنده گان با دیدن آن، بدی هایی را که در حق تان شده به یاد بیارند. برخی از شما تنها صلیب چوبین ساده یا سنگی رنگین خواهید داشت، و کسانی دیگر از شما چه بسا در سایه های تاریخ گم خواهید شد.

غول مدفون نوشته ی کازئو ایشی گورو است. او این رمان را در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسانیده است. غول مدفون روایتگر سفر و تلاش زن و مرد سالخورده ای به نام بئاتریس و اکسل است که در پی کشف گذشته ی خود و دیگران هستند. مِه حاصل از دَم غولی به نام گوریک باعث فراموشی و از بین رفتن حافظه ی مردم شده است. آن ها در این سفر به جنگ جویی به نام ویستان و شوالیه ی پیری به نام گوِین و یک نوجوان به نام ادوین برمی خورند و تمام سفر به نوعی همراه هم هستند. در این سفر اتفاقات گوناگونی برای آن ها رقم می خورد و سرنوشت آن ها را دستخوش تغییرات بسیاری می کند.

پس از شکست امپراتوری روم و عقب نشینی آن ها از جزیره ی انگلستان دو قوم ساکسون ها و برایتون ها برای به دست آوردن قدرت و زمامداری در این کشور جنگیدند. برایتون ها موفق شدند و حاکم شدند. حضور غولی به نام گوریک و مِه حاصل از تنفس او در فضای انگلستان باعث شده است همه ی مردم گذشته ی خود را فراموش کنند. گذشته و تمام آنچه بر سرشان آمده است. برایتون ها دوست ندارند حافظه ی مردم بازگردد. چون نمی خواهند که ساکسون ها به این بیندیشند که چه به سرشان آمده است. شوالیه ی پیری به نام سرگوین مسئول محافظت از غول است. اما شوالیه ی دیگری از ساکسون ها مسئول کشتن غول و برگرداندن حافظه ی مردم است.

سراسر رمان پر از آداب و رسوم و سرنوشت زندگی مردمانی است که در زمان شاه آرتور و اندکی پس از آن در انگلستان می زیسته اند. و در کنار نبرد شوالیه ها زندگی مردمان عادی را به تصویر می کشد. مردمانی که همواره بی گناه در معرض جنگ و عواقب آن بوده اند. و زندگیشان دستخوش آشوب شده است.
غول مدفون با آنکه ظاهری تاریخی و اسطوره ای دارد. اما قابل تعمیم به جهان امروز است. در جهان امروز فقط ابزارهای جنگی عوض شده اند. در عالم سیاست هر بار فردی از راه می رسد و مِه فراموشی را از بین می برد. و به بهانه ای کینه و نفرت را مانند شوالیه ویستان در دل مردم زنده می کند و آتش جنگ را روشن می کند. عده ای که به دنبال نام، قدرت هستند. در این بین عده ای هم خواستار فراموشی اند. خواستار صلح اند و بهای آن را با فراموشی گذشته می پردازند. و می خواهند کینه های گذشته مدفون بماند تا مردم بیگناه بتوانند به زندگی خود ادامه بدهند.
“برخی از شما بناهای یادبود زیبایی خواهید داشت که چه بسا زنده گان با دیدن آن، بدی هایی را که در حق تان شده به یاد بیارند. برخی از شما تنها صلیب چوبین ساده یا سنگی رنگین خواهید داشت، و کسانی دیگر از شما چه بسا در سایه های تاریخ گم خواهید شد.”
در رمان موجودات افسانه ای بسیاری از جمله غول ها وجود دارند. که هر یک خصلت های منحصر به فرد خود را دارند. مردم عادی در کنار این موجودات زندگی می کنند. در کنار این موجودات افسانه ای افرادی عادی هستند که به نام قایقران نامیده می شوند. کسانی که انسان های بسیاری از جمله سالخوردگان را به جزیره ای رویایی و آرمانی می برند. جزیره ای که در آن وعده داده شده است که خبری از درد و رنج نیست. خبری از جدایی نیست. عده ی زیادی از زوج های سالخورده با هم راه طولانی را طی می کنند تا به این جزیره ی موعود بروند. اما قایقران ها هر بار با فریبی تنها یک نفر از آن ها را به این جزیره می برند. این جریانات به نوعی به مرگ اشاره می کند. این مرگ است که در پایان راه زندگی، انسان ها را که در تمام عمر راه طولانی را با هم زیسته اند جدا می کنند و دیگری باید به انتظار قایق و قایقران بعدی بنشیند تا دوباره در آن جزیره به جفت خود ملحق شود.
رمان چهار بخش دارد و هر بخش شامل چندین فصل است. راوی رمان دانای کل است. دانای کلی که در پایان رمان می فهمیم که می تواند به نوعی روح حاکم بر سرزمین و ناخود آگاه یک قوم باشد. تنها در فصل هفده از بخش چهار راوی مرد قایقران و یا همانطور که گفته شد همان مرگ است.
زمان رمان در قرن پنج و شش میلادی می گذرد و مکان رمان جزیره ی انگلستان است. شروع رمان به توصیف و دورنمای کلی از سرزمین انگلستان می پردازد. و کم کم وارد ماجرا می شویم. رمان روایتگر تاریخ انگلستان است در آن برهه ی تاریخی. اما در واقع رمان غول مدفون محدود به هیچ زمان و مکانی نیست. این یک اثر جهانی است. دغدغه هایی که از آن صحبت می شود مسائل کاملن به روزی هستند. مسائل جهانشمول و نامیرایی چون عشق در انواع گوناگون آن عشق به همنوع، به وطن، به فرزند، به معشوق و در کنار آن مفاهیم بزرگی چون مذهب، سرزمین، صلح و زندگی.
رمان غول مدفون نوشته ی کازئو ایشی گورو داستان نویس و فیلنامه نویس انگلیسی ژاپنی تبار است. او متولد ۸ نوامبر ۱۹۵۴ در شهر ناگازاکی ژاپن است. خانواده ی ایشی گورو وقتی او پنج ساله بود به انگلستان مهاجرت کردند. ایشی گورو مدرک کارشناسی خود را در زبان انگلیسی و فلسفه از دانشگاه کنت و مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۸۰ در رشته ی نویسندگی خلاق از دانشگاه انگلیای شرقی دریافت کرده است.
او با اینکه متولد ژاپن است اما به دلیل سال های سال زندگی و تحصیل در این سرزمین شناخت کامل از تاریخ انگلستان دارد. فضاهای داستان بسیار با جزییات پرداخته شده است. شناخت ایشی گورو از فنون جنگی و شمشیر زنی مشهود است. و صحنه های نبرد به خوبی و با جزییات بسیار فضاپردازی شده است. شخصیت ها با جزییات بسیار در ابعاد مختلف روحی و جسمی پرداخته شده اند و بسیار باور پذیرند. فقط گاهی ریتم روایت رمان به دلیل ارجاعات بسیار تاریخی و اسم بردن از شخصیت ها و مکان های مختلف و یا دوره های مختلف کند می شود.
ایشی گورو در سال ۲۰۱۷ برنده ی جایزه نوبل شده است. از سایر آثار او می توان به وقتی یتیم بودیم، هرگز ترکم مکن، تسلی ناپذیر، بازمانده ی روز اشاره کرد. از رمان های بازمانده ی روز و هرگز رهایم نکن فیلم سینمایی ساخته شده است.

غول مدفون نوشته ی کازئو ایشی گورو

غول مدفون نوشته ی کازئو ایشی گورو

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. بازینام

  ۲ اسفند ۱۳۹۶ at ۱۳:۰۹

  0

  کاش مطالب کمی کاملتر از بود ولی در کل سپاس از شما

  • اديسه عسكری

   اديسه عسكری

   ۳ اسفند ۱۳۹۶ at ۲۲:۲۷

   0

   سلام
   ممنون از اینکه نظر خود را با من در میان گذاشتید
   بعله، در مورد این رمان هنوز جای بیان مطالب بیشتری هست اما این مطلب تنها نگاهی بر این رمان به منظور معرفی به مخاطب بود.
   با تشکر و احترام

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا