1398-05-29
آرت کیوسک

مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ؛ کارگردان، نویسنده و فیلمنامه نویس کره‌ای

کیم کی دوک

کیم کی دوک، کارگردان، فیلم ساز و فیلم نامه نویس  مشهور اهل کره جنوبی است، که با فیلم هایی مانند: spring summer fall winter and spring , time, dream, bad guy ,the bow و… خوش درخشیده است.

کیم کی دوک Kim Ki-duk، کارگردان، فیلم ساز و فیلمنامه نویس  مشهور اهل کره جنوبی است، که با فیلم هایی مانند: spring summer fall winter and spring , time, dream, bad guy ,the bow و… خوش درخشیده است. ویژگی فیلم های کیم کی دوک، تصاویر بکر و نقاشی مانند و دیالوگ های کم و قصه گویی کمرنگ است. با مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ، می‌توان گفت شاید یکی از دلایل خلق تصاویر خوش رنگ و لعاب و به سان تابلوی نقاشی ماندن کارهایش، نقاش بودن این کارگردان است. کیم کی دوک که به نقاشی علاقمند بود، برای دوره‌ی آموزش نقاشی به مدرسه‌ی هنرهای زیبا در پاریس می‌رود و  پس از بازگشتش از پاریس، مسیر هنریش عوض می‌شود. فی الواقع نگاه ویژه‌ی او و احساساتش به نقاشی در قالبی دیگر نمود پیدا می‌کند، در قالب سینما. در ادامه با مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: هارولد پینتر ؛ مروری بر زندگی نویسنده، نمایشنامه نویس، بازیگر، کارگردان و فعال سیاسی انگلیسی

مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک

کیم کی دوک پس از بازگشتش به وطن در سال ۱۹۷۳، علاقه اش به سینما باعث می‌شود، فیلم نامه ‌نویسی را شروع کند. اولین فیلم نامه ‌ی وی، به نام یک نقاش و یک جانی محکوم به مرگ، مورد توجه بسیاری قرار گرفت و جایزه‌ی انجمن فیلمنامه ‌نویسان را برایش به ارمغان آورد.

با مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ، در می‌یابیم که وی به مدت ۳سال متوالی جایزه‌ی فیلم نامه نویسی را دریافت کرد، فی الواقع بعد از اولین جایزه‌ی فیلم نامه نویسی اش که در سال ۱۹۹۳ دریافت کرد، در سال ۱۹۹۴ برای Double Exposure و در سال ۱۹۹۵ هم برای Jaywalking، از معتبرترین انجمن فیلم نامه نویسی کره جنوبی، جایزه دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار میخائیل بولگاکف ؛ احترام و اقتباس به معنای کلاسیک واقعی

کیم کی دوک اما در سال ۱۹۹۶ استارت کارگردانی را با فیلم کروکودیل، زد. در واقع این فیلم را الهام گرفته از زندگی خودش ساخت. طی مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ، می‌رسیم به این که وی هر سال، یک فیلم با هزینه‌ی کم می‌ساخت و به گونه ای نام خودش را بر سر زبان ها می‌انداخت. فیلم بعدی او اما، wild animals حیوانات وحشی بود که در سال ۱۹۹۶ در پاریس فیلمبرداری شد. کیم کی دوک تا اینجای کار مسیر را درست آمده بود. ۲ سال بعد، سومین فیلمش، مسافرخانه‌ی بردکیج birdcage inn را ساخت ولی هنوز خبری از مطرح شدن جهانی او در فیلم سازی نبود.

با مروری بر زندگی و آثار  کیم کی دوک ، می‌رسیم به موفقیت ‌جهانیش که سرانجام با فیلم جزیره the isle  در سال ۲۰۰۰ در جشنواره ونیز شکل گرفت و ظهور یک کارگردان زیبایی شناس آسیایی در بین فیلمسازان روشنفکر اروپایی، صورت گرفت. در حالی این فیلم، وی را مطرح کرد که منتقدین کره ‌ای شدیدا در برابر این آن موضع گرفتند. کیم کی دوک این روند را در پیش گرفت و یک سال بعد با فیلم آدرس ناشناخته address unknown  و پسر بد bad guy، بار دیگر مطرح شد و فیلم ‌bad guy علاوه بر اینکه در جشنواره‌‌ی برلین و ونیز خوش درخشید، او را در کشور خودش هم مطرح کرد.

مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک

مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی آنا گاوالدا و همذات پنداری زنان با آثار او

فیلم خوش ساخت و معناگرا یا بهتر است بگوییم مفهومی از این کارگردان که در تلویزیون ایران هم بارها پخش شد، و سینمای کیم کی دوک را در جهان با عنوان سینمای شاعرانه و معناگرا مطرح کرد: بهار، تابستان، پاییز، زمستان… و دوباره بهار بود، که مضامین معنوی و عرفانی و اعتقادی را مانند رستگاری، تاوان، بخشش، و حتی مسئله تناسخ را دستمایه‌ی فیلمش قرار داد و با خلق داستانی آرام و لذت بخش، با نماهای بلند و نقاشی مانند، اثری زیبا خلق کرد.

با بررسی و مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ، می‌رسیم‌ به نقطه ای که جوایز بین المللی را از آن خود کرد. دوک بالاخره در سال ۲۰۰۴، جایزه‌ی خرس نقره ای برلین را برای بهترین کارگردانی برای فیلم ساماریا برد. فیلم ساماریا داستان دختر نوجوانی است که با پدرش زندگی می‌کند و در پیدا کردن مشتری، برای بهترین دوستش که یک فاحشه است کمک می‌کند. هدف این دو دختر جمع کردن پول برای سفر به اروپا است ولی اوضاع آن طور که می‌خواهند، پیش نمی رود. کیم کی دوک در همین سال، شیر نقره ای ونیز را برای فیلم خانه‌ی خالی ۳iron، از آن خود کرد و سینمایش را در جهان تثبیت کرد. از فیلم های دیگر این کارگردان که در جشنواره های ونیز، برلین، کن و کاستندورف، کارلووی واری و… در رشته های مختلف نامزد شدند و یا جوایزی بردند می‌توان به فیلم های pieta ،arirang ،breath و… اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی برایان اونسن ؛ ژانر Dark fiction یا فراتر از وحشت

کیم کی دوک یکی از  معدود کارگردانان کره‌ای است که آثارش، در خارج از کشور با استقبال زیادی چه از سوی منتقدین، چه جشنواره ها و چه مخاطب عام، مواجه شده است، ولی این محبوبیت را در کشور خودش ندارد.

سینمای کیم کی دوک، سینمایی است خلاقانه، شاعرانه، ایده پردازانه و سمبولیستی. اصول قصه پردازی پررنگی در  سینمای کیم کی دوک نمی بینیم، ولی به سبب تصاویر اثر گذاری که در سینمایش وجود دارد، خواه ناخواه نوعی ایده پردازی و هنر مفهومی پررنگ برای مخاطب شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگینامه جیمز دین James Dean ، جوانمرگی خوش قیافه

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی گی دوبور ، تصویر سیاه و سفید فیلسوفی که جامعه نمایش را جا گذاشت!

شخصیت های که کیم کی دوک خلق می‌کند، انسان های منزوی، گوشه گیر و تنهایی هستند که گویی در برهه های مختلف زندگی، پذیرفته نشده اند و به حاشیه رانده شده اند. کاراکترهای فیلم های او، کاراکترهای خوشحالی نیستند و مدام در سیکل های متفاوتی قرار می‌گیرند که نهایت، خوشی را برایشان رقم نمی زند. انواع و اقسام خشونت ها و صحنه های بی پروای جنسی در آثار این کارگردان به چشم می‌خورد، و با این که به نوعی تبعات سنگین این اعمال را در آثارش نشان می‌دهد، ولی کاراکترهایش، از غم رهایی نمی یابند.

در انتهای مروری بر زندگی و آثار کیم کی دوک ، ویژگی بارز سینمای این کارگردانِ نقاش را می‌توان ارائه تصاویر زیبا و داستان‌های بدون دیالوگ یا کم دیالوگ و سکوت های طولانی و پلان های بلند دانست. شاید به نوعی این حجم از سکوت، در آثار این هنرمند، اعتراضی باشد به جهانی که دوستش ندارد. شاید برای بهتر درک کردن و لذت بردن از آثارش، باید به سان یک تابلوی نقاشی، از آن فاصله گرفت و دوباره به آن نزدیک شد و دوباره فاصله گرفت و نگاهی عمیق تر به آن داشت.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار رومن پولانسکی

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی فیلیپ راث , خداحافظ کلمبوس…

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا