دسته ها: سینمای ایران

نقد فیلم لانتوری ساخته‌ی رضا درمیشیان؛ قشر تحقیر شده و پایین دست

لانتوری، سومین فیلم رضا درمیشیان، فیلمی به شدت تامل برانگیز و تاثیرگذار که با قصه ای تازه در سینما، واقعیت…

فیلم لانتوری ، سومین اثر رضا درمیشیان، فیلمی به شدت تامل برانگیز و تاثیرگذار که با قصه ای تازه در سینما، واقعیت کهنه و تلخ اجتماع را نشان می‌دهد و با روایتی متفاوت و ویژه، نظر مخاطبین و منتقدین را جلب می‌کند. نام فیلم لانتوری در واقع نشات گرفته از باند تبهکاری است با همین عنوان که کارشان زورگیری و اخاذی و دزدی است. در ادامه با نقد فیلم لانتوری همراه نت نوشت باشید.

تحلیل فیلم لانتوری

در نقد فیلم لانتوری می‌پردازیم به معنای کلمه‌ی لانتوری. لانتوری به چه معناست؟ سوالی که در خود فیلم هم مطرح می‌شود و تا پایان فیلم و بعد از خروج از سالن های سینما و بعد تر همچنان ادامه دارد و هر کس به آن جور خاصی پاسخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم عصبانی نیستم ساخته‌ی رضا درمیشیان، عصبانی هستم

لانتوری به چه معناست ؟

در نقد فیلم لانتوری ،‌ برسیم به پاسخ‌ها و وجه تسمیه فیلم، لانتوری نوعی خطاب جاهلانه است، اصطلاحی که به صورت خلاصه می‌توان گفت به افرادی که در مرتبه‌ی پایینی از جامعه قرار دارند اطلاق می‌شود.

بررسی و نقد فیلم لانتوری ساخته‌ی رضا درمیشیان

معنی دیگر اما در چهارچوبی به نام زندان شکل می‌گیرد. لانتوری یکی از فحش هایی است که در زندان رد و بد می‌شود. در واقع اصطلاحی که به افراد تازه کار، کار نابلد و مدعی گفته می‌شود. لانتوری اما در جای دیگر به معنای سست و کم مایه است؛ در واقع این واژه شکل تغییر یافته‌ی لامپ توری است که در زمان پهلوی و قبل از اختراع لامپ الکتریکی، به طور وسیع مورد استفاده‌ی همگان بوده است و کاربرد امروزی این واژه کنایه از سست و بی مایه بودن است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داوودی، هزار تکه‌ی بی سرانجام

و اما معنای جالب دیگر؛ این واژه برگرفته از واژه‌ی لانترن به معنای فانوس است که از زبان انگلیسی وارد زبان کوچه بازار شده است، در واقع در قدیم رایج بوده است که در قمارخانه های جنوب ایران هر کس بازی را می‌باخته و نمی توانسته از عهده‌ی پول باخت بربیاید، چند روز برای شخص برنده در قمار، فانوسی را حمل می‌کرده و حمل فانوس به کارهای فرومایه تر دیگر هم کشیده می‌شد. و این کار برای تحقیر شخص بازنده بوده است. به این ترتیب اصطلاحی به نام فانوس کش یا لانتوری، به عنوان فحش و ناسزا کاربرد داشت.

همه‌ی این تعبیرها در مورد واژه‌ی لانتوری و عبور از مجهولات به معلومات، در واقع به جایگاه یکسانی ختم می‌شود: قشر تحقیر شده و پایین دست.

برسیم به ادامه‌ی نقد فیلم لانتوری ، لانتوری داستان گروه خلافکاری است متشکل از ۴ عضو که دست به دزدی، آدم ربایی، اخاذی و… می‌زنند، در بین همین ماجراها، رئیس این باند، عاشق یک مددکار کار اجتماعی می‌شود و زندگی تک تک اعضای این باند، تحت شعاع این اتفاق قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی ، پرسش هایی که بی پاسخ می‌مانند!

بیشتر بخوانید: نقد فیلم متری شیش و نیم کاری از سعید روستایی؛ مرثیه ای برای ساقی اعظم

بررسی و نقد فیلم لانتوری ساخته‌ی رضا درمیشیان

در نقد فیلم لانتوری ، در وهله‌ی اول باید گفت: از نظر روایت داستان، با فیلم تاثیر گذاری مواجه ایم، فیلم از پرداخت صحیح و کامل در خط روایی و فیلمنامه‌ی دقیقی برخوردار است، نکته‌ی بعدی ترکیب درام و مستند است که باعث گیرایی داستان شده است و همچنان کارگردان را از هدفش دور نمی کند. فضای مستند گونه‌ی لانتوری به درام و پرداخت قصه لطمه ای وارد نکرده است و لانتوری با این فرم ویژه ارتباط خاصی با مخاطب بر قرار کرده است.

از سویی درمیشیان با مهارت کامل، در تکنیک داستان در داستان، فیلم را جلو می‌برد. نیمه‌ی اول فیلم صرف داستان اصلی است: گروه تبهکاری که به جرم هایشان اعتراف می‌کنند و نیمه‌ی دوم، قصه عاشقی رئیس باند و تغییر همه چیز می‌شود. در واقع نیمه‌ی اول، یک گروه خلافکار را نشان می‌دهد که کارشان خفت گیری، دزدی و اخاذی است که سوژه هایشان از بین قشر مرفه جامعه است، اما در دل همین فضای خشونت آمیز، قصه‌ی دوم شکل می‌گیرد و  رئیس این باند؛ پاشا، عاشق مریم می‌شود که یک مددکار اجتماعی است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم کوه Monte ساخته‌ی امیر نادری ، کندن کوه و دلهره‌ی هستی

در نقد فیلم‌ لانتوری نکته ای که حائز اهمیت این است که؛ درمیشیان تلاش کرده است تا ناهنجاری های جامعه را در  هر دو نیمه به خوبی نشان دهد. بزهکاری و تلخی های جامعه که در فیلم به وضوح دیده می‌شود، به خوبی فیلم را جلو می‌برد و مخاطب را اقناع می‌کند.

در ادامه باید اشاره کرد به عواملی که اثرگذارند و مخاطب را همراه می‌سازند من جمله فرم و ظاهر این فیلم، نوع فیلمبرداری، جامپ کات‌ها و پرش ها، فلش بک ها، همه و همه از عوامل جلو برنده و تنش زا هستند که مخاطب را به خوبی درگیر می‌کنند.

بن مایه‌ی فیلم درمیشیان، (هنجارشکنی و انحرافات اجتماعی) به قدری قوی است که مخاطب را کاملا درگیر می‌کند و به سینما می‌کشاند.

بیشتر بخوانید: نوید محمدزاده یک ببر کرد فروردینی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد!

در نقد فیلم لانتوری باید گفت: لانتوری روی پی محکمی بنا شده است: معضلات اجتماعی. که در راس این انحرافات و معضلات اسید پاشی است. موضوعی که تا چند سال اخیر برای همه به خصوص زنان ملموس بود، و به قدری پررنگ بود که زندگیشان را تحت شعاع قرار داده بود.

در نقد فیلم‌ لانتوری ، باید گفت اگر چه با فضای مستندگونه‌ی فیلم، قصه کمی دیر شروع می‌شود و فیلم با معرفی کاراکترها شکل می‌گیرد که خودشان قصه را شرح می‌دهند و بعد قضاوت‌ها شکل می‌گیرد، ولی نیمه‌ی دوم فیلم به خوبی کاربرد نیمه‌ی اول را بیشتر می‌کند و توانسته شخصیت‌ها را به درستی هر چه تمام تر معرفی کند.

در نیمه‌ی دوم فیلم، ورود عشق به ماجرای اصلی را داریم که در واقع خشونت های مکرر نیمه‌ی اول را کمرنگ می‌کند، البته با عشق یک طرفه ای مواجهیم که در نهایت قربانی می‌گیرد.
آنچه در نقد فیلم لانتوری می‌توان گفت: مهم ترین بخش کارگردانی درمیشیان نشان دادن زشتی‌ها و سیاهی های جامعه و بحث تلخ اسیدپاشی است، درمیشیان با جسارت تمام صحنه‌ی اسیدپاشی و بعد از آن چهره‌ی دگرگون شده‌ی قربانی را در لحظاتی نفس گیر نشان می‌دهد و مخاطب را کاملا به ماجرا نزدیک می‌کند.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم سوء تفاهم از احمدرضا معتمدی ، فم فتلی ایرانی با تنالیته های آبی

در نقد فیلم لانتوری باید گفت: فیلم سراسر شوک، هیجان، تعمق و تامل است. هیچ لحظه ای نیست که فیلم‌ مخاطب را رها کند و یا مخاطب فیلم را رها کند. لانتوری به قدری خوب مخاطب را همراه می‌سازد که بعد از خروج از سینما صدای پچ پچ هایشان و همزاد پنداری و همذات پنداری آن به خوبی شنیده می‌شود.

بررسی و نقد فیلم لانتوری ساخته‌ی رضا درمیشیان

شاید در یک خط بتوان تم لانتوری را انتقام یا بخشش دانست. کارگردان با خلق موقعیت های ناب مخاطب را به خوبی جای تک تک کاراکترها قرار می‌دهد و مسئله‌ی قضاوت را مطرح می‌کند.

و می‌توان کلیت تم فیلم را دقایق تا پایانی کاملا حس کرد، زمانی که کاراکتر مریم (مددکار اجتماعی) که قربانی اسیدپاشی بوده است از جایش بلند می‌شود و می‌گوید: حالا می‌توانم رضایت بگیرم.
در نقد فیلم لانتوری می‌توان گفت: پردازش تیزبینانه‌ی کاراکترها، میزانسن های درست، قاب های دقیق، پرش‌ها و کات های سریع، در کل و در کنار هم، اتمسفر حاکم بر فیلم را به خوبی به مخاطب انتقال داده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی ، به نام گل سرهای خونی

اما نکته ای که در نقد فیلم لانتوری حائز اهمیت؛ بحث بخشش است، بحثی که در فیلم مطرح شد و بعد از آن جنجال های زیادی به پا شد بین مردم، اهل فن و عوامل فیلم. بخششی که کاراکتر مریم که قربانی اسیدپاشی بوده است انجام می‌دهد. در واقع نتیجه‌ی فیلم، مخاطبین را به دو دسته تقسیم کرد، افرادی که موافق بخشش بودند و افرادی که موافق قصاص. می‌توان گفت درمیشیان در اینجا با استفاده از عنصر بخشش، موج مخالف‌ها را بلند کرد، ولی این بخشش تنها بخش مثبتی از لانتوری سیاهی است که از دل جامعه‌ی سیاه بیرون آمده است. بخششی که باز هم مخاطب را دلزده نمی کند بلکه دقیقا “اگر من جای اون بودم” را در ذهن تک تک مخاطبین بوجود می‌آورد.

لانتوری مملو از دغدغه‌های های اجتماعی است. فیلمی بیرون آمده از دل جامعه، برای همین است که مخاطب به خوبی با فیلم ارتباط برقرار می‌کند و مدام به آن فکر می‌کند. به جرات می‌توان گفت تا به امروز هیچ کدام از فیلمسازان ایرانی از نمای اکستریم کلوز آپ و پرداخت دقیق، این موضوع را برای مخاطبین به تصویر نکشیده بودند. در انتها می‌توان گفت بی شک لانتوری از آثار ماندگار  و تامل برانگیز در ژانر اجتماعی سینمای ایران است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم اینجا بدون من , اقتباسی از نمایشنامه باغ وحش شیشه ای تنسی ویلیامز

اشتراک گذاری
ياسمن اسمعيل زادگان

من برای خودم، من برای دیگری، دیگری برای من "میخاییل باختین"

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

رمان آناکارنینا اثر لئو تولستوی؛ نگریستن با جهان بینی دیگران

رمان آناکارنینا نام اثری مشهور از نویسنده ی برجسته ی روس، لئو تولستوی (۱۹۱۰-۱۸۲۸) است که همواره از مشهورترین رمان… بیشتر بخوانید

8 دقیقه قبل
  • ادبیات جهان

رمان مرگ ایوان ایلیچ نوشته‌ی لئو تولستوی؛ شرحی بر مرگ عادی یک آدم معمولی

رمان مرگ ایوان ایلیچ اثر کوتاهی از نیکلایویچ تولستوی است. رمان مرگ ایوان ایلیچ دوازده فصل کوتاه دارد. ایوان ایلیچ… بیشتر بخوانید

17 ساعت قبل
  • آرت کیوسک

آثار لئو تولستوی؛ خیانت‌های لذت بخش و جنگ‌ها و صلح‌های بی پایان

لئو نیکلایویچ تولستوی Leo Tolstoy معروف به لئو تولستوی، بی‌شک جزء مطرح‌ترین نویسند‌های روس و از مطرح‌ترین نویسندگان جهان است.… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • سینمای ایران

نقد فیلم متری شیش و نیم کاری از سعید روستایی؛ مرثیه‌ای برای ساقی اعظم

«متری شیش و نیم» به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی و تهیه کنندگی سید جمال ساداتیان و گروه بازیگری پیمان… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم مالنا Malèna؛ تنها زنی را فراموش نخواهم کرد که از من نپرسید… مالنا!

سال ۱۹۴۰ میلادی در شهرک کوچکی از توابع سیسیل ایتالیا، خبر آغاز درگیری این کشور در جنگ جهانی دوم به… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

روغن نعناع و خواص بی نظیر آن برای سلامتی را دست کم نگیرید

نعناع به خودی خود یکی از پر خاصیت ترین سبزیجات است که در زمینه های متعددی مورد استفاده انسان قرار… بیشتر بخوانید

2 روز قبل