تلفن همراه

مقایسه دوربین LG V30S ThinQ با Samsung Galaxy S9

مقایسه ی دوربین LG V30S ThinQ با Samsung Galaxy S9

اکنون ما شانس مقایسه ی دوربین این دو گوشی قدرتمند (Samsung Galaxy S9 و LG V30S ThinQ ) را داشته ایم. در هنگام اجرای مراسم  Baselworld watch show از این دو گوشی برای عکاسی در مناطق مختلف شهر بازل سوییس استفاده شد.

۰

Samsung Galaxy S9 دارای یکی از بهترین دوربین ها در بین اسمارت فون ها در تاریخ گوشی های تلفن همراه می باشد که علاوه بر منتقدان، همه ی افرادی که از آن استفاده کردند نیز به تحسین آن پرداخته اند. تست هایی که توسط منابع مختلف به صورت حرفه ای بر دوربین این تلفن همراه انجام شده نیز صحت این مطلب را ثابت می کند. حال مدل جدید اسمارت فون LG به نام V30S ThinQ که بهبود یافته ی مدل ۲۰۱۷ LG V30 می باشد، با ارتقای هوش مصنوعی توانسته تا توانایی فوق العاده ای برای دوربین خود به ارمغان آورد. اکنون ما شانس مقایسه ی دوربین این دو گوشی قدرتمند (Samsung Galaxy S9 و LG V30S ThinQ ) را داشته ایم. در هنگام اجرای مراسم  Baselworld watch show از این دو گوشی برای عکاسی در مناطق مختلف شهر بازل سوییس استفاده شد. برای مشاهده ی نتیجه ی این مقایسه در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

مشخصات دوربین

Galaxy S9 Plus دارای دو لنز در قاب پشتی می باشد. سنسور اصلی ۱۲ مگاپیکسلی با سایز پیکسل ۱٫۴Nm می باشد که همراه با حالت بازشدگی دریچه دیافراگم متغیر هوشمند همراه شده است (بازشدگی بین f/1.5 تا f/2.4). با توجه به این ویژگی، Galaxy S9 Plus قادر به عکس برداری فوق العاده هم در شرایط کم نور و هم در محیط های با نور زیاد می باشد. سنسور دوم این گوشی هم ۱۲ مگاپیکسلی است که به عنوان لنز telephoto عمل می کند، سایز پیکسل آن ۱Nm است و بازشدگی دهانه دیافراگم آن به طور ثابت f/2.4 می باشد. دوربین این موبایل می تواند بدون از دست دادن کیفیت تا ۲ برابر زوم کند و هر دو دوربین دارای پایدارساز تصویر نوری می باشند. دوربین دوم همچنین از فوکوس زنده (Live Focus) بهره می برد که با توجه به این ویژگی می تواند عکس هایی با پس زمینه ی مات خلق کند.

در LG V30S ThinQ نیز مانند مدل سامسونگ دو دوربین در پشت دستگاه قرار دارند، اما عملکرد آن ها متفاوت از عملکرد دوربین های S9 Plus است. اولی لنز استاندارد ۱۶ مگاپیکسلی با بازشدگی دهانه دیاراگم f/1.6 است که عکس های معمولی ثبت می کند و دومی سنسور ۱۳ مگاپیکسلی عریض با زاویه ی ۱۲۰ درجه ای و بازشدگی دهانه ی دیافراگم f/1.9 می باشد. لنز اصلی دارای پایدارساز تصویر نوری، سایز پیکسل ۱Nm ، اتوفوکوس لیزری و تشخیص فاز می باشد.

نرم افزار و اپلیکیشن های دوربین

LG V30S ThinQ در آپشن خود حالت انتخاب AI Cam دارد که می تواند با استفاده از هوش مصنوعی عکس های شما را زیباتر کند. به طور غیر معمولی، هنگامی که شناسایی تصویر، صحنه ی مورد نظر برای عکاسی را تشخیص می دهد، فلشی بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. تصور می کنیم که LG این کار را عمدا برای جبران زمانی که طول می کشد تا  تشخیص صحنه ی AI منظره ی خود را تشخیص بدهد انجام داده است. وقتی که این کار انجام شد، هوش مصنوعی تنظیمات دوربین را طوری عوض می کند تا بهترین عکس ممکن از آن منظره ثبت شود.

ویژگی جدیدی که در LG V30S ThinQ گنجانده شده، حالت Bright Mode است، که به طور اتوماتیک در محیط های کم نور با کاهش مگاپیکسل عکس و در نتیجه افزایش سایز هر پیکسل باعث جذب نور بیشتر در عکس می شود. اگر شما این حالت را دوست نداشته باشید می توانید غیرفعالش کنید. سوییچ کردن بین لنزهای استاندارد و عریض بسیار آسان است و حالت های مختلف نیز به راحتی در منو قابل دسترسی می باشند. از دکمه ی شاتر می توان برای زوم کردن هم استفاده کرد و به طور فعالانه بین دو لنز سوییچ کرد.

دوربین Galaxy S9 Plus هم دارای ویژگی های زیادی است، ولی اپ دوربین سامسونگ خیلی راحت و قابل درک نمی باشد و دارای دکمه های زیادی در منو می باشد. البته در S9 Plus ویژگی هایی مثل حالت Live Focus و حالت ویدیوی فوق العاده آرام (super slow motion video mode) می توانند اسباب سرگرمی شما را فراهم کنند! سامسونگ از هیچ ابزار هوش مصنوعی در دوربینش برای enhance کردن عکس ها استفاده نکرده است، اما بازشدگی دهانه دیافراگم بیشتر باعث بهتر شدن عکس های شما در محیط های کم نور می شود. سیستم بازشدگی دهانه دیافراگم این پرچمدار سامسونگ منحصر به فرد بوده و تا حالا در هیچ گوشی دیگری نظیر آن را مشاهده نکرده بودیم.

در اطراف شهر

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

حال بیایید به عکس ها بپردازیم. در عکسی که از کلیسایی با برف روی سقف آن گرفته شد هر دو دوربین عالی عمل کردند و انتخاب بینشان بسیار سخت بود. اگرچه، تفاوت هایی وجود دارند که شاید سبب برتری یکی بر دیگری شوند. Galaxy S9 Plus عکس روشن تری را ثبت کرد که جزئیات در آن واضح تر به چشم می آیند، ولی عمق و سایه هایی که از دست می دهد باعث می شود تا تصویر  LG V30S ThinQ جالب تر به نظر رسد. وقتی که از اتصال دو گوشه ی ساختمان عکس برداری انجام شد، تفاوت ها حتی کمتر هم شدند. V30S در اینجا عکس روشن تری را ثبت کرد که در آن سایه ها و رنگ ها کمی واقعی تر از سامسونگ به نظر می آمدند.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

حال وقت این رسیده که یک مسابقه ی جالب تر بین این دو گوشی برگذار شود: عکاسی از کلیسای دیگری که خورشید درست از پشت به آن می تابد. تصویر روشن تر S9 Plus جزئیات بیشتری را نمایش می دهد، در حالی که آسمان در عکس V30S روشن تر به نظر می رسد. با زوم در مرکز عکس می توان مشاهده کرد که عکس LG متوسط و کمی عبوس به نظر می رسد، در حالی که عکس سامسونگ روشن تر و شادتر به چشم می آید.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

وقتی که از گوشه های کلیسا عکس انداختیم این دو گوشی تغییر نقش داشتند، آسمان در عکس S9 Plus روشن تر شد، در حالی که عکس V30S با جزئیات کمتر ثبت شد و هرچه به آن نزدیکتر شدیم جزئیات بدتر هم شد، یک هاله ی نور در اطراف ستون ها در سمت چپ بالا ظاهر می شود، اما تصویر S9 Plus واضح و شارپ می باشد. در اینجا به روشنی سامسونگ توانست LG را شکست دهد. اما عریض بودن عکس V30S در این منظره خودنمایی می کند، کاری که S9 Plus بدون استفاده از حالت پاناروما اصلا قادر به انجام آن نبود.

پل ها، ساختمان ها و قفل ها

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

در تصویربرداری از ساختمان ornate در شهر بازل، تصویر مستقیم از این ساختمان توسط هر دو گوشی به زیبایی ثبت شد که فقط کمی در جدایش رنگ ها با هم تفاوت داشتند. اگر بر روی هر دو عکس زوم کنید می توانید جزئیات طراحی سقف را به روشنی ببینید. تصویر هر دو دوربین قوی بودند و در اینجا می توان عکس هر دو را باهم مساوی دانست.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

ما از حالت فوکوس زنده ی S9 Plus برای عکس گرفتن از قفل ها استفاده کردیم و بر روی مرکز تصویر فوکوس انجام شد. V30S این ویژگی را ندارد، بنابراین با آن فوکوس را بر روی نزدیکترین قفل انجام دادیم که در نتیجه بک گراند تصویر مات شد. اثرات در عکس سامسونگ بسیار دراماتیک بودند و نرم افزار این گوشی در انتخاب لبه ها و قفل ها فوق العاده عمل کرد. اگرچه عکس V30S مقیاس بزرگتر با عمق هنری کمتری داشت. هر دو عکس خوب بودند، اما این عکس ها توضیح خوبی بر این نکته بودند که همیشه به حالت بوکه برای گرفتن عکس های خیره کننده در وضعیت های اینچنینی نیاز نیست.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

در هنگام غروب خورشید تصمیم به عکاسی از یک ساختمان شیشه ای گرفتیم. آسمان در عکس سامسونگ آتشین تر است و همچنین درخشش نور در پنجره ها عمیق می باشند. V30S عکس روشن تری را ثبت کرد که نتیجه ی آن از بین رفتن غروب خورشید و تیره کردن شکل ابرها بود.

غروب آفتاب و شب

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

در هنگام پیاده روی در riverbank هنگام غروب آفتاب، هوش مصنوعی V30S شرایط را تشخیص داد و تنظیمات دوربین را مطابق شرایط غروب خورشید عوض کرد. نتیجه ی نهایی را در اینجا مشاهده می کنید. آسمان نارنجی و واقعی است که انعکاس آن در آب هم همینطور به نظر می رسد. هرچند این عکس تهییج کننده است، اما خیلی دقیق نمی باشد. تصویر S9 Plus موشکافانه و واقعی است، ولی خیلی دراماتیک نمی باشد و برای شیر کردن این عکس، انسان اغوا می شود که از یک فیلتر برای آن استفاده کند، یعنی همان کاری که هوش مصنوعی V30S برای ما انجام داد.

LG v30 AI Cam

LG v30 AI Cam

LG v30 standard

LG v30 standard

در اینجا دو عکس از V30S می بینید و باید واضح باشد که کدام یکی با هوش مصنوعی گرفته شده است، آسمان و آب نانجی رنگ تر این نکته را فاش می کنند. عکاسی با دوربین استاندارد V30S بدون هوش مصنوعی و با تنظیمات دستی هنوز هم زیبا است که در آن آب شکل و عمق واقعی دارد. هر دو عکس زیباست، اما عکسی که با هوش مصنوعی گرفته شده است بیشتر مناسب انتشار می باشد.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

سامسونگ در اطراف پل رودخانه پیروزی دیگری به دست آورد، یعنی در عکاسی از آب در لحظه ی غروب آفتاب. به آب صیقلی سامسونگ در کنار آب تیره تر V30S نگاه کنید. در اینجا حتی از زوم دو برابری S9 Plus هم استفاده کردیم که نه تنها از کیفیت آن کاسته نشد، بلکه حتی باعث بهتر شدن عکس از قبل آن شد.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

اما حالت Bright Mode گوشی V30S در طول تست ها فقط چندبار فعال شد. نگاه کردن به پایین رودخانه به پل دوردست، موثرترین نمایش هر دوی آن ها و توانایی عکس برداری S9 Plus در شب بود. این نوع عکس برداری برای هر دورببینی سخت است. S9 Plus در این هوای تاریک دریچه دیافراگم خود را بر روی f/1.5 تنظیم کرد و درنتیجه تصویر به دست آمده بسیار زیبا و با جزئیات خوب بود.

البته V30S هم با استفاده از حالت Bright Mode تصویر خوبی را ارائه داد ولی در مقایسه با عکس سامسونگ جزئیات آن کم بود، اما درکل فاصله ی چندانی با عکس گرفته شده توسط S9 Plus نداشت و هر دوی آن ها در مقایسه با دیگر اسمارت فون ها در این زمینه عالی عمل کردند.

عکس از ساعت دیواری، ساعت مچی و غذا

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

وقتی که حالت Bright Mode گوشی V30S فعال نباشد، دوربین آن در مواجهه با محیط های کم نور به مشکل برمی خورد. در تصویربرداری از ساعت دیواری در ایستگاه بازل، عکس گرفته شده توسط V30S نسبت به S9 Plus رنگ ها را متفاوت تر نشان می دهد. درحالیکه S9 Plus رنگ های واقعی تر با جزئیات بهتری را ثبت کرد.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

حال تصمیم به عکاسی از یک ساعت مچی از نزدیک گرفتیم. نور و انعکاس نور در اینجا برای هر دو گوشی مشکل ساز شدند، اما عکس V30S دقیق تر و با تیرگی و بلار کمتری مشاهده شد. در هردو نوشته های روی ساعت چندان قابل خواندن نبودند، اما در کل V30S عملکرد بهتری داشت.

V30S

V30S

S9 Plus

S9 Plus

سرانجام در مرحله ی آخر، عکاسی از یک وعده ی غذایی شانس خوبی را به خودنمایی هوش مصنوعی V30S می داد، ولی این گوشی هیچگاه نتوانست وعده ی غذا را تشخیص دهد. پس بازشدگی دریچه دیافراگم f/1.5 سامسونگ S9 Plus وارد عمل شد و با فوکوس خوب خود بر روی غذا توانست گوی سبقت را از رقیبش بدزدد.

نتیجه گیری

فکر می کنم که شما هم با من هم عقیده باشید، Galaxy S9 Plus در این تست توانست رقیبش یعنی LG V30S ThinQ را شکست دهد. در واقع، V30S کار بزرگی را برای مقابله با Galaxy S9 Plus انجام داد و در همه ی شرایط عکاسی با آن مقابله کرد، ولی از آنجایی که هوش مصنوعی آن در همه شرایط کار نکردند و حالت Bright Mode آن همیشه ارائه نمی شد، در مقابله با سامسونگ کمی عقب تر ماند. دوربین دارای هوش مصنوعی هنوز راه زیادی تا کامل شدن دارد، مثلا افکتی که در هنگام عکاسی در نور غروب خورشید داد می تواند با یک فیلتر جایگزین شود. Galaxy S9 Plus را می توان به عنوان بهترین گوشی برای عکاسی تا آنجا که ما تست کرده ایم دانست، ولی V30S را هم می توان با اختلاف ناچیزی در رده ی دوم قرار داد.

منبع: www.digitaltrends.com

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    سهیل

    ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ at ۲۳:۳۰

    کاری ندارم دوربین کدوم خوبه یا بد چون هیچکدومشو ندارم ولی متن از همون اول گرایشش به سمت سامسونگ بود البته بسیار زیرکانه

    ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا