دسته ها: ادبیات جهان

هنر سیر و سفر نوشته آلن دوباتن ، فلسفه سفر و مشاهده و ادراک

کتاب هنر سیر و سفر دومین کتاب آلن دوباتن است که توسط گلی امامی به فارسی ترجمه شده است. پیش…

اشتراک گذاری

آلن دوباتن متولد ۲۰ دسامبر ۱۹۶۹ در زوریخ سوییس است. او تحصیلات فلسفه در دانشگاه هاروارد را نیمه کاره رها کرده است. کتاب های او بررسی موضوعات مختلف زندگی روزمره با دیدی فلسفی است. او تلاش می کند تا فلسفه را وارد زندگی روزمره کند. کتاب هنر سیر و سفر دومین کتاب آلن دوباتن است که توسط گلی امامی به فارسی ترجمه شده است. پیش از آن کتاب پروست چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند توسط همین مترجم به فارسی برگردانده شده است. هنر سیر و سفر شامل پنج فصل و نه بخش است. در هر فصل کتاب دوباتن در مورد سفر، ملزومات آن، حالات روحی و جسمی مسافر سخن می گوید. در ابتدای هر فصل نام مکان و راهنمای معنوی او در آن سفر نام برده می شود.

هنر سیر و سفر ، فلسفه سفر و مشاهده و ادراک

در فصل اول کتاب هنر سیر و سفر که در باب عزیمت است، مکان هَمِر اسمیت و باربادوس است و او همسفری به نام ام دارد. اما در سفر با او همه چیز مطابق برنامه ریزی و تصورات قبلی او از مکان و همسفرش پیش نمی رود و او در این فصل در قسمت اول در باب دلشوره ی سفر شرح می دهد.

بیشتر بخوانید: رمان غرور و تعصب نوشته جین آستن

می دانیم که واقعیت سفر آن چیزی که ما برنامه ریزی می کنیم نیست. مکتب بدبین ها، که دوک به آسانی می توانست ریاست افتخاری آن را بر عهده بگیرد، بر این باور است که واقعیت همیشه ناامید کننده است. درست تر آن است که بپذیریم واقعیت در درجه ی نخست متفاوت تر است.

و در قسمت دوم همین فصل در مورد مشاهدات خود از ایستگاه پمپ بنزین، فرودگاه، هواپیما و قطار با مراجعه به شعرهای بودلر و نقاشی های ادوارد هاپر سعی در ترسیم بهتر اتمسفر و فضای این مکان ها دارد. در فصل دوم از کتاب هنر سیر و سفر در باب انگیزه ها است. راهنمای او در این سفر گوستاو فلوبر است. او سفر فلوبر را به مصر روایت می کند.

بیشتر بخوانید: فدریکو گارسیا لورکا ، یک شاعر اندلسی با خرده فرهنگ کولی

در بخش دیگر همین فصل که بخشی در باب کنجکاوی است. او در مورد سفر مادرید سخن می گوید و راهنمای او الکساندر فون هامبولت است. که یک سفرنامه نویس آلمانی است. دوباتن به بهانه ی کنفرانس به آن جا رفته است. اما در آن جا ترجیح می دهد که در رختخواب بماند و این سفرنامه را مرور می کند.

این که میزان کنجکاوی من در حد هامبولت نبود (و اشتیاقم برای رفتن به رختخواب به آن شدت بود)، علتش بخشی به سبب برتری های گوناگونی بود که هر مسافر جستجوگرِ واقعیت در تقابل با یک گردشگر معمول، از آن برخوردار است.

فصل سوم و بخش پنجم و ششم کتاب در باب شهر و روستا است و مکان آن روستایی به نام لیک دیستریک است و راهنمای او در این سفر ویلیام وردزورت شاعر معروف انگلیسی است. او به مناطقی سفر می کند و به تماشای منظره های می پردازد که الهام بخش این شاعر بوده است.

بخش های ششم، هفتم، هشتم، نهم در باب تعالی، هنر دیده گشا به صحرای سینا و پرووانس می پرازد و راهنمای او در این سفرها اوموند بورک، ایوب و ونسان ون گوگ است. در فصل هشتم در باب مالکیت زیبایی تمام مکان هایی که پیش تر در این کتاب به تشریح آن ها پرداخته بود می پردازد. و راهنمای او جان راسکین است. جان راسکین بخش عمده ای از آثارش گردِ این پرسش نوشته شد که چگونه می توانیم مالکیت زیبایی مکان ها را مالک شویم. و او پنج راه را برای این منظور بیان می کند.

بیشتر بخوانید: رمان بابا گوریو نوشته بالزاک

و سرانجام فصل آخر و بخش نهم هنر سیر و سفر فصل بازگشت است و در باب عادت کردن. آلن دوباتن به همرست لندن باز می گردد و راهنمای او این بار در سفر در اطراف اتاق خوابش گزاویه دو متر است. او در سال ۱۷۹۰ پیشگام روشی از سفر شد که آن را : سفر در اتاق نامید.

ما کسانی را می بینیم که کویرها را پیموده اند، بر کوه های یخ شناور بوده اند یا از میان جنگل ها عبور کرده اند – و هم چنان بیهوده می کوشیم روحشان را بکاویم و شاهدی از مشاهدتشان در یابیم. گزاویه دو متر با پیژامه ی آبی و صورتی، در کمال رضایت از بودن در محدوده ی اتاق خوابش با ظرافت می خواست به ما حالی کند پیش از آن که عازم سفری به دور دنیا شویم، به چیزهایی که تا کنون دیده ایم بیشتر توجه کنیم.

از آلن دوباتن چندین اثر به فارسی ترجمه شده است. جستارهایی در باب عشق با ترجمه ی گلی امامی، تسلی بخش های فلسفه با ترجمه ی عرفان ثابتی، هنر چگونه می تواند زندگی شما را دگرگون کند با ترجمه ی گلی امامی، خوشی ها و مصایب کار با ترجمه مهرناز مصباح بخشی از این آثار است.

بیشتر بخوانید: گیرنده شناخته نشد نوشته کاترین کرسمن تیلور

کتاب هایی که او می نویسد همواره مورد توجه بوده است. او به زبان آلمانی، فرانسه و انگلیسی مسلط است. آثار او در حوزه ی فلسفه برای عامه ی مردم هستند. او سعی می کند فلسفه و تفکر را وارد زندگی مردم کند. چون باور دارد که فلسفه برای طبقه ی خاصی نیست . باعث آرامش و قابل تحمل تر شدن زندگی می شود. او هم اکنون در لندن زندگی می کند و به منظور رسیدن به اهداف خود مدرسه ی زندگی را در شهر لندن در سال ۲۰۰۸ افتتاح کرد و پس از آن چندین شعبه در نقاط مختلف دنیا تاسیس کرده است. و این مدرسه، یک مدرسه ی مجازی است که شامل سخنرانی ها، انتشار جزوه ها، ترتیب دادن مراسمی از این دست است. او برنامه های متعدد رادیو و تلویزیونی ساخته است. و سخنرانی های بسیاری در دانشگاه های مختلف انجام می دهد.

اديسه عسكری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

آخرین مطالب

  • دانستنی‌های سلامتی

مفیدترین ادویه هایی که می شناسید ولی مصرف نمی کنید!

۸ گیاه و ادویه که احتمالاً مصرف نمی کنید، اما حتما باید مصرف کنید! جعفری و دارچین که نیازی به… بیشتر بخوانید

4 ساعت قبل
  • رپرتاژ آگهی

سفر به چالوس و دیدنی های شمال در فصل پاییز

شهرستان چالوس از زیباترین مناطق شمالی کشور به شمار می‌آید که طبیعت زیبا دارد و جاده‌ مشهور آن و جاذبه‌های… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • سینمای جهان

معرفی فیلم Amour عشق کاری از میشائیل هانکه

فیلم Amour یا عشق محصول سال ۲۰۱۲ میلادی و سه کشور فرانسه، آلمان و اتریش به نویسندگی و کارگردانی میشائیل هانکه… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

۴ برگ خوراکی پرخاصیت و خوش طعم به جای ادویه در غذا !

به جای ادویه این چهار برگ پرخاصیت و خوش طعم را در غذا بریزید! ادویه ها جادوی آشپزی به حساب… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • موسیقی

ای ایران ای مرز پر گهر ؛ حسین گل گلاب و روح الله خالقی و سرودی به پهنای یک کشور

ای ایران ای مرز پرگهر ای خاکت سرچشمه ی هنر دور از تو اندیشه بدان پاینده مانی و جاودان ای… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • آموزشی

آموزش فعال سازی نوار جستجو شناور ویندوز ۱۰ (Immersive Cortana)

مایکروسافت قصد دارد یک جستجوگر شناور را به بیلد ۱۸۰۳ ویندوز ۱۰ اضافه کند. این توسط کورتانا طراحی شده است… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل