آرت کیوسک

رومن رولان ، جان شیفه ، ژان کریستف ، دنیای ذهنیِ موسیقی و هیاهوی سیاست

رومن رولان ۱۹۴۴-۱۸۶۶

رومن رولان (۱۹۴۴-۱۸۶۶) نویسنده، مورخ هنری و مقاله نویس مشهور فرانسوی بوده است. وی در شهر کلامسی به دنیا آمد و سپس برای گذراندن تحصیلات عالیه به پاریس نقل مکان کرد و همین مهاجرت سرنوشت او را دچار تغییر و تحولات فراوان کرد.

رومن رولان (۱۹۴۴-۱۸۶۶) نویسنده، مورخ هنری و مقاله نویس مشهور فرانسوی بوده است. وی در شهر کلامسی به دنیا آمد و سپس برای گذراندن تحصیلات عالیه به پاریس نقل مکان کرد و همین مهاجرت سرنوشت او را دچار تغییر و تحولات فراوان کرد. رشته ی تحصیلی رومن رولان هنر و تاریخ بود. او علاوه بر رشته ی تحصیلی خود به موسیقی نیز علاقه ی وافری داشت. در ادامه به بررسی ژان کریستف خواهیم پرداخت، با نت نوشت همراه باشید.

رومن رولان از نوجوانی به نوشتن و ادبیات علاقه مند بود و در این زمینه فعالیت می کرد اما آثار اولیه ی وی که چند نمایشنامه بودند مورد استقبال قرار نگرفت. پس از آن بود که رولان سعی کرد که تمام تمرکز خود را تنها معطوف به نوشتن کند. نویسندگانی که رومن رولان از آن ها الهام گرفته و به نوعی شیفته ی آن ها بود، تولستوی و اسپینوزا بوده اند. او پس از تمرکز بر روی نوشتن، اثر مشهور و برجسته ی خود را نوشت و در ده جلد منتشر کرد.

این اثر ژان کریستف نام دارد. انتشار ژان کریستف چند سال به طول انجامید. در طول سال های نوشتن ژان کریستف، رومن رولان یادداشت هایی در ارتباط با جنگ در اروپا منتشر کرد و در آن مواضع صلح جویانه ی خود را مطرح نمود که در سال های بعد این نوشته ها مورد توجه بسیاری قرار گرفت. این رساله که مجموعه یادداشت های رومن رولان را در بر می گرفت، فراتر از جنگ نام دارد.

در ژان کریستف شاید بتوان علاقه ی شدید رومن رولان به موسیقی را به وضوح ملاحظه کرد. رمان ژان کریستف داستان زندگی موسیقیدانی جوان است که البته این داستان از کودکی موسیقی دان روایت می شود و ادامه پیدا می کند. رومن رولان همواره به عنوان یک پژوهشگر سیاسی تمایل های آزادی خواهانه و صلح طلبانه ای داشت که این گرایشات در شخصیت ژان کریستف نمود پیدا کرده است.

ژان کریستف با تمایلات روحی ویژه ی خود در جامعه آسیب هایی زیادی می بیند. او که تنها یک دوست و یار صمیمی دارد، پس از مرگ این دوست دچار بحران روحی وخیمی می شود. داستان ژان کریستف شاید در همین بحران به نقطه ی اوج خود می رسد. قهرمان داستان تا مرز خودکشی نیز پیش می رود اما… .

رمان ژان کریستف در ایران با ترجمه محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذین) انتشار یافته است. اثر شناخته شده ی دیگر رومن رولان رمان جان شیفته است که در چهار جلد منتشر شده است. جان شیفته همواره یکی از مشهورترین و برجسته ترین آثار ادبی به حساب آمده است. شخصیت اصلی جان شیفته زنی به نام آنت ریوی‌یر نام دارد. این زن شاید یکی از اولین شخصیت هایی است در آغاز قرن بیستم در مقابل قواعد سنتی جامعه ی خود می ایستد. شاید بتوان گفت که رومن رولان نویسنده ای پیشتاز است که چه از حیث سیاسی و چه از لحاظ ادبی و جامعه شناختی به نوعی پیشرو بوده است. برخی نظریات سیاسی وی را در جنگ جهانی اول، پیش بینی جنگ دوم می دانند.

رولان به نوعی با نگاه تیزبین خود وقایع را پیش بینی می کند و درباره ی آن ها هشدارهایی می دهد. جان شیفته در اوج جوانی شخصیت اصلی آغاز می شود. زندگی آنت زندگی پرفراز و نشیب همانند روحیه ی پویای خود شخصیت است. آنت نیز مانند ژان کریستف سرنوشتش با تاریخ معاصر کشورش و دنیا رقم می خورد و آثار معضلات اجتماعی و سیاسی در زندگی وی به روشنی مطرح می شود.

جان شیفته نیز با ترجمه ی محمود اعتماد زاده در ایران منتشر شده است. از دیگر آثار رومن رولان می توان به داستان‌های زیبای من، زندگی تولستوی، کولا برنیون، سفر درونی و خاطرات جوانی اشاره کرد. رومن رولان سرانجام در سال ۱۹۴۴ میلادی در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

رومن رولان ۱۹۴۴-۱۸۶۶

رومن رولان ۱۹۴۴-۱۸۶۶

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا