1398-01-31
ادبیات جهان

مروری بر آثار پل استر ، من واقعا علاقه ای به خودم ندارم …

آثار پل استر

پل استر (۱۹۴۷) نویسنده ی مشهور آمریکایی است که رمان هایش در ایران با اقبال خوبی روبرو شده است. پل استر علاوه بر آنکه رمان نویس مشهوری است، مقاله نویس، پژوهشگر، فیلمنامه نویس و کارگردان نیز هست.

پل استر (۱۹۴۷) نویسنده ی مشهور آمریکایی است که رمان هایش در ایران با اقبال خوبی روبرو شده است. پل استر علاوه بر آنکه رمان نویس مشهوری است، مقاله نویس، پژوهشگر، فیلمنامه نویس و کارگردان نیز هست. تا کنون از این نویسنده ۱۸ رمان به فارسی ترجمه شده است که از محبوب ترین آن ها می توان به دیوانه بروکلین، شب پیشگویی مون پالاس، سانست پارک، شهر شیشه ای و ناپیدا اشاره کرد. آثار پل استر همواره نگاهی انتقادی به جامعه ی امروز آمریکا دارد. اما آنچه بیشتر رمان ها و آثار پل استر را در کشورهای دیگر مانند ایران پر مخاطب می سازد، موضوعات عام و همه گیری است مانند شانس، تنهایی، عشق و اتفاقات بسیار معمول که اغلب همه با آنها روبرو هستند.

مروری بر آثار پل استر ، من واقعا علاقه ای به خودم ندارم …

پس شاید مخاطب زمانی که با آثار پل استر مواجه می شود لازم نیست اتفاق غیر ملموس و یا دوری را تجربه کند. او احتمالا حس های تجربه شده اش را دوباره با خواندن این آثار تجربه می کند که این یکی از لذت بخش ترین تجارب در ادبیات می تواند محسوب شود. اما شاید نکته ی اصلی در این میان، بی طرفی نویسنده نسبت به موضوعات مطرح شده در آثارش است. در آثار پل استر نویسنده تنها مسائل را مطرح می کند و داستانی را در قالب همان اتفاق روایت می کند. قضاوت و تفکر در آثار پل استر اغلب با خواننده است. به نظر می رسد که پل استر همان گونه که شخصیت های آثارش جستجوگر و پویا هستند، مخاطبش نیز باید دارای حس کاوشگری باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان ارواح اثر پل استر 

در ناپیدا نیز مسئله ای به صورت معما مطرح می شود. داستان از سه زاویه دید مختلف روایت می شود که این شاید تجربه ای جدید در آثار پل استر باشد که مخاطب با آن مواجه است. در رمانی که از سه زاویه دید یک داستان را دنبال می کنیم شاید یکی از مهم ترین مسائل، زبان و فرم اثر باشد که در عین یک دستی و هماهنگی باید تفاوت هایی نیز داشته باشد. سه شخصیت با سه دیدگاه و ابعاد شخصیتی گوناگون در حال روایت داستان پیچیده ای هستند که این تنها با تسلط نویسنده بر زبان و ساختار آن می تواند نتیجه ای مطلوب داشته باشد.

داستان از این قرار است که مردی سالخورده به نام آدام واکر، خاطرات و زندگی خود را در برهه ای از زمان روایت می کند. وی اکنون در آستانه ی مرگ است. داستان دارای پیچیدگی و معماهایی است که این معماگونگی اصلا شاید به چشم مخاطب نیاید زیرا پل استر نویسنده ای است که قبل از هر چیز قصه گو است و همواره از بازی با زبان و یا پیچیده کردن آن اجتناب می کند. آدام واکر نیز که شخصیت اصلی داستان ناپیدا است با حالت قصه گویی معمول پل استر داستان یکسال از سال های جوانی خود را که در آن اتفاقات قابل تاملی افتاده است را تعریف می کند و می خواهد آن را به دوستی بدهد تا…

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان شب پیشگویی نوشته‌ی پل استر

داستان هایی که در ناپیدا مطرح می شود از سال ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۷ میلادی ادامه دارند. اتفاقاتی که در امتداد اتفاقات سال ۱۹۶۷ برای شخصیت های گوناگون رخ می دهد روایت می شوند. ناپیدا بر خلاف داستان های دیگر پل استر که اغلب در آمریکا و در نیویورک می گذرند، در پاریس اتفاق می افتد. یکی از نکات دیگر رمان ناپیدا، شخصیت پردازی آن است. واکر شخصیت اصلی است اما شاید فاعل داستان تنها او نیست و در جاهای از داستان، فاعل بودن و غالب بودن شخصیت راندولف بورن را شاهد هستیم. به نظر می رسد که پل استر بدون واهمه تا جایی که خواسته، شخصیت بورن را شخصیتی منفی و حتی خبیث ساخته است. شاید یکی از اتفاقات این رمان در عصر مدرن این باشد که در زمانی که شخصیت های داستان های ادبی و حتی درام تقریبا همگی خاکستری هستند، پل استر دست به پرداخت شخصیتی کاملا سیاه زده است و شاید این جسارتی قابل تامل برای این نویسنده محسوب شود.

بیشتر بخوانید: رویای مادرم اثر آلیس مونرو ترجمه ترانه علیدوستی ؛ روایتی از بطن تا متن

رمان ناپیدا با ترجمه ی خجسته کیهان توسط نشر افق در ایران منتشر شده است.

پل استر متولد ۱۹۴۷

پل استر متولد ۱۹۴۷

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا