دسته ها: آرت کیوسک

مروری بر زندگی و آثار اونوره دو بالزاک ،‌ باباگوریو، چرم ساغری و کلاسیک هایی از فرانسه

اونوره دو بالزاک (۱۸۵۰-۱۷۹۹) نویسنده ی مشهور و برجسته ی فرانسوی بود که وی را آغازگر سبک رئالیسم در ادبیات…

اشتراک گذاری

اونوره دو بالزاک (۱۸۵۰-۱۷۹۹) نویسنده ی مشهور و برجسته ی فرانسوی بود که وی را آغازگر سبک رئالیسم در ادبیات فرانسه و حتی اروپا می دانند. اونوره دو بالزاک برای مجموعه ی رمان های خود نام کمدی انسانی را انتخاب کرده است. وی در رشته ی حقوق تحصیلات خود را به پایان رساند اما بعد از آن به ادبیات روی آورد. نخستین اثر اونوره دو بالزاک که بعد از انتشار شناخته شد، روانشناسی ازدواج نام دارد که در سال ۱۸۱۹ میلادی منتشر شد. پس از این اثر بالزاک به نوشتن چند اثر طنز پرداخت که با اقبال خوبی مواجه نشد.

مروری بر زندگی و آثار اونوره دو بالزاک

پس از ناکامی در این زمینه بود که وی چرم ساغری را منتشر کرد و تبدیل به یک نویسنده ی شناخته شده و پرمخاطب شد. وقتی به نوزده رمان اصلی اونوره دو بالزاک نگاه کنیم با شخصیت های داستانی بسیار متنوعی روبرو می شویم که از طبقات و اقشار گوناگون جامعه هستند. بالزاک به گونه ای چشمگیر توانسته است تا انواع شخصیت های انسانی با مختصات خاص زندگی آن ها را با جزئیاتی بسیار ریز و ظریف در قالب داستان به تصویر بکشد.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و اشعار پابلو نرودا ، به آرامی آغاز به مردن می‌کنی اگر…

اغلب مخاطبان آثار بالزاک اذعان دارند که این نویسنده همواره به شکلی عجیب به جزئیات پرداخته و آن ها را با دقت زیادی توصیف و روایت می کند. این شاید بارزترین ویژگی آثار بالزاک محسوب شود. همین امر شاید یکی از عوامل به وجود آمدن “ناتورالیسم” در ادبیات اروپا باشد چنانکه نویسندگان ناتوریالیست همواره از بالزاک تاثیر پذیرفته اند.

نکته ی قابل تامل دیگر در آثار بالزاک، تکرار شدن بعضی از شخصیت ها در داستان های مختلف است. به عبارتی او از شخصیت یک رمان خود برای رمان دیگر خود نیز بهره برده است و به شخصیت حضور دوباره بخشیده است. بالزاک حتی شخصیت های داستان ها و درام های بزرگ دیگر نویسندگان را دوباره به نوعی در آثار خود می آورد و یا حداقل به شکلی قابل توجه از آن ها الهام می گیرد. نمونه ی بارز این اتفاق شخصیت اصلی رمان بابا گوریو است که در واقع می تواند شخصیتی الهام گرفته از شاه لیر ویلیام شکسپیر باشد.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی ویلیام سامرست موام ، سفر در میان واژه ها

باباگوربو یکی از مطرح ترین آثار بالزاک و حتی مهم ترین رمان های ادبیات جهان است. این کتاب را اونوره دو بالزاک در مدت چهل روز نوشت و آن را در مجله ای انتشار داد. یک سال پس از چاپ آن در مجله بود که رمان باباگوریو به شکل کتاب درآمد و منتشر شد. این رمان مانند آثار دیگر بالزاک مملو از انسان های گوناگون است که ذات آن ها نیز متنوع است. انسان های خوب و بدی که سرنوشت و زندگی آن ها را کنار یکدیگر قرار می دهد. بابا گوریو داستان زندگی مردی مسن است که در پانسیونی زندگی می کند. او ورشکسته شده است و تمام پول های خود را برای دختران خود خرج کرده، حال هنوز هم وی نگران خرج و مخارج دو دختر خود است و … .

داستان در عصر بورژوازی فرانسه روایت می شود. پاریس و وضعیت نابسامان جامعه ی معاصر نویسنده در اینجا به وسیله ی داستان بابا گوریو می تواند بسیار ملموس باشد. در این اثر که شاید اثری بسیار بدیع و تازه در زمانه ی خود است، دیگر از تقدیر و سرنوشت از پیش تعیین شده ی انسان ها خبری نیست. بلکه این انسان ها هستند که هر کدام بسته به موقعیت و شرایط واقعی خود اتفاقات واقعی زندگی خود را رقم می زنند.

بیشتر بخوانید: رومن رولان ؛ جان شیفته، ژان کریستف، دنیای ذهنیِ موسیقی و هیاهوی سیاست

بالزاک در رمان باباگوریو مسائل خیلی معمولی و پیش پا افتاده مانند حرص بر سر پول را به صورتی شفاف بیان می کند و نقش آن را در سرنوشت انسان ها نشان می دهد. بالزاک علی رغم عمر کم و وسواس بسیار در نوشتن، آثار زیادی را خلق کرد که آثار ترجمه شده ی آن ها در ایران عبارتند از: شوان‌ها، چرم ساغری، شاهکار گمنام، سرهنگ شابر، اوژنی گرانده، عشق کیمیاگر مادام دولاشانتری، دختر چشم‌طلایی، باباگوریو، زنبق دره، سزار بیروتو، خاطرات یک کشیش دهکده، گوسفند سیاه، زن سی‌ساله، آرزوهای بربادرفته، دخترعمو بت، پسرعمو پونس.

بیشتر بخوانید: میلوش فورمن ، خالق دیوانه از قفس پرید درگذشت

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی اورسون ولز سینماگر مشهور آمریکایی، همشهری کین و دیگر آثار

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار والت ویتمن ، روزنامه نگار و شاعر آمریکایی

انوره دو بالزاک ۱۸۵۹-۱۷۹۹

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

فیلم نور زمستانی Winter Light اثر اینگمار برگمان؛ خدای بزرگ کاش شادمانیم مرا ترک نکند…

نور زمستانی، فیلمی صمیمی، منسجم و ماورائی است که زمینه ای اتوبیوگرافیکال در گذشته ی شخصی فیلمساز دارد. داستان کشیشی… بیشتر بخوانید

4 ساعت قبل
  • ادبیات ایران

مجموعه داستان زخم شیر نوشته‌ی صمد طاهری؛ جنگ، نخلستان‌ها و آدم‌ها

زخم شیر عنوان مجموعه داستان کوتاه اثر صمد طاهری نویسنده ی ایرانی است. در ابتدای مطلب نقد مجموعه داستان کوتاه… بیشتر بخوانید

5 ساعت قبل
  • تلفن همراه

بررسی Oppo Find X ، نمایشگر تمام صفحه با دوربین کشویی

Oppo Find X اسمارت فونی زیبا و دارای ویژگی های نوآورانه می باشد. طراحی این گوشی مدرن تر از زمان… بیشتر بخوانید

6 ساعت قبل
  • تلفن همراه

مشخصات Oppo Find X

مهم ترین ویژگی این گوشی، مکانیزم موتوریزه‌ی pop-up دوربین آن می باشد که دوربین های سلفی و اصلی گوشی را… بیشتر بخوانید

6 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

رژیم غذایی آرتروز زانو : برای کاهش درد آرتروز زانو چه رژیمی مناسب است؟

زانو درد و بیماری آرتریت زانو بسیار دشوار و سخت است. اما مواد غذایی بسیاری در طبیعت وجود دارند که… بیشتر بخوانید

7 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

رژیم نقرس : بیماران نقرسی چه غذایی بخورند چه غذایی نخورند؟

بیماری نقرس که با بالا رفتن اوره خون عارض می شود نیازمند رژیم غذایی خاص خود است تا بیماری تحت… بیشتر بخوانید

8 ساعت قبل