دانستنی‌های سلامتی

کاهش تعداد اسپرم می تواند نشانه ابتلا به بیماری خطرناکی در مردان باشد!

کاهش تعداد اسپرم در مایع منی می تواند نشانه ابتلا به بیماری خطرناکی باشد

تحقیقات بی شماری تا کنون در رابطه با نقش و ارتباط کاهش تعداد اسپرم در مایع منی و بیماری های مختلف بدنی در مردان انجام شده است. مقاله ای که توسط دکتر فلین و همکاران وی اخیراً منتشر شد، این ارتباط را اثبات کرده است.

۰

تحقیقات بی شماری تا کنون در رابطه با نقش و ارتباط کاهش تعداد اسپرم در مایع منی و بیماری های مختلف بدنی در مردان انجام شده است. مقاله ای که توسط دکتر فلین و همکاران وی اخیراً منتشر شد، این ارتباط را اثبات کرده است. وی بیان داشته که کیفیت اسپرم در کیفیت زندگی افراد موثر است. برای اطلاعات بیشتر در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

کاهش تعداد اسپرم و بیماری در مردان

کاهش تعداد اسپرم علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن توانایی مردها برای فرزند آوری، اثرات فراتر دیگری نیز می تواند داشته باشد. تحقیقات جدید نشان می دهد کاهش تعداد اسپرم با تعداد زیادی از بیماری های مختلف در ارتباط است.

مطالعه ای بر روی نزدیک به ۵۲۰۰ مرد ایتالیایی، نشان داد افرادی که دارای تعداد کم اسپرم هستند، ۱٫۲ برابر بیشتر در معرض کبد چرب، فشار خون بالا، افزایش کلسترول بد و تری گلیسریدها و سطوح پایین کلسترول خوب قرار دارند.

مردان با تعداد اسپرم کم همچنین نسبت بالایی از سندرم متابولیک، و دیگر مشکلات خطرناکی را که موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی می شود، داشتند. آن ها همچنین مقاومت به انسولین بالایی داشتند که می تواند به دیابت منجر شود.

دکتر آلبرتو فرل، پژوهشگر ارشد این مقاله می گوید: “مردان نابارور احتمالاً در معرض مشکلات بدنی همسو یا فاکتورهای خطری که کیفیت زندگی را کاهش داده و از عمر آن ها می کاهد، قرار دارند.”

فرلین افزود: “ارزیابی میزان باروری به مردان فرصتی منحصر به فرد برای ارزیابی سلامتی و پیشگیری از تعدادی از بیماری های مرتبط را می دهد”.

این مطالعه در ۱۸ مارس در نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در شیکاگو ارائه شد.

وی می گوید: “این مطالعه کاهش تعداد اسپرم را با تغییرات متابولیک، خطر ابتلا به بیماری قلبی و کاهش توده های استخوانی مرتبط می داند. با این حال، این مسئله، رابطه تعداد کم اسپرم و این بیماری ها را اثبات نمی کند. در عوض، نشان می دهد که کیفیت اسپرم ها می تواند سلامت عمومی را آشکار کند.”

فرلین در یک نشست خبری عمومی گفت: “مشکلات مردان و کاهش تعداد اسپرم و زوج هایی که مشکلات باروری دارند، باید به درستی تشخیص داده شود و متخصصان باروری و پزشک خصوصی این افراد باید این مشکلات را پیگیری کنند. زیرا ممکن است احتمال ابتلا به انواع مختلفی از بیماری ها و مرگ و میر زودرس در آن ها وجود داشته باشد.”

مقاله ارائه شده در جلسات پزشکی تا زمانی که در مجله ای داوری شده منتشر گردد، یک تحقیق مقدماتی در نظر گرفته شد.

 

 

نویسنده: محمد اکبری

 

منبع: www.webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا