دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

ایمیون تراپی ، امید جدیدی در درمان سرطان ریه!

امید جدیدی در درمان سرطان به نام ایمیون تراپی یا ایمنی درمانی

اشتراک گذاری

اگر به یک بیمار سرطانی گفته شود علاوه بر شیمی درمانی با یک روش جدید شانس درمان بیشتری دارد، به قطع یقین آن را رد نخواهد کرد. یافته های جدید نشان می دهد مبتلایان به سرطان ریه با روش جدید درمان سرطان ریه به نام ایمیون تراپی یا ایمنی درمانی شانس بیشتری برای درمان و زندگی طولانی تر دارند.

در نت نوشت امروز از روش جدید درمان سرطان ریه به نام ایمیون تراپی یا ایمنی درمانی و تاثیر آن بر درمان سرطان بدانید.

ایمیون تراپی چیست؟

دکتر لینا گاندی مسوول تحقیقات از بخش سرطان دانشگاه نیویورک با تاکید بر این که برای درمان سرطان دیگر نباید فقط به شیمی درمانی تکیه کرد ایمیون تراپی را روش جدیدی می داند که باید در روند درمان بیماران سرطانی به طور جدی به عنوان یک روش درمانی مهم جای گیرد.

در بیماران سرطانی سیستم ایمنی بدن به شدت ضعیف می شود و شخص ناچار است به نوعی همیشه در قرنطینه باشد. حتی یک سرماخوردگی ساده برای بیماری که تحت درمان با شیمی درمانی است می تواند به یک فاجعه تبدیل شود. در ایمیون تراپی یا ایمنی درمانی با تجویز داروهایی سیستم ایمنی بدن بیمار تقویت می شود به طوری که سلول های سرطانی توسط بدن خود فرد و نه شیمی درمانی نابود شود. از دیگر مزایای ایمنی درمانی به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن فقط سلول های سرطانی نابود می شود در صورتی که شیمی درمانی کل سلول های سالم بدن ضعیف می شوند.

دکتر گاندی که ۲۵ سال است به مداوای بیماران سرطانی می پردازد ایمنی درمانی را یک انقلاب در درمان سرطان می داند.

درمان سرطان ریه

از میان انواع سرطان ها سرطان ریه سالانه عامل مرگ نزدیک به دو میلیون نفر در سراسر جهان است. در ایالات متحده آمریکا پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ بیش از ۰۰۰ر۱۵۴نفر در نتیجه ابتلا به سرطان ریه فوت کنند.

با استفاده از ایمنی درمانی بیماران زیادی در تحقیق به دقت مورد بررسی قرار گرفتند. با تجویز داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن مثل pembrolizumab و keytruda در بیماران تحت بررسی در تحقیق به همراه شیمی درمانی نتایج موفقیت آمیز بود و حتی در بعضی موارد سرطان درمان شده بود.

شیمی درمانی در مراحل پیشرفته بیماری سرطان فقط چند ماه طول عمر بیشتر را برای بیمار به همراه دارد. ولی ترکیب آن با داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شانس درمان و زنده ماندن بیمار را می تواند حتی تا چند سال افزایش دهد که در این صورت امکان یافتن درمان های جدید و درمان کامل بیماری وجود خواهد داشت.

برنامه تحقیق

بررسی که بر روی پرونده پزشکی و نحوه درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته ریه بین رده سنی ۳۴ تا ۸۴ از ۱۶ کشور مختلف انجام گرفت نشان داد وقتی از ایمنی درمانی در کنار شیمی درمانی استفاده می شود غده های سرطانی متاستاز نمی دهد، رشدشان متوقف شده و حتی بدن قادر است آن ها را از بین ببرد. بیماران انتخاب شده در تحقیق به ۳ دسته تقسیم بندی شده بودند. بیمارانی که با شیمی درمانی و ایمیون تراپی تواما تحت درمان بودند. بیمارانی که با شیمی درمانی و یک شبه دارو و ایمنی درمانی تحت درمان بودند. دسته سوم بیمارانی که فقط با شیمی درمانی درمان شده بودند.

بعد از نزدیک به یک سال بررسی وضعیت بیماران، بیمارانی که علاوه بر شیمی درمانی تحت درمان ایمیون تراپی قرار داشتند میزان مرگ و میر آن ها به نصف کاهش یافته بود. در عین حال مدت زنده ماندن آن ها نسبت به بیماران تحت درمان با شیمی درمانی طولانی تر بود. حدود ۷۰ درصد بیماران تحت درمان ایمنی درمانی حتی در مراحل بسیار پیشرفته سرطان یک سال بیشتر توانسته بودند عمر کنند.

تفاوت شگفت انگیز نتیجه درمان آن قدر هیجان انگیز بود که دکتر گاندی آن را در کنفرانس اختصاصی ایمنی درمانی اعلام کند. به همین دلیل او با تاکید اعلام کرد در مراحل اولیه تشخیص سرطان بیماری با ایمنی درمانی به راحتی قابل درمان است و در مراحل پیشرفته که تشخیص دیرهنگام صورت می گیرد بین ۳۰ تا ۴۰ درصد می توان شانس زنده ماندن بیمار را با این روش درمانی بیشتر کرد. هر چند آزمایش بر روی بیماران مبتلا به سرطان ریه انجام شده بود ولی هم اکنون از این روش درمانی برای انواع سرطان ها استفاده می شود.

منبع:

nytimes.com

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

برچسب ها: ایمنی درمانیایمیون تراپیروشی جدید درمان سرطانشانس بیشتر زندگی با ایمنی درمانیشیمی درمانی

آخرین مطالب

  • تلفن همراه

مشخصات Pocophone F1 شیائومی

Pocophone F1  ارزان قیمت ترین اسمارت فون دنیا است که از پردازنده‌ی قدرتمند و مخصوص پرچمدار Snapdragon 845 استفاده می… بیشتر بخوانید

6 دقیقه قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم همه میدانند Everybody Knows اثر اصغر فرهادی؛ تنهاتر از تاکستانی مطرود

همه می دانند آخرین ساخته ی اصغر فرهادی یکی دیگر از پیرنگ های همیشگی آثار وی با محوریت پارامتریکِ پنهان… بیشتر بخوانید

23 دقیقه قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لیمو چیست و چگونه به کاهش وزن و لاغری کمک می کند؟

مردم به دلایل مختلفی رژیم لیمو می گیرند، کم کردن وزن یا بهبود وضعیت سلامت و موارد دیگر. اما قبل… بیشتر بخوانید

3 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لاغری carb backloading چیست؟ در این رژیم شب ها غذا بخورید!

در حال حاضر، یک رویکرد رژیم لاغری carb backloading نشان می دهد که موضوع، دفعات خوردن کربوهیدرات نیست، بلکه زمان… بیشتر بخوانید

3 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم شیر : برای کاهش وزن در چهار هفته رژیم لاغری شیر بگیرید

اخیرا بسیاری در مورد رژیم شیر و تاثیر آن در کاهش وزن صحبت می ‌کنند، اما قبل از هر گونه… بیشتر بخوانید

4 ساعت قبل
  • تلفن همراه

بررسی Honor Play 8A : ارزان قیمت و مخصوص بازی

Honor Play 8A اسمارت فونی مخصوص بازی است که دارای طراحی زیبایی هم می باشد. به نظر می رسد که… بیشتر بخوانید

21 ساعت قبل