حیوانات خانگی

آشنایی با سگ نژاد مالتیز (maltese)

سگ نژاد مالتیز

سگ نژاد مالتیز یکی از قدیمی ترین نژاد سگ ها می باشد که ظاهر منحصر به فرد و زیبا دارد و همچنین با دارابودن خصوصیات اخلاقی آرام، برای زندگی در آپارتمان مناسب است. آن ها آرام و کم سر و صدا هستند و حتی روزانه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیاده روی و بازی نیز برای آن ها مناسب است.

سگ نژاد مالتیز یکی از قدیمی ترین نژاد سگ ها می باشد که به دلیل ظاهر منحصر به فرد و زیبا و همچنین خصوصیات اخلاقی آرامی که برای زندگی در آپارتمان مناسب است، روز به روز بر تعداد طرفدارانشان اضافه می شود.

با این حال اگر شما خواهان به عهده گرفتن نگهداری از سگ نژاد مالتیز می باشید، باید نکات کلی درباره این نژاد را مطالعه کنید. در نتیجه، برای آگاهی از مواردی که برای نگهداری از آنان لازم است بدانید، در  ادامه با نت نوشت همراه باشید.

 

خصوصیات ظاهری سگ نژاد مالتیز

وزن: ۶-۴ پوند ( حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم)

قد: ۱۰-۸ اینچ ( حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر)

مالتیزها سگ هایی با اندازه کوچک و پوشیده شده از موهایی به رنگ سفید یا کرم رنگ هستند. سر آن ها گرد و متوسط است و گوش هایی افتاده دارند. همچنین دارای پوزه ای باریک و چشمان و بینی مشکی هستند. سگ نژاد مالتیز سرشان را بالای گردن بلندشان نگه می دارند و دم دراز و ابریشم مانندی نیز دارند که به آن ها ظاهر متمایز و متفاوتی می دهد. ظاهر منحصر به فردشان مانند موهای بلند و آویزان و یا راه رفتن خرامان، باعث به وجود آمدن علاقه مندی بسیاری به آن ها شده است.

 

ویژگی های سگ نژاد مالتیز

  • جثه کوچک
  • دم بلند و ابریشمی
  • وفادار و قابل اعتماد
  • مودب
  • فعال و پر انرژی
  • نجیب و آرام

 

دوست دارند با چه کسانی زندگی کنند؟

مالتیزها آرام و نجیب، دوست داشتنی و مطیع و حرف شنو بوده و مخلوقاتی هستند که شیفته توجه و و تحت تاثیر قراردادن دیگران هستند و در صورتی که به آن ها لطف و محبتی کنید، آن را در حق شما جبران خواهند کرد. آن ها بیشتر علاقه دارند که دور حیاط بدوند و گشت و گذار کنند و یا در گودال های گلی بازی کنند.

مالتیز برای سکونت در محیط شهر و آپارتمان، انتخابی عالی است. آن ها آرام و کم سر و صدا هستند و حتی روزانه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیاده روی و بازی نیز برای آن ها مناسب است. در حقیقت، یک سری از مالتیزها ترجیح می دهند که در مکان های کوچک (حتی در حیاط های کوچک) سکونت داشته باشند. این نژاد با کودکان، مخصوصاً بچه های بزرگ تر خانواده، به راحتی جور می شوند. مالتیزها در کنار دیگر سگ ها احساس اعتماد به نفس و راحتی دارند، بدون آنکه احساس اطمینان بیش از حد پیدا کنند (بی باکی و نترس بودن آن ها باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری نسبت به حالت تدافعیشان داشته باشند).

 

سگ نژاد مالتیز

سگ نژاد مالتیز

مواردی که باید در مورد سگ نژاد مالتیز بدانید:

اگرچه به نظر می رسد مالتیزها سگ هایی هستند که ناز پرورده اند و احتیاج یه توجه زیادی دارند، اما آن ها به شدت قوی هیکل و استوار هستند. با این حال بیش از اندازه توجه کردن، آن ها را کج خلق و تندمزاج خواهد کرد. به طرز متعادلی علاقه و توجه خود را به مالتیز نشان دهید تا او همیشه برای شما خوش اخلاق و مهربان باشد.

مالتیزها در بین کودکان بسیار محبوب هستند؛ اما توجه کنید که کودک شما با او رفتار مناسبی داشته باشد و احتیاط کند. مناسب ترین شیوه در رفتار با این سگ ها، برخورد مناسب و با احترام است.

همان طور که از ظاهر مالتیز هم مشخص است، آن ها روزانه احتیاج به نظافت و پیرایش دارند و لازم است تا دم بلند و نرم مالتیز را هر روز به دقت شانه کنید. از وسایلی استفاده کنید که به آن ها آلرژی نداشته باشد و همچنین به طور منظم باید چشم ها، گوش ها و موهای بدنش را تمیز کنید.

مالتیزها می توانند تا ۱۸ سال زندگی کنند. از لحاظ سلامت، ممکن است در طول حیاتشان مشکلات مربوط به دهان و دندان پیدا کنند. استفاده از اسباب بازی های مخصوص و بیسکوییت ها که بهداشت دندان ها را افزایش می دهند، می توانند باعث شوند تا دندان های سگتان محکم و تمیز بمانند.

 

تاریخچه سگ نژاد مالتیز

یکی از قدیمی ترین نژادهای سگ  است که از ۳۰۰۰ سال پیش در زمین می زیسته اند. در اشعار رومی از آن ها نام برده شده و در آلمان، مقبره های مخصوص برای آن ها ساخته اند. در طی قرن ها، این سگ ها در کاخ ها و قصرها زندگی می کردند و در باغ های سلطنتی و خانه های مجلل گشت و گذار می کردند. نژاد مالتیز در سال ۱۸۷۸ ثبت شد. در همه این سال ها، آن ها به عنوان یک حیوان خانگی محبوب در بین مردم باقی ماندند.

 

 

 

نویسنده: زهرا اسلامی

 

منبع: www.dogster.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا