1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

اوردوز مواد مخدر در چه افرادی رخ می دهد؟

اوردوز مواد مخدر

اعتیاد به مواد مخدر و حتی داروهای مسکن به انواع مختلف در جوامع رو به رشد است. آمارهای سال های اخیر حاکی از افزایش مرگ فرد در نتیجه اوردوز مواد مخدر است. آیا اوردوز را می توان خودکشی فرد معتاد دانست؟

یافته بسیار مهمی که این روزها بحث های فراوانی را در جوامع مختلف و البته بیشتر از همه در آمریکا به دنبال داشته اوردوز مواد مخدر یا مصرف بیش از حد مواد مخدر است. گسترش روزافزون استفاده از انواع مواد مخدر که در بعضی از موارد حتی در مورد افراد مشهور مثل مایکل جکسون و ویتنی هوستون منجر به مرگ شده است. اکنون این ایده مطرح است: اوردوز مواد مخدر منجر به فوت را می توان خودکشی نامید؟

محققان این پدیده رو به رشد را «مشارکت خاموش» نام نهاده اند که در نت نوشت امروز می خوانید.

اوردوز مواد مخدر

دقیقا نمی توان مشخص کرد چه تعداد از آمریکایی ها با قصد و نقشه قبلی مواد مخدر بیشتری مصرف می کنند. ولی آن چه جامعه پزشکی آمریکا را نگران کرده است مرگ های زیاد سال های اخیر در نتیجه اوردوز مواد مخدر است. دکتر ماریا اوکواندو Dr. Maria Qquendo پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا در مجله پزشکی New England Journal of Medicine نوشت : «حالت های مختلفی از مرگ ناشی از اوردوز مواد مخدر وجود دارد. منظور از حالت: قتل، خودکشی یا تصادف است که همه در نتیجه استفاده زیاد از ماده مخدر رخ داده است. شخص با مصرف زیاد اختیار خود را از دست می دهد و قاتل می شود یا تصادف می کند یا مرگ خود را رقم می زند. در بیشتر موارد این نوع مرگ قتل غیرعمد و در مورد خود فرد خودکشی محسوب می شود.»

او اعتقاد دارد در صورتی که فرد سابقه طولانی بیماری افسردگی داشته باشد با اوردوز مواد مخدر خود را می کشد. چرا که افراد معتاد معمولا دست به خودکشی نمی زنند.

توضیح متخصصان خودکشی

جری رید Jerry Reed عضو کمیته اجرایی پیشگیری از خودکشی شهر واشنگتن دی سی می گوید: «حتی اگر متخصص کالبد شناسی باشید باز هم مشخص کردن علت خودکشی در فرد معتاد بسیار مشکل است. آن چه دهه اخیر نشان می دهد افزایش روزافزون تعداد مرگ های ناشی از مصرف زیاد یا اوردوز مواد مخدر است.»

در آمریکا طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ میزان خودکشی از عدد ۱۰ در هر ۰۰۰ر۱۰۰ نفر به ۱۳ رسیده است. در عین حال استفاده از مواد مخدر گوناگون روز به روز افزایش پیدا می کند. مطالعات اخیر نشان می دهد بسیاری از آمریکاییان به داروهای مسکن ضد درد مثل ویکودین، اوکسی کونتین و کدئین که با نسخه تجویز می شود اعتیاد دارند. ولی حتی اعتیاد به هروئین به عنوان یک ماده مخدر غیر قانونی نیز رو به افزایش است.»

در طی سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ در نتیجه استفاده بیش از حد از هروئین رقم مرگ معتادان از ۲۱۰۰ به ۱۳۲۰۰ نفر رسیده است. آماری نگران کننده که متخصصان نمی دانند اتفاقی است یا نوعی خودکشی.

برای جلوگیری از اوردوز مواد مخدر جه باید کرد؟

متخصصان آمریکایی اعتقاد دارند با استفاده از داروهایی مثل buprenorphine یا naltrexone می توان مانع از گرایش فرد به استفاده از مواد مخدر شد. هر چند این افراد و افرادی که دست به خودکشی می زنند نیاز به مشاوره های روانکاوی برای درمان افسردگی پنهان خود دارند.

بعضی ها از طریق نسخه ها و داروهای قانونی بدون نیاز به نسخه به مواد مخدر دسترسی دارند، بعضی به دلیل قانونی شدن ماریجوانا در بعضی از ایالات آمریکا رو به مواد مخدر می آورند، و دسته سوم به طور غیرقانونی از مواد مخدری مثل هروئین استفاده می کنند که همه آن ها باید تحت نظارت و کنترل درآید.

بررسی های روان شناختی می گوید فردی که معتاد می شود یا خودکشی می کند نمی خواهد زندگی فلاکت باری داشته باشد یا به زندگی خود خاتمه دهد. او فقط می خواهد از دردی که از نظر جسمی یا روحی می کشد رهایی یابد. به همین دلیل شاید لازم باشد این افراد به طور اورژانسی بستری شده و تحت درمان های دارویی و روان شناسی و روانکاوی قرار گیرند.

توصیه به خانواده ها

گروه تحقیق به خانواده هایی که در آن ها فرد معتاد وجود دارد توصیه می کند فرد را هر چه سریع تر به یک مرکز پزشکی برسانند. او را حمایت کنند. با او در ارتباط باشند. فرد معتاد در صورتی که از پشتیبانی و عشق اطرافیانش برخوردار باشد شانس بیشتری برای ترک و بازگشت به یک زندگی عادی خواهد داشت.

 

منبع:

WebMD.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا