روانشناسی و موفقیت

اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان چه موقعی قابل تشخیص است؟

اختلالات گفتاری در کودکان

بسیاری از والدین علائم و نشانه های اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان را نمی شناسند و متوجه آن نمی شوند یا حتی این که نمی دانند در مراحل اولیه چگونه با این مشکل برخورد کنند تا راه درمان اختلالات گفتاری را صحیح پیش بگیرند.

بسیاری از والدین علائم و نشانه های اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان را نمی شناسند و متوجه آن نمی شوند یا حتی این که نمی دانند در مراحل اولیه چگونه با این مشکل برخورد کنند تا راه درمان اختلالات گفتاری را صحیح پیش بگیرند. اختلالات گفتاری مشکل رایجی است که در بین کودکان به چشم می خورد. اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان نباید دست کم گرفته شود و والدین می بایست علائم و نشانه های آن را بشناسند تا بدانند در صورت بروز این مشکل چگونه راه درمان را پیش بگیرند تا این بیماری به درجات پیشرفته نرسد. این بار نت نوشت والدین محترم را در مورد این مشکل راهنمایی کرده و اطلاعاتی در زمینه اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان ارائه می دهد.

اختلالات گفتاری و شنوایی در کودکان و ناآگاه بودن والدین

رئیس انجمن گفتار و زبان امریکا (ASHA) می گوید : ” اختلالات ارتباطی و اختلالات گفتاری و شنوایی یکی از شایع ترین اختلالات در دوران کودکی است که معمولا در بیشتر مواقع قابل درمان می باشند. ”  با وجود این که اطلاعات در این زمینه کم نیست اما هنوز کودکان بسیاری هستند که می توانند مسیر بهتری در این زمینه داشته باشند. طی یک نظرسنجی که بین ۱۱۰۰ متخصص شنوایی و آسیب شناس گفتار زبان در سراسر ایالت متحده امریکا صورت گرفت، نشان داده شد که ۶۹ درصد والدین اعلام کرده اند، از علائم اختلالات گفتاری زبانی آگاهی کافی ندارند و ۳۲ درصد گفته اند که علائم کاهش شنوایی در کودکشان به طور متوسط در طی یک سال یا کمی بیشتری در معرض آشکار شدن بوده است. طبق این آمار ۴۶ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که مانع اصلی تشخیص زود هنگام اختلالات ارتباطی کودکانشان تنها کمبود آگاهی والدین در زمینه بروز علائم بوده است.

چگونه به اختلالات گفتاری و شنوایی پی ببریم ؟

اختلالات گفتاری در کودکان

شنیدن و گوش سپردن به زبان نخستین راه برای یادگیری زبان درکودکان است

والدین به طور معمول از بهترین روش ها برای آموزش به فرزندان خود استفاده می کنند. با این حال ممکن است پیامدهایی مشاهده کنند که در پی یک رویکرد ناخواسته پیش آمده باشد و کودک از راه های ارتباطی دیگر استفاده کرده و رشد کند. متاسفانه در این گونه موارد درمان گفتار کودک با تاخیر زمانی مواجه می شود. به این معنی که کودک ممکن است از یک پنجره رشد حیاتی دور بماند که همان روزنه بیشترین مهارت های زبانی بومی را برای کودک در بر دارد. معمولا کودکان مهارت های زبان خود را بین سال های آغاز تولد تا ۳ سالگی به دست می آورد. شنیدن و گوش سپردن به زبان نخستین راه برای یادگیری زبان در کودکان است. مهارت هایی که کودک در این دوره به دست می آورد زمینه را برای موفقیت های بعدی به خصوص در مورد خواندن و نوشتن آکادمیک، تعاملات اجتماعی و حتی گزینه های پیشرفت فراهم می کند. اختلالات گفتاری و شنوایی معمولا قبل از ۳ سالگی رخ می دهد که می بایست حتما بررسی و درمان شوند.

منبع :  webmd.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا