1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

ماری جوانا درمانی برای اختلالات خواب، آری یا نه؟

ماری جوانا درمانی

آکادمی آمریکایی داروهای خواب از اداره بهداشت مینه سوتا تقاضا کرده است ماری جوانا درمانی را به این دلایل از تجویز برای بیماران آپنه تنفسی حذف کند.

آکادمی آمریکایی داروهای خواب اعلام کرد برای درمان آپنه تنفسی به هیچ وجه نباید از ماری جوانا درمانی استفاده کرد. چرا که ماری جوانا درمانی نه تنها بیماری را درمان نمی کند، بلکه باعث اعتیاد فرد در نتیجه استفاده از عصاره تغلیظ شده گیاه می شود. این تحقیق جدید را در نت نوشت امروز بخوانید.

تاثیر مخرب ماری جوانا درمانی بر بیماری آپنه تنفسی

دکتر کانان رامار Dr. Kannan Ramar پروفسور داروسازی از روچستر مینه سوتا با تاکید می گوید: «تا زمانی که گیاه شاهدانه یا ماری جوانا درمانی به دقت و دفعات آزمایش نشده باشد، تاثیر آن بر درمان آپنه تنفسی با دلایل علمی ثابت نشود و تاثیرات جانبی آن را بررسی نکنیم نمی توانیم ماریجوانا را به عنوان داروی درمانی برای درمان آپنه تنفسی تجویز کنیم. هر چند این نسخه توسط یک پزشک تجویز شود.»
در سال ۲۰۱۷ اداره بهداشت ایالت مینه سوتا اعلام کرد در نظر دارد ماریجوانا را به عنوان یکی از درمان های دارویی برای بعضی از بیماری ها از جمله آپنه تنفسی آزاد اعلام کند. هر چند این اعلام در نشریه پزشکی داروهای خواب اعلام شد، ولی آکادمی داروهای خواب آمریکا از اداره بهداشت مینه سوتا درخواست کرد آپنه تنفسی را از برنامه درمانی با ماریجوانا خارج کند.

دلایل تقاضای حذف داروی ماریجوانا

دستگاه CPAP برای کنترل آپنه تنفسی

در آمریکا تقریبا ۳۰ میلیون نفر از آپنه تنفسی رنج می برند. آپنه تنفسی وضعیتی است که شخص هنگام خواب قسمت بالایی مجرای تنفسی اش موقتا بسته می شود که علاوه بر خروپف نمی تواند خوب بخوابد و در طی روز خواب آلود و خسته است. علاوه بر بی خوابی و مزاحمت برای دیگران، امکان وقوع سکته های مغزی و قلبی و حتی آلزایمر در این افراد بیشتر است.

آزمایش بر روی حیوانات نشان داد عصاره ماریجوانا به نام درونابینول dronabinol و اقلام مشابه آن باعث بهبود نسبی حرکت هوا در مجرای تنفسی می شود. به همین دلیل این دارو برای انسان نیز توصیه شد. ولی آکادمی داروهای خواب آمریکا معتقد است چون هنوز این دارو توسط اداره غذا و داروی آمریکا FDA تایید نشده است؛ نباید تجویز و مصرف شود.

از طرف دیگر میزان، نحوه مصرف و طول درمان با ماریجوانا هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. اضافه این که ماریجوانای درمانی باعث می شود تا فرد در طی روز خواب آلود باشد که کار کردن با دستگاه و حتی رانندگی برای فرد خطرناک است.

نتیجه بررسی ها نشان داد فقط از درمان های رایج برای درمان آپنه تنفسی باید استفاده شود و ماری جوانا درمانی تا زمان کامل شدن تحقیقات و اثبات تاثیر آن بر انسان نباید برای بیماران مبتلا به آپنه تنفسی تجویز و مصرف گردد.

درمان رایج و بی خطر دارویی برای آپنه تنفسی شامل CPAP تراپی است که بیمار با استفاده از یک دستگاه و گذاشتن ماسک میزان هوای ورودی به گلو را کنترل می کند تا مجرای تنفسی بسته نشود.

لازم به توضیح است در بعضی از ایالت های آمریکا مصرف ماریجوانا آزاد و در برخی از آن ها هنوز به عنوان یک ماده مخدر غیرقانونی است.

منبع:

webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا