دانستنی‌های سلامتی

عوارض ماری جوانا: مضرات ماریجوانا که به تازگی کشف شده شوکه تان خواهد کرد!

عوارض ماری جوانا
۵+

پژوهشگران در مورد عوارض ماری جوانا هشدار می‌دهند. ماری جوانا را بیشتر یک گیاه بی خطر و در طی سال‌های اخیر حتی درمان کننده می‌دانستند. به طوری که در بعضی از ایالات متحده آمریکا کشت، فروش و مصرف ماری جوانای درمانی قانونی شده است.

در نت نوشت امروز خلاصه‌ای از عوارض ماری جوانا را بخوانید که آکادمی ملی علوم، دارو و مهندسی National Academies of Sciences, Medicine and Engineering طی گزارشی ۴۰۰ صفحه‌ای به اطلاع جامعه پزشکی رساند.

عوارض ماری جوانا

سرطان

مصرف هر نوع دودی سرطان زا است. از سیگار گرفته تا انواع مواد مخدر. تحقیقی علمی که طی سال‌های اخیر بارها و بارها آزمایش و نتایج یکسانی از آن به دست آمده است، نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماری جوانا و سرطان سر و گردن وجود دارد. برای اثبات این مهم آزمایش دیگری در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت.

برای اثبات مجدد این موضوع و عوارض ماری جوانا سه مطالعه موردی انجام و تجزیه تحلیل شد. نتایج بازهم نشان داد هرچه آقایان به اصطلاح پوک‌های عمیق تری به ماری جوانا می‌زنند خطر ابتلا به سرطان بیضه در آن‌ها بیشتر است.

تحقیقاتی که از سال ۱۹۹۰ تا به امروز در رابطه با ارتباط مستقیم بین مصرف ماری جوانا و سرطان وجود دارد نشان می‌دهد افرادی که ماری جوانا می‌کشند چه زن چه مرد بیشتر در معرض سرطان هایی مثل لنف، مثانه، و سرطان‌های دستگاه تناسلی مبتلا می‌شوند.

نتایج وخیم تر از آن بود که به اطلاع جامعه پزشکی و عموم مردم نرسد. ولی تحقیقات نشان داد در والدینی که ماری جوانا مصرف می‌کنند انتقال ژن سرطان به فرزند بیشتر است و به احتمال زیاد فرزند آن‌ها دچار سرطان خواهد شد.

بیماری‌های قلبی

دو تحقیق انجام شده در رابطه با ارتباط مستقیم بین مصرف ماری جوانا و بیماری‌های قبلی نشان داد درست یک ساعت بعد از کشیدن ماری جوانا خطر حمله قلبی وجود دارد.

بیماری‌های ریوی از عوارض ماری جوانا

بیماری‌های تنفسی ناشی از انواع دود از جمله ماریجوانا با تحقیقی سیستماتیک در سال ۲۰۰۷ اثبات شد. سرطان ریه، بیماری‌های مزمن دستگاه تنفسی، انواع حساسیت‌ها با مصرف انواع تنباکو از جمله ماریجوانا شانس بیشتری برای ظهور پیدا می‌کند.

حتی مشاهده شد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و بیماری انسداد مزمن ریه وجود دارد که شخص همیشه دچار تنگی نفس خواهد بود. این بیماری مزمن معمولا به درمان هم مقاومت نشان می‌دهد.

مرگ در نتیجه تصادف رانندگی

از عوارض ماری جوانا اینست که مثل هر ماده مخدر دیگری تاثیر مخربی بر سلامت سلول‌های مغزی دارد. بعد از کشیدن ماری جوانا شخص تا ساعت‌ها هوشیاری کامل ندارد و واکنش هایش به آن چه دور و برش اتفاق می‌افتد بسیار کند می‌شود. به همین دلیل در افرادی که ماریجوانا مصرف می‌کنند درست مثل الکل خطر تصادف بسیار زیاد است.

طی ۱۲ بار تحقیق با حضور ۰۰۰ر۲۴۰ شرکت کننده از ۱۳ کشور جهان مشخص شد میزان تصادف بعد از مصرف ماریجوانا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

عوارض ماری جوانا و تاثیر مخرب در دوران بارداری

نوزادانی که از زنان مصرف کننده سیگار و ماری جوانا متولد می‌شوند کم وزن و ناکامل هستند. سیستم ایمنی بدن این نوزادان ضعیف است و به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند. به همین دلیل به تمام زنان توصیه می‌شود چند ماه قبل از بارداری هر نوع دودی را کنار بگذارند.

مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی

به تازگی محققان در مقاله‌ای ساده، میزان امکان ورود THC به بدن نوزادان را مورد بررسی قرار داده اند. پژوهشگران دریافته اند مادران خانه داری که ماریجوانا مصرف می‌کنند، ممکن است از طریق شیر، مقادیر کمی از اصلی ترین ماده روان گردان موجود در شاهدانه یعنی THC را به نوزادان خود منتقل کنند.

محققان به طور تصادفی از شیر هشت مادر که به طور منظم از گیاه شاهدانه مصرف می‌کردند، نمونه گیری کرده و آن‌ها را برای حضور THC (دلتا ۹-تتراهیدروکانابینول) و متابولیت‌های آن مورد بررسی قرار دادند. نمونه‌های شیر را یک بار ۲۰ دقیقه پس از نمونه گیری و چندین بار دیگر هم در ۱، ۲ و ۴ ساعت پس از آن آزمایش کردند. بالاترین سطح THC در یک ساعت پس از مصرف ماریجوانا در شیر افراد مورد آزمایش مشاهده شد.

این تحقیق، نشان داد نوزادانی که منحصراً از شیر این مادران تغذیه می‌شوند، حدود ۵/۲ درصد از THC مادری را دریافت می‌کنند. بر طبق مقاله‌ای که در ژورنال مامایی منتشر شده است، این درصد، نشانگر دریافت روزانه ۸ میکروگرم از این ماده به ازای هر کیلوگرم وزن نوزاد می‌باشد. اطفال مورد استفاده در این تحقیق، سنی بین سه تا پنج ماه داشتند.

نویسنده این مقاله، دکتر تام هال، استاد طب اطفال در دانشگاه تکونولوژی پزشکی ایالت تگزاس و مدیر اجرایی پژوهشگاه مرکزی بیماری‌های اطفال گفت: “مقادیر این ماده در شیرهای آزمایش شده، بسیار جزئی بود. ولی مقادیری حتی کم تر از این، توسط بدن کودکان جذب می‌شود.”

اصلی ترین ماده روان گردان موجود در شاهدانه یعنی THC به مدت دو ساعت سیستم اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ۲۰ تا ۳۶ ساعت نیز زمان لازم است تا به طور کامل از بدن پاک شود.

محققان این پژوهش، توانایی اندازه گیری THC موجود در شیر مادرانی که مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی را تجربه کرده بودند داشتند؛ اما نمی‌توانستند از خون کودکان مورد آزمایش برای اندازه گیری مقدار این ماده در بدن آن‌ها نمونه تهیه کنند.

هر فرد مورد آزمایش، ۱/۰ گرم ماریجوانا که غلظت THC آن در حدود ۱۸/۲۳ درصد بود، مصرف می‌کرد. در این مقاله، اشاره شده است که : “مقدار آزمایشی مصرف ماریجوانا پس از بررسی‌های متعدد و گسترده تحقیقات پیشین که در آن‌ها میانگین مقدار این ماده در هر نخ سیگار ۶/۰ گرم و درصد THC آن‌ها ۵۵/۳ تعیین شده بود، انتخاب شد.”

همه زنان ثبت شده در آزمایش مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی ، شاهدانه‌ای را که از داروخانه‌های دولتی عرضه کننده این ماده در ایالت کلورادو تهیه شده بود، مصرف می‌کردند.

دکتر هال می‌گوید: “آزمایش به دقت کنترل می‌شد. ما دقیقاً می‌دانستیم آن‌ها چه چیزی را مصرف می‌کنند و چه زمانی آن را دود می‌کنند. او تاکید می‌کند که این مقاله را باید از سایر مقالاتی که اخیراً در این زمینه منتشر شده است، مجزا کرد زیرا در آن‌ها مقدار دوز مصرفی، تحت کنترل نبوده است.”

اثرات مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی بر رشد کودکان، ناشناخته باقی ماند

با وجود اینکه مقدار THC در شیر مادران به دقت اندازه گیری شد، اما نمی‌توان آن را به کودکان نیز تعمیم داد. در این پژوهش، نتیجه گیری شده است که: “فهم اثرات در معرض قرارگرفتن کودکان با محصولات ماریجوانا در طول دوره حساس تکامل عصبی-رفتاری آن ها، همچنان ناشناخته باقی ماند.‌”

به هر حال، پیام دکتر هال برای مادرانی که به مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی می‌پردازند، همانند پیامی است که او به مادران مصرف کننده تنباکو می‌دهد : “این کار را انجام ندهید!”

او می‌گوید: “در حالی که مصرف گیاه شاهدانه در ایالت کلورادو آزاد و قانونی است، مصرف آن در دوره بارداری و شیرواری به هیچ وجه منطقی نمی‌باشد.” چنان چه آزمایش خون، هر مقداری از THC را در بدن نوزاد شما نشان دهد، پزشک، طبق قوانین ایالتی، مسئولیت محافظت از کودک شما را به عهده دارد.

دکتر ترزا باکر، دیگر نویسنده این مقاله و همچنین رزیدنت زنان و زایمان در دانشگاه تکنولوژی پزشکی ایالت تگزاس می‌افزاید:‌ “این مسئله همچنان یک تخلف قابل گزارش محسوب می‌گردد.”

در این مقاله، تاکید شده است همچنان که تعداد ایالت هایی که مصرف ماریجوانا در آن‌ها قانونی می‌شود، افزایش می‌یابد؛ بر نگرانی‌های متخصصین سلامت نیز در این رابطه افزوده می‌شود. مصرف دارویی این ماده، هم اکنون همانند برخی نواحی کلمبیا، گوام و پورتوریکو، در ۲۹ ایالت آمریکا قانونی می‌باشد.

در گذشته، غیر قانونی بودن ماریجوانا انجام تحقیقات بر روی این ماده را برای افرادی مانند دکتر هال، سخت و غیر ممکن می‌کرد.

اکنون و با قانونی کردن گسترده ماریجوانا، مصرف کنندگان آن همانند افرادی که در مقاله دکتر هال مورد آزمایش قرار گرفته بودند، در دسترس قرار گرفته و محققین می‌توانند اثرات آن را بر روی افراد، مستقیماً مشاهده کرده و مورد بررسی قرار دهند.

دکتر هارشال کرانی، مسئول بخش مواد اعتیاد آور در بیمارستان آموزشی جزیره استاتن اظهار داشت: “ما همچنان با کمبود دانش پایه در زمینه اثرات بالینی مصرف شاهدانه مواجه هستیم که با روند قانونی شدن این ماده کاملاً در تضاد قرار دارد.”

او می‌گوید: “شواهد بسیاری در حال اثبات است که اثرات بالقوه زیانبار و جنبه‌های خطرناک مصرف ماری جوانا را نشان می‌دهند و مردم باید در رابطه با آن‌ها آگاه شوند تا بتوانند درباره مصرف یا عدم مصرف ماریجوانا به درستی تصمیم بگیرند.”

تحقیقاتی که در دهه‌های گذشته انجام شده اند، اطلاعات بسیار زیادی را در رابطه با نوع تاثیر شاهدانه و اثر آن بر سلامت بدن در اختیار ما قرار می‌دهند. دکتر کرانی می‌افزاید: “مصرف طولانی مدت مقادیر کمی از THC می‌تواند در رشد بدن اختلال ایجاد کند. من گمان می‌کنم این، فرضیه‌ای ممکن است.”

به علاوه، دکتر کرانی گفته است که پژوهش‌های پیشین، مشخص کرده مصرف شاهدانه در سنین بلوغ با افزایش دو تا سه برابری در اختلالات روانی، همراه می‌باشد.

او می‌گوید: “در تحقیق انجام شده، مقدار این ماده در کودکان در مقایسه با بزرگسالان، بسیار کم به نظر می‌آید. اما اینکه این مقدار چه اثراتی بر روی مغز در حال تکوین می‌گذارد، شناخته شده نیست.”

ضعف حافظه و عدم تمرکز از عوارض ماری جوانا

بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده است بعد از هر بار مصرف ماریجوانا تاثیر آن تقریبا تا ۲۴ ساعت بر حافظه باقی می‌ماند.

شخص فراموشکار می‌شود، همه چیز را از یاد می‌برد، رفتاری‌های غیرعادی اجتماعی پیدا می‌کند، کارایی او در درس و شغل به شدت پایین می‌آید به طوری که گاهی مجبور به ترک تحصیلی و اخراج از کار می‌شود.

بیماری‌های روانی

ارتباط بین ماریجوانا و مضرات ماریجوانا بر مغز کمی پیچیده است. چرا که این سوال مطرح است آیا ماریجوانا باعث آسیب‌های مغزی می‌شود یا بیماری روانی فرد او را به مصرف ماریجوانا سوق می‌دهد؟

به هر حال بررسی‌های دقیقی که بخصوص طی سال‌های اخیر انجام گرفته نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین مصرف ماریجوانا و بیماری‌های روانی از جمله اسکیزوفرنی وجود دارد.

بررسی‌های سیستماتیک ثابت کرده است هر چه میزان مصرف ماریجوانا بیشتر باشد شخص بیشتر در معرض بیماری‌های روحی روانی مثل اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روانی قرار می‌گیرد که حتی ممکن است دست به خودکشی بزند.

عوارض ماری جوانا برای افراد در معرض دود ماری جوانا

در معرض دود سیگار و ماری جوانا قرار نگیرید

در معرض دود سیگار و ماری جوانا قرار نگیرید

افرادی که دودی نیستند ولی با افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند ارتباط دارند، مثل همکاران، خانواده و دوستان یا حتی افراد کوچه و خیابان با یک بار استنشاق دود حداقل تا ۹۰ دقیقه تحت تاثیرات دود ماری جوانا هستند.

چرا که آزمایش‌های متعدد نشان داده است پس از تنفس دود اثرات آن در خون باقی می‌ماند. این نتیجه پس از دو سال تحقیق بر روی افرادی انجام گرفت که به نحوی با فرد مصرف کننده ماری جوانا در ارتباط بودند.

سیگار، قلیان، سیگارها و قلیان‌های الکترونیکی، ماری جوانا و هر دود دیگری مضر است. از این به بعد بهتر است هیچ کجا حتی در کوچه و خیابان در معرض این دودها قرار نگیریم.

تغییرات عجیب در فعالیت‌های مغزی و احساسات از عوارض ماری جوانا

تحقیقات جدید تغییرات فعالیت مغزی را در ارتباط با مصرف ماری جوانا در افراد جوان نشان داده است، یافته ­ها حاکی از مکانیسمی است که دلیل افزایش خطر افسردگی و مشکلات سلامت روانی در میان افرادی که این ماده را مصرف می‌­کنند، توجیه می‌کند.

این مطالعه توسط دکتر پیتر مانزا، داردو توماسی و نورا ولکوف از موسسه ملی سوء مصرف مشروبات الکی و اعتیاد به الکل در بتسدا انجام گرفت. یافته ­ها در یک نشریه بیولوژی روانپزشکی منتشر شده است.

همانطور که دکتر مانزا و همکارانش در این مقاله توضیح می‌­دهند، مصرف مواد مخدر سنگین با افزایش خطر بیماری روانی، افسردگی و اسکیزوفرنی همراه است.

علاوه بر این در مطالعاتی ارتباط بین مصرف ماری جوانا و اختلال دوقطبی مغز گزارش شده است، اما گفته می­ شود مکانیسم دقیق اساسی آن ­طور که می‌­گویند، واضح نیست. بنابراین مطالعه جدیدی برای روشن شدن این ارتباط لازم است. این مطالعات به بررسی اتفاقاتی که در داخل مغز افرادی که از ماده­ مخدر سنگین استفاده می­‌کنند، می‌­پردازد.

مصرف ماریجوانا و حس بیگانگی

برای مطالعه، محققان از MRI برای ارزیابی عملکرد مرحله استراحت مغزی، از ناحیه زیر قشری مغز ۴۴۱ بزرگسال که سن همه آن ­ها بین ۲۲ تا ۳۵ سال بود، استفاده کردند. محققان همچنین ۳۰ نفر از افراد مصرف کننده­ ماریجوانا را به کار گرفتند که معیار سوء استفاده مواد را بر اساس آن چه که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی IV آمده است، دارا بودند. آن­‌ها سپس فعالیت مغزی را با ۳۰ نفر گروه کنترل که از نظر مصرف مواد مخدر سالم بودند، مقایسه کردند.

مطالعه نشان داد که افراد با سوء مصرف مواد مخدر، در برخی نواحی مغز که مرتبط با تشکیل عادت و پردازش پاداش است، قابلیت اتصال بالایی نشان می‌­دهند.

به ­طور خاص این نواحی عبارتند از: استراتوم شکمی (که حاوی هسته آکومبنز است که با رفتار پاداش مرتبط می‌باشد و در صورت سوء مصرف مواد مخدر، این ناحیه در معتادان درگیر می‌­شود)، مغز میانی (حاوی جسم سیاه که داری نورون ­های دوپامینرژیک است)، ساقه مغز و تالاموس جانبی.

به ­طور قابل توجهی نویسندگان اشاره به این موضوع داشتند که تغییرات مغزی و قابلیت اتصال بالا در افرادی که برای اولین بار از این ماده استفاده کردند و دارای اختلالات عاطفی بودند، بسیار مشهود بود. به­ طور خاص، محققان دریافتند که حس بیگانگی به صورت قوی با اتصالات زیر قشری ارتباط دارد.

محققان بر حس بیگانگی متمرکز شدند، که این حس به عنوان مثال القا می‌کند که دوستانتان به شما خیانت می‌­کنند یا دیگران شما را رد می‌­کنند یا می‌خواهند به شما آسیب بزنند. تحقیقات اخیر نشان داد افرادی که از این مواد مخدر استفاده می‌کنند، حس بیگانگی بالایی از خود نشان می‌­دهند.

نویسندگان نتیجه گرفتند که: مجموعا این یافته ­ها نشان می­ دهند که استفاده مزمن از این ماده مخدر با تغییرات عملکردی مرحله­ استراحت مغز مرتبط است، به طور ویژه هسته ­های دوپامینرژیک در اختلالات روانی دخیل هستند، اما هم­چنین در شکل گرفتن عادت و پردازش پاداش حیاتی می‌­باشند.

آسیب روان شناختی استفاده از مصرف ماریجوانا

دکتر مانزا و همکارانش می‌­نویسند که این نتایج، تفاوت ­های عصب ­شناختی را که ممکن است وابسته به آسیب شناسی روانی مرتبط با مصرف ماری جوانا باشد، روشن می‌­کند.

آن ­ها توضیح می‌­دهند که بررسی مرحله استراحت عملکرد مغز یک روش غیر تهاجمی است که به آسانی می‌­توان از آن برای ارزیابی توسعه و تکامل علائم روانی در مصرف کنندگان این ماده استفاده کرد.

دکتر کامرون کارتر، سردبیر مجله‌ای که این مقاله را منتشر کرد، به این یافته ­ها اشاره می‌­کند و می‌­گوید که داده‌های تصویر برداری مغزی ارتباطی را بین تغییرات سیستم مغزی مرتبط با پاداش و آسیب روانی و سوء مصرف ماریجوانا نشان می‌­دهد.

یافته‌ها حاکی از مکانیسمی است که توجیه می‌کند استفاده سنگین از مواد مخدر ممکن است باعث افسردگی و حتی بیماری­‌های روانی شدیدی نیز بشود.

خونریزی و مرگ از عوارض ماری جوانا

حداقل ۳۸ نفر در منطقه شیکاگو و ایلینویز مرکزی با علائم خونریزی شدید پس از مصرف ماری جوانای صنعتی بستری شدند. سه نفر از بستری شدگان پس از انجام تست، جواب مثبتی برای مسمومیت با سم موش (brodifacoum) دریافت کردند.

اداره بهداشت اعلام کرد که علائم بیماران شامل خون در ادرار، خونریزی بینی شدید، خونریزی لثه، سرفه همراه با خون، خونریزی از چشم‌ها و گوش‌ها و خونریزی شدید قاعدگی می‌باشد.

به گفته بخش بهداشت و درمان، کانابینوئید مصنوعی که اغلب به نام‌های Spice یا K2 شناخته می‌شود، مخلوطی از صدها ماده شیمیایی است که می‌تواند به عنوان یک اسپری برای پوشاندن مواد گیاهی جهت محافظت در برابر سیگار کشیدن یا به عنوان یک مایع برای استفاده در سیگارهای الکتریکی یا سایر دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش داده شد که مشخص نیست آیا در میان افراد بستری شده، کودکان و نوجوانان نیز حضور دارند یا خیر، اما یک یادداشت در رابطه با شیوع آن به مدیران مدارس دولتی و پرستاران مدارس ارسال شد.

سخنگوی کارا اسمیت گفت: “دفتر مسئول بخش تهیه غذا در حال همکاری با مسئولان دولتی برای یافتن منشأ ماری جوانای صنعتی مرتبط با شیوع خونریزی می‌باشد.”

اسمیت نیز اعلام کرد: “اگر شما از مواد مصنوعی استفاده می‌کنید، با زندگی خود  قمار می‌کنید و باید این مسئله را جدی بگیرید.”

مقامات بهداشتی توصیه کردند که اگر فردی به ماری جوانای صنعتی واکنش نشان داد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرند و یا از فردی درخواست کنند تا برای درمان، وی را فوراً به مراکز درمانی برساند.

بیشتر بخوانید: بند آوردن خونریزی زخم با روش های موثر

ابتلا به فشار خون بالا

مصرف کنندگان ماری جوانا هستند با ریسک ۳ برابری ابتلا به فشارخون بالا مواجه اند

مصرف کنندگان ماری جوانا هستند با ریسک ۳ برابری ابتلا به فشارخون بالا مواجه اند

این مطالعه پیش‌بینی می‌کند افرادی که مصرف کننده ماری جوانا هستند با ریسک ۳ برابری ابتلا به فشارخون بالا مواجه اند.

این یافته‌ها به نظر هشداردهنده اند اما مهم است این را در نظر بگیرید که همانند هر مطالعه دیگری این مطالعه نیز محدودیت‌ها و نقاط ضعفی دارد. مثلاً “مصرف کننده” را هر کسی که ماری جوانا مصرف کرده است تعریف می‌کند.

Barbara Yankey ،نویسنده اصلی و دانشجوی دکترای اپیدمیولوژی و آمار زیستی از دانشگاه ایالتی جورجیا، می‌افزاید:” ما به این مسئله پی بردیم که مصرف کنندگان ماری جوانا نسبت به کسانی که مصرف نمی‌کند با احتمال بیش از سه برابر خطر ابتلا به فشارخون بالا و به دنبال آن مرگ روبرو هستند. و این خطر ابتلا با هر یک سال مصرف بیشتر افزایش می‌آبد”

Yankey برای مطالعه‌اش بیش از ۱۲۰۰ نفر با محدوده سنی ۲۰ و یا بالاتر انتخاب نمود. کسانی که پیش از این برای نظرسنجی سلامت ملی ثبت نام کرده بودند.

در سال ۲۰۰۵، محققین از افراد مورد مطالعه خواستند به این سوال که “آیا ماری جوانا مصرف کردند یا خیر؟!” پاسخ دهند. آنهایی که پاسخ مثبت دادند به عنوان مصرف کنندگان ماری جوانا در نظر گرفته شدند.

سپس محققین اطلاعات بدست آمده را با آمار و ارقام مرگ و میر، به هر علتی، تلفیق کردند. و در این بین فاکتورهایی که ممکن بود خللی در نتایج ایجاد کند، همچون جنس نژاد و… را حذف کردند.

با در نظر گرفتن تمام این موارد آن هایی که به عنوان مصرف کننده ماری جوانا طبقه بندی شدند، با احتمال ۳.۴۱ برابری خطر ابتلا به فشارخون بالا روبرو بودند. همچنین این ریسک سالیانه ۱.٠۴ واحد افزایش خواهد یافت.

یکی از معضلات این است که نویسندگان، “مصرف‌کننده معمولی” را هر کسی که ماری جوانا امتحان کرده در نظر می‌گیرد و اهمیتی به نوع و یا تعداد دفعات مصرف نمی‌دهد!

دیگر محققین این فرضیه را ضعیف می‌دانند. با توجه به نظرسنجی که اخیراً صورت گرفته، در حدود ۵۲% از آمریکایی‌ها تجربه مصرف ماری جوانا را داشته اند ولی فقط ۱۴%  از آنها خود را مصرف کننده معمول ماری جوانا می‌دانند -با مصرف حداقل یک بار در ماه-

همچنین مطالعه مذکور به صورت مشاهده ا‌ی بوده است؛ به این معنی که محققین با در نظر گرفتن گروهی از مردم و با مشاهده و طرح پرسش از آنها، گزارش‌هایی را تهیه کرده اند.

بنابراین پژوهشگران نمی‌توانند به صورت علت و معلولی نتیجه گیری کنند و نمی‌توانند بگویند مصرف ماری جوانا قطعاً منجر به فشار خون بالا می‌شود. فقط این دو مسئله اى است که همزمان اتفاق افتاده اند.

دیگر مورد حائز اهمیت این است که با توجه به بازارهای گوناگون و مناطق متفاوت کاشت و ژنتیک‌های متنوع، ماری جوانا اثرات متفاوتی نیز بر افراد می‌گذارد -تقریبا ۴۰۰ سویه مختلف از ماری جوانا وجود دارد-

Charles Pollack ،مدیر مرکز lambert که کاربردهای پزشکی ماریجوانا را مطالعه می‌کند، در مصاحبه liveScience با گفت:” گوناگونی بسیار زیادی در رابطه با گیاه ماری جوانا وجود دارد و استاندارد کیفیتی خاصى برای آن تعریف نشده است. و این مسئله، نسبت دادن عوارض به تمام سویه ‌های این گیاه را مشکل می‌سازد.”

در حالی که بر اساس این مطالعه، نمی‌توان به نتیجه گیری قطعی دست پیدا کرد، اما به ارتباط مصرف ماری جوانا با یکی از مهمترین خطرات سلامتی بشر، می‌توان پى برد دانشمندان به این موضوع واقف اند که مصرف ماری جوانا تأثیراتی بر قلب می‌گذارد. اما به دلیل وجود محدودیت‌ها نمی‌توان با قطعیت گفت منجر به افزایش مزمن فشارخون می‌گردد.

به عنوان مثال بر طبق گزارشات انستیتو ملی در رابطه با سوء مصرف مواد، ماری جوانا خوراکی منجر به افزایش ضربان قلب بین ۲۰ تا ۵۰ ضربه در هر دقیقه شده و ممکن است این افزایش ضربان ۲۰ دقیقه الى سه ساعت به طول بیانجامد.

بر طبق گزارش اخیر آکادمی ملی علوم، شواهد کافی مبنى بر افزایش سکته قلبی در مصرف کنندگان ماری جوانا وجود ندارد .در حالی که شواهد محدودی یافت شده اند که مصرف مواد مذکور منجر به عارضه‌های دیگری شده است.

در مطالعه‌ای دیگر افرادى که به طور معمول ماری جوانا مصرف مى کردند، هنگامى که مصرفشان را قطع کردند افزایش ناگهانی و دقیق فشار خون در آنها مشاهده شد.

جالب است بدانید تحقیقات mayo Clinic دقیقاً عکس این قضیه را نشان می‌دهد. آنها به این نتیجه رسیده اند که مصرف ماری جوانا ممکن است منجر به کاهش فشارخون شود!

Francesca Filbey ،مدیر پژوهش علوم و اعصاب شناختی در رابطه با اختلالات اعتیاد در مرکز سلامت مغزی، می‌گوید: “مطالعات اخیر کلید پیشرفت آینده است با اینکه در حال حاضر به نتیجه روشن دست پیدا نکرده‌اند.” همچنین افزود: “ارتباطى روشن بین مرگ به علت فشار خون بالا و مدت زمان مصرف این مواد وجود دارد.”

Filbey در پایان گفت: “همچنان محدودیت ‌های مهمی پیش روی ما قرار دارد و مطالعات آینده باید کمک کنند تا نقش دیگر فاکتورها، که ممکن است بر سلامت قلب اثر بگذارند کشف کنیم.”

عوارض ماری جوانا درمانی بر بیماری آپنه تنفسی

آکادمی آمریکایی داروهای خواب اعلام کرد برای درمان آپنه تنفسی به هیچ وجه نباید از ماری جوانا درمانی استفاده کرد. چرا که ماری جوانا درمانی نه تنها بیماری را درمان نمی‌کند، بلکه باعث اعتیاد فرد در نتیجه استفاده از عصاره تغلیظ شده گیاه می‌شود.

دکتر کانان رامار Dr. Kannan Ramar پروفسور داروسازی از روچستر مینه سوتا با تاکید می‌گوید: «تا زمانی که گیاه شاهدانه یا ماری جوانا درمانی به دقت و دفعات آزمایش نشده باشد، تاثیر آن بر درمان آپنه تنفسی با دلایل علمی ثابت نشود و تاثیرات جانبی آن را بررسی نکنیم نمی‌توانیم ماریجوانا را به عنوان داروی درمانی برای درمان آپنه تنفسی تجویز کنیم. هر چند این نسخه توسط یک پزشک تجویز شود.»

در سال ۲۰۱۷ اداره بهداشت ایالت مینه سوتا اعلام کرد در نظر دارد ماریجوانا را به عنوان یکی از درمان‌های دارویی برای بعضی از بیماری‌ها از جمله آپنه تنفسی آزاد اعلام کند.

هر چند این اعلام در نشریه پزشکی داروهای خواب اعلام شد، ولی آکادمی داروهای خواب آمریکا از اداره بهداشت مینه سوتا درخواست کرد آپنه تنفسی را از برنامه درمانی با ماریجوانا خارج کند.

دلایل تقاضای حذف داروی ماریجوانا

در آمریکا تقریبا ۳۰ میلیون نفر از آپنه تنفسی رنج می‌برند. آپنه تنفسی وضعیتی است که شخص هنگام خواب قسمت بالایی مجرای تنفسی‌اش موقتا بسته می‌شود که علاوه بر خروپف نمی‌تواند خوب بخوابد و در طی روز خواب آلود و خسته است.

علاوه بر بی خوابی و مزاحمت برای دیگران، امکان وقوع سکته‌های مغزی و قلبی و حتی آلزایمر در این افراد بیشتر است.

آزمایش بر روی حیوانات نشان داد عصاره ماری جوانا به نام درونابینول dronabinol و اقلام مشابه آن باعث بهبود نسبی حرکت هوا در مجرای تنفسی می‌شود.

به همین دلیل این دارو برای انسان نیز توصیه شد. ولی آکادمی داروهای خواب آمریکا معتقد است چون هنوز این دارو توسط اداره غذا و داروی آمریکا FDA تایید نشده است؛ نباید تجویز و مصرف شود.

از طرف دیگر میزان، نحوه مصرف و طول درمان با ماری جوانا هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. اضافه این که ماریجوانای درمانی باعث می‌شود تا فرد در طی روز خواب آلود باشد که کار کردن با دستگاه و حتی رانندگی برای فرد خطرناک است.

نتیجه بررسی‌ها نشان داد فقط از درمان‌های رایج برای درمان آپنه تنفسی باید استفاده شود و ماری جوانا درمانی تا زمان کامل شدن تحقیقات و اثبات تاثیر آن بر انسان نباید برای بیماران مبتلا به آپنه تنفسی تجویز و مصرف گردد.

درمان رایج و بی خطر دارویی برای آپنه تنفسی شامل CPAP تراپی است که بیمار با استفاده از یک دستگاه و گذاشتن ماسک میزان هوای ورودی به گلو را کنترل می‌کند تا مجرای تنفسی بسته نشود.

لازم به توضیح است در بعضی از ایالت‌های آمریکا مصرف ماری جوانا آزاد و در برخی از آن‌ها هنوز به عنوان یک ماده مخدر غیرقانونی است.

آیا ماری جوانا می‌تواند اعتیاد به مواد مخدر و الکل را از بین ببرد؟

محققین بر این باورند که گیاه شاهدانه یا ماریجوانا می‌تواند راه حلی برای ترک دیگر مواد مضر باشد.

دکتر Zach Walsh از دانشگاه بریتیش کلمبیا مطالعات مربوط به مصرف پزشکی شاهدانه و مشکلات روانی را مورد بررسی قرار داد. وی به همراه تیمش درباره مصارف غیر پزشکی این گیاه نیز تحقیقاتی به عمل آورد و به نتایج قابل درکی دست یافت.

دکتر Walsh توضیح می‌دهد: مطالعات نشان می‌دهد که مردم از شاهدانه یا ماریجوانا استفاده می‌کنند تا از مصرف شبه افیونی‌ها رهایی یابند.

وقتی در حال مطالعه مدارک محدود خود مبنی بر خواص پزشکی شاهدانه بودیم متوجه شدیم بیماران و یا افرادی که به مصرف این گیاه روی آوردند تا از صدمات جدی مواد مخدر دیگر در امان باشند و سلامت ذهن خود را حفظ کنند, شواهد معتبری در تایید گفته‌های خود دارند.

تیم تحقیقاتی متوجه شد که مصرف این گیاه خطر آسیب‌های جدی را افزایش نمی‌دهد و می‌تواند علائم بعضی از بیماری‌ها مانند: اضطراب اجتماعی, افسردگی و اختلال استرس پس از آسیب را کاهش دهد.اما احتمالا برای بیماری‌هایی مانند اختلال دو قطبی و جنون پیشنهاد نمی‌شود.

مطالعات نشان داده است که شاهدانه می‌تواند در بعضی مواقع موثر واقع شود. Walsh ادامه داد: راهنمای درستی درباره چگونگی تاثیر بهتر شاهدانه و سلامتی ذهنی افرادی که از این گیاه برای مصرف پزشکی استفاده می‌کنند, در دست نیست.

در روند ترک اعتیاد ممنوع کردن افراد از مصرف نمی‌تواند گزینه چندان کارسازی باشد و شاید بهتر است روش جایگزینی با این گیاه را مورد بررسی قرار داد.

بیشتر بخوانید: عوارض الکل

آیا ماری جوانا کلید درمان آلزایمر است؟

همانطور که می‌دانید بیشتر از ۲۰ ایالت از ایالات امریکا مصرف پزشکی ماریجوآنا را قانونی اعلام کرده اند. طبق یافته‌های انجام شده این گیاه ممکن است کلید درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند: گلاکوما (کوری تدریجی)، اضطراب، حملات صرع و حتی سرطان باشد.

دانشمندان در تحقیقات اخیر خود متوجه شدند که این گیاه کلید درمان آلزایمر نیز می‌باشد چراکه می‌تواند با روند کاهش توانایی شناخت مبارزه کند.

به گفتۀ انجمن آلزایمر کمترین سنی که افراد به این بیماری دچار می‌شوند بین چهل و پنجاه سالگی است. این بیماری که نوعی جنون محسوب می‌شود با کاهش عملکرد مغز قابل شناسایی است. آلزایمر ممکن است با مشکلات کوچکی آغاز شود اما به تدریج همه چیز بدتر خواهد شد.

ماری جوانا شاید بتواند در آینده به عنوان درمان آلزایمر باشد

ماری جوانا شاید بتواند در آینده به عنوان درمان آلزایمر باشد

انجمن آلزایمر اعلام کرد: با گسترش این بیماری مغز با علایم جدی تری روبرو می‌شود.

این علایم عبارتند از: دیس اورینتیشن (اختلال تشخیص موقعیت)، تغییر رفتار و حالت، از دست دادن هوشیاری درباره زمان، مکان و حوادث، سوءظن‌های نابجا درباره خانواده، دوستان و حتی پزشکان و پرستاران، از دست دادن بخش بزرگی از حافظه و به وجود آمدن مشکل در صحبت کردن، راه رفتن و بلعیدن.

علت بیماری آلزایمر انباشتگی پروتئین در سطح نرون هاست. با بالا رفتن سن پروتئین بتا آمیلوئید در مغز افزایش پیدا می‌کند.

محققین انستیتوی the salk بر این باورند که درون یاخته‌های بتا آمیلوئید در واکنش‌های التهابی ماده سمی را وارد مغز می‌کند که به مرگ سلول‌های مغزی منجر می‌شود.

التهابات سلول‌های عصبی منجر به بروز آلزایمر در سنین پایین تر می‌شود. محققین دریافتند که شاهدانه می‌تواند روند این بیماری را بهبود بخشد.

کانابینوئیدها شامل مواد روانگردان THC و غیر روانگردان CBD می‌باشد که از مغز محافظت می‌کند. آنها بتاآمیلوئید را برطرف کرده و واکنش التهابی را مسدود می‌کند.

محققین اعلام کردند: تنها از طریق گیرنده‌های کاببینوئید و کاسپاز و مهارکنننده‌های ۵_LOX می‌توان از مرگ سلول جلوگیری کرد.

انستیتوی Biomolecular Chemistry مطالعات قبلی خود درباره گیرنده‌های شاهدانه را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که آندوکانابینوئیدها ارائه دهندۀ واکنش انطباقی درونی هستند که باعث خنثی کردن فعالیت نوروشیمی و التهابی حاصل از هایپراکتیویتی (بیش فعالی) پروتئین تائو و آمیلوئید بتا است.

این تحقیق ممکن است که مسیر جدیدی برای مقابله با آلزایمر پیش روی ما قرار دهد هر چند که عوارض ماری جوانا همانطور که گفته شد در تحقیقات بسیاری اثبات شده است.

منبع + + + + +

۳ دیدگاه

3 دیدگاه

 1. Avatar

  محمد

  ۴ خرداد ۱۳۹۷ at ۱۰:۰۴

  سلام.
  من به منبعی که ذکر کردید (nytimes.com) رفتم ولی این مقاله رو پیدا نکردم!
  اگر امکانش هست منبع رو بصورت کامل ذکر کنید.
  با تشکر.

  ۴+
 2. Avatar

  خهااتاا

  ۶ مرداد ۱۳۹۸ at ۱۷:۴۸

  چه منبع موثقی!
  مگه مجبورین؟

  ۱+
 3. Avatar

  ابوذر

  ۶ شهریور ۱۳۹۸ at ۷:۳۰

  خیلی بی سوادین یا عمدا این شعرارو مینویسین؟ ??? والا کل دنیا و سایتای پزشکی دنیا میگن نسبت به قلیون و مشروب بی نهایت ضررش کمتره و نزدیک به صفره شما میگین نه؟ ?

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا