دانستنی‌های سلامتی

چگونه از حداکثر توانایی مغز استفاده کنیم؟

در میان اعضای بدن بدون شک مغز یکی از شگفت انگیزترین آن‌ها است و همه ما دوست داریم که از حداکثر توانایی مغز استفاده کنیم. چرا که هر اتفاقی در بدن خودآگاه و ناخودآگاه به ساختار یا کارکرد آن مربوط می شود. حتما برایتان جالب خواهد بود بدانید ۲۵ درصد اکسیژن، ۲۵ درصد مواد غذایی که میل می کنید، ۷۰ درصد شکر (یا گلوکز) دریافتی توسط مغز مصرف می شود. از همه جالب تر این که برخلاف باور عموم، انسان از ۱۰۰ درصد توانایی مغز خود استفاده می کند. نکته بسیار جالبی که امروز باید بدانید این است که مغز همیشه نیاز به خوراک دارد و این خوراک فقط انرژی نیست بلکه خوراک فکری هم هست. به همین دلیل وقتی درست تغذیه نشود به بی راهه می رود. نت نوشت امروز با هشت روش به شما می گوید چگونه از حداکثر توانایی مغز برای یک زندگی زیباتر و فعال تر کمک بگیرید.

ورزش برای به کار گرفتن حداکثر توانایی مغز

حداکثر توانایی مغز

معمولا نظر ورزشکاران با افرادی که کار فکری می کنند در مورد فعالیت بدنی خیلی با هم متفاوت است. فقط محققان پزشکی همه ثابت کرده اند که ورزش بر کارکرد شناختی مغز تاثیر خوبی می گذارد. عملکردهای شناختی مغز شامل فرآیند اطلاعات، حافظه و تمرکز است. در کودکان و نوجوانان حتی رفتارها و موفقیت های تحصیلی با کارکرد شناختی مغز ارتباط مستقیم دارد.

پس یکی از راه های بسیار ساده و موثر برای فعالیت بهتر مغز و حداکثر توانایی مغز، داشتن فعالیت های ورزشی است.

مطالعه

روش کلاسیک و متداول تقویت سلول های مغز مطالعه است. محققان دانشگاه استانفورد ارتباط مستقیم بین مطالعه و میزان تمرکز و عدم تمرکز را بررسی کردند. با این روش که از شرکت کنندگان درخواست شد تا کتابی را بخوانند در حالی که با دستگاه های MRI مغز آن ها مورد بررسی قرار می گرفت.

از افراد خواسته شد تا گاهی فقط به صفحات نگاه کنند و بعضی وقت ها آن را با دقت بخوانند. دستگاه ها نشان داد زمانی که فرد مطالعه می کند نسبت به زمانی که فقط به صفحات کتاب نگاه می کند؛ خون بیشتری در مغز جریان پیدا می کند و عملکرد شناختی مغز افزایش می یابد.

پس مطالعه را فقط محدود به کتاب درسی نکنید. کتابی را انتخاب کنید و با دقت مطالعه کنید.

شکر

هر چند مغز هنگام فعالیت نیاز به شکر دارد ولی مصرف زیاد آن تاثیر منفی بر عملکردهای شناختی مغز دارد.  ۷۰ درصد مواد قندی که میل می کنید بخصوص اگر زیاد اهل مطالعه باشید، توسط مغز مصرف می شود؛ ولی باید مواظب میزان شکر و مواد قندی در غذای خود باشید.

چرا که شکر باعث خستگی، افسردگی، چاقی و ناراحتی های کبد می شود.

دوست داشتن و مهربانی

تحقیقات نشان داده است وقتی فرد کسی را دوست دارد هورمون های اکسی توسین، دوپامین، آدرنالین و نورپینفرین در بدن ترشح شده باعث شادی و سرحالی فرد می شود.

مهربانی، نوع دوستی، احساس همدردی از دیگ ررفتارهای انسانی است که باعث کارکرد بهتر مغز می شود. به همین دلیل است وقتی فرد رفتارهای منفی مثل تنفر، حسادت، دروغ و خیانت دارد؛ عملکردهای شناختی مغز ضعیف عمل می کند.

بارداری

یکی از اتفاقات بسیار جالب در زندگی زنان که تغییراتی در مغز بوجود می آورد بارداری است. با بارداری ماده خاکستری مغز بیشتر چین و چروک پیدا می کند تا عملکردهای حافظه، احساسات، کنترل ماهیچه ها، درک حسی، توانایی گفتار و تصمیم گیری و کنترل نفس به شدت در زن تقویت شود. دلیل آن هم آماده کردن مادر برای پذیرش مسوولیت جدید است.

دوری از استرس

هر جا مشکلی برای بدن وجود دارد، رد پای استرس وجود دارد. با بروز استرس در بدن عملکردهای شناختی مغز هم ضعیف می شود.

استرس باعث کاهش حافظه، ضعیف شدن حافظه بلندمدت می شود که در نهایت به زوال عقل و آلزایمر می انجامد.

حتما مدیتیشن را تجربه کنید.

نقاشی

به تابلوهای پیکاسو و ون گوگ نگاه کنید تا با بازی رنگ ها ببینید چه احساسی پیدا می کنید. حال چه بهتر که خودتان قلم بردارید و با رنگ ها نقش بزنید تا عملکردهای شناختی مغز تقویت شود.

رفع بی آبی بدن

حتما روزی ۸ لیوان آب میل کنید. گاهی روزه آب بگیرید. حتی اگر تشنه نیستید خودتان را وادار به آب خوردن کنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که بدن تان به آب نیاز داشته و خود را از آن محروم کرده اید. کم آبی باعث خستگی، سردرد و حتی بی حوصلگی می شود.

با نوشیدن آب علاوه بر پوست با طراوت و سالم، رفع سردرد، عملکردهای شناختی مغز هم بیشتر و بهتر می شود.

منبع:

curejoy

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا