1398-02-29
دانستنی‌های سلامتی

خوابیدن در هنگام رانندگی از نظر علمی چگونه اتفاق می افتد؟ خواب چند ثانیه ای و این همه اتفاق

خوابیدن در هنگام رانندگی از نظر علمی چگونه اتفاق می افتد؟ خواب چند ثانیه ای و این همه اتفاق

خوابیدن در هنگام رانندگی یکی از این خواب ها است. یک خواب کوتاه ، حتی چرت هم نه. اصلا فکر می کنید خواب نبوده اید. چون فقط کمتر از ۳۰ ثانیه یک قسمت بسیار کوچک از مغزتان هوشیاری خود را از دست داده است.

خوابیدن در هنگام رانندگی یکی از این خواب ها است. یک خواب کوتاه ، حتی چرت زدن هم نه. فقط چند ثانیه خواب رفتن بدون آن که احساسش کنید. گاهی  این زمان آن قدر کوتاه است که حتی فکر هم می کنید اصلا خواب نرفته اید. ولی در همین چند ثانیه در مغز اتفاقاتی می افتد که امروز در نت نوشت می خوانید.

بیشتر بخوانید: ارتباط خواب با آلزایمر ؛ این دو بیماری با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند!

خوابیدن در هنگام رانندگی ، خواب خیلی کوتاه چند ثانیه ای

خواب کوتاه یا Microsleep زمانی است که برای چند لحظه مغز هوشیاری خود را از دست می دهد. همان حالت خواب و بیداری که بسیاری از ما تجربه کرده ایم مثلا خوابیدن در هنگام رانندگی . نمی دانیم خوابیم یا بیدار. متوجه چیزی نشده ایم در عین حال فکر می کنیم بیدار بوده ایم.  این همان زمانی است که بخش هایی از مغز استراحت می کند و خواب است و بخش هایی فعال و هوشیار. نکته بسیار مهم در چنین خوابی این است که بخش گیرنده های مغز به خواب می رود. یعنی گیرندگی اعصاب حسی از اتفاقات محیط تقریبا صفر می شود چرا که دقیقا همین بخش مغز به خواب رفته است. در این چند ثانیه در صورتی که اتفاقی هم در محیط پیرامونمان بیفتد عکس العمل ما بسیار کند و ضعیف است.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

بیشتر بخوانید: خواب راحت را اینگونه تجربه کنید! ۸ گام برای داشتن خواب راحت

فرد احساس می کند در محیط ناآشنایی است. خودتان را می شناسید ولی انگار نمی دانید کجایید. سرگردان هستید. هوشیار هستید ولی نمی دانید چه کار باید بکنید.

این همان حالتی است که دکتر چیارا سیرلی Chiara Cirelli از دانشگاه ویسکانزین Wisconsin می گوید فقط بخش بسیار کوچکی از مغز به خواب می رود و بیشتر قسمت های  آن بیدار است.

خوابیدن در هنگام رانندگی : چه اتفاقی می افتد؟

خواب بسیار کوتاه یا میکرواسلیپ زمانی است که مغز فقط برای چند ثانیه هوشیاری خود را از دست می دهد. خوابیدن در هنگام رانندگی ، گوش دادن به سخنرانی طولانی، تماشای فیلم یا فعالیت های مشابه ناگهان سرتان به پایین می افتد و تازه متوجه می شوید که خوابتان برده است. با بیدار شدن تان آدرنالین خونتان به سرعت افزایش می یابد تا مبادا دوباره خوابتان بگیرد. گاهی این اتفاق آن قدر سریع است که شما حتی متوجه آن نمی شوید. چرا که شما باید حداقل یک تا دو دقیقه از خوابتان بگذرد تا مغز بتواند آن را به یاد بیاورد.  در حالی که در خواب بسیار کوتاه شما فقط ۱ تا ۳۰ ثانیه خواب هستید. این را پروفسور جیم هورن Prof. Jim Horne از مرکز تحقیقات خواب دانشگاه می گوید.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

بیشتر بخوانید: عوارض بی خوابی ؛ نشانه ها و راه حل گام به گام درمان

با بررسی مغز چند شرکت کننده هنگام فعالیت، مغز آن ها بوسیله دستگاه های مخصوص از طریق صفحه کامپیوتر بررسی شد. میانگین متوسط خواب این افراد ۶ ثانیه بود و بیشتر آن ها فکر می کردند که در این مدت اصلا نخوابیده اند و بیدار بوده اند. بررسی ها نشان داد در چنین خوابی فقط یک قسمت مغز می خوابد که شامل چند عصب محدود است. این میزان خواب را حتی نمی توان یک چرت نامید. بیشتر اتفاقات خطرناک مثل تصادف های رانندگی یا حوادث حین کار با همین چند ثانیه خوابیدن اتفاق می افتد.

نتیجه بررسی ها سبب شد تا محققان به سراغ رانندگان بروند. طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به طور میانگین هر ماه ۰۰۰ر۴ حادثه رانندگی در ایالات متحده آمریکا گزارش شده بود که علت آن همین به خوابیدن در هنگام رانندگی و خواب رفتن های چند ثانیه ای کمتر از نیم دقیقه بود.

بی سبب نیست تاکید می شود هنگام خستگی یا در صورتی که شب خوب نخوابیده اید یا احساس خواب آلودگی می کنید به هیچ وجه رانندگی نکنید و البته هر یک تا دو ساعت چند دقیقه ای به خودتان استراحت بدهید.

بیشتر بخوانید: تلقین بی خوابی مضرتر از خود بی خوابی است!

بیشتر بخوانید: کاهش وزن در خواب ؛ خوب بخوابید و کالری بسوزانید و لاغر شوید!

منبع: +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا