اخبار تکنولوژی

مایکروسافت پس از ۲۰ سال مشکل Notepad را رفع کرد!

مایکروسافت در نهایت پس از گذشت ۲۰ سال یا بیشتر، دیروز اعلام کرد که در بروزرسانی بعدی ویندوز ۱۰، مشکل Notepad را رفع خواهد کرد تا فایل های متنی با استفاده از پایان خطوط unix دچار بهم ریختگی نشوند.

در شروع کار نوت پد بیلد اینسایدر ویندوز ۱۰، به طور معمول  (Unix/Linux line endings (LF)، Macintosh line endings (CR و (Windows Line endings (CRLF را پشتیبانی خواهد کرد. فایل های جدید ایجاد شده در Notepad به صورت پیش فرض از (Windows line ending (CRLF استفاده می کنند، اما اکنون امکان مشاهده، ویرایش و چاپ فایل های موجود وجود دارد، به طور صحیح فرمت پایانی خطوط فعلی حفظ خواهد شد.

بهم ریختگی در خطوط متن باز شده با نوت پد
بهم ریختگی در متون باز شده با نوت پد

چیزی که ما می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم این است:  ویندوز همیشه خطوط را در فایل های متنی با Carriage Return و Line Feed character یا “\r\n” به پایان رسانده است، در حالی که یونیکس خطوط را فقط با یک Line Feed character یا “\n” پایان می دهد. بنابراین هنگام باز کردن یک فایل لینوکس یا یونیکس با استفاده از نوت پد، مانند تصویر بالا آشفتگی وحشتناکی را در متن خواهد دید و این مورد از دردسر سازترین مشکلات Notepad به شمار می رفت!

ما نمی گوییم که برنامه نویسان واقعی برای ویرایش وب سایت ها از نوت پد استفاده می کنند. البته که بیشتر برنامه نویسان واقعی از vim استفاده می کنند و برنامه نویسان کمتری نیز از نوع IDE یا Notepad++ یا Ultraedit یا هر ابزار دیگری به جز نوت پد استفاده می کنند.

پس چرا این مهم است که نوت پد نمی تواند فایل های لینوکس را باز کند؟ جواب واضح است. از آنجا که تقریبا هر وب سروری لینوکس را اجرا می کند. بنابراین اگر بخواهید فایل ها را از سرور وب خود ویرایش می کنید، باید فایل هایی را که از انتهای خطوط یونیکس استفاده می کنند ویرایش کنید و اگر شما آنها را در Notepad باز کنید، آشفتگی در خطوط متن خواهد دید.  اگر این فایل آشفته را ذخیره کنید … خوب حالا وب سایت شما احتمالا دچار مشکل می شود.

این موضوع فقط در مورد نوت پد نیست. ما همه خواستار ویژگی های توسعه دهندگان مانند پوسته Linux Bash، کپی و paste از Command Prompt و پشتیبانی از SSH ساخته شده هستیم، اما مایکروسافت سال ها و سال های زیادی زمان می برد تا در نهایت این مشکلات را رفع کند.
فقط 20 سال طول کشید تا یک فایل متنی به درستی نمایش داده شود.
فقط ۲۰ سال طول کشید تا یک فایل متنی به درستی نمایش داده شود.

بنابراین بسیاری از برنامه نویسان cloud-based به سیستم عامل مک رجوع کرده اند. این ویژگی هایی که سالها پیش باید اضافه می شدند به اندازه کافی قابل قبول نیستند تا آنها را مجددا به ویندوز بر گردانند. MacOS دارای پشتیبانی داخلی از هر چیزی است که توسعه دهندگان به آن نیاز دارند و ابزارهای قابل ملاحظه بهتری برای انجام همه امور کوچک و بزرگ را دارد.

آرزو نبی‌زاده

آرزو نبی زاده هستم. 10 سال است که در زمینه IT فعالیت دارم و به پیگیری اخبار تکنولوژی علاقه مند هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا