آرت کیوسک

میلوش فورمن ، خالق دیوانه از قفس پرید درگذشت

میلوش فورمن

میلوش فورمن خالق فیلم های پرواز بر فراز آشیانه ی فاخته (دیوانه از قفس پرید) و آمادئوس در سن ۸۶ سالگی صبح روز جمعه در آمریکا درگذشت.

۴+

میلوش فورمن خالق فیلم های پرواز بر فراز آشیانه ی فاخته (دیوانه از قفس پرید) و آمادئوس در سن ۸۶ سالگی صبح روز جمعه در آمریکا درگذشت. او در طول عمر هنری خود به جوایز همچون گلدن گلوب، جایزه ی بزرگ هیئت داوران جشنواره ی کن، برلیناله، بفتا، جایزه ی بهترین فیلم خارجی جشنواره ی سزار و چندین جایزه ی دیگر دست یافت.

میلوش فورمن

میلوش فورمن در سال ۱۹۳۲ در چاسلاو، شهری در نزدیکی پراگ پایتخت چکسلواکی سابق، زاده شد. این کارگردان نامدار کارش را در دهه ی ۱۹۵۰ در انستیتو فیلم تازه تاسیس شده ی دانشگاه پراگ شروع کرد و کارهایی خلق کرد که به عنوان دوران طلایی سینمای چک به یاد آورده می‌شوند. او در دهه ی ۱۹۶۰ ضمن پیوستن به موج نو، با فیلمسازان منتقد حکومت کمونیستی در چکسلواکی سابق همراه شد.

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و اشعار پابلو نرودا ، به آرامی آغاز به مردن می‌کنی اگر…

فورمن در صحنه ی بین‌المللی با آثاری چون پیتر سیاه در سال ۱۹۶۴، عشق‌ های یک بلوند در سال ۱۹۶۵ که نامزد بهترین فیلم خارجی اسکار شد و توپ فریمن در سال ۱۹۶۷ شناخته شد. این کارگردان به موضوع‌ های آمریکایی بیشتر توجه داشت و حس طنز را دنبال می‌ کرد. فیلم‌ های او بیشتر مورد توجه مخاطبان خاص و سطح بالا واقع می‌شد هر چند او با برخی از آثارش توانست با جریان اصلی فیلمسازی آمریکا نیز همراه شود.

اندکی پیش از حمله ی شوروی به چکسلواکی، میلوش فورمن ابتدا به فرانسه و سپس به آمریکا مهاجرت کرد. حمله ی شوروی که در سال ۱۹۶۸ روی داد پایان دوره ی موسوم به بهار پراگ را رقم زد. فیلم فرار از خانه نخستین اثری بود که فورمن در آمریکا و در سال ۱۹۷۱ ساخت. او حدود چهار سال بعد فیلم پرواز بر فراز آشیانه ی فاخته را ساخت که نخستین اسکار کارگردانی را برای او به ارمغان آورد. این فیلم در سال ۱۹۷۵ که با اقتباس از رمان کن کیسی که در سال ۱۹۶۲ نوشته شده بود، ساخته شد. فیلم تصویری از زندگی در موسسه ی روانی در اورگان بود که با بازی جک نیکلسون در نقش یک بیمار شورشی موفقیت بزرگی در اسکار به دست آورد و جایزه ی ۵ بخش اصلی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بازیگر مرد، بازیگر زن و فیلمنامه ی اقتباسی را برد. این فیلم برنده ی سی‌ و سومین دوره گلدن گلوب هم شد.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و زندگی ویلیام سامرست موام ، سفر در میان واژه ها

این فیلمساز پس از سال‌ها زندگی در ایالات متحده، در سال ۱۹۸۳ به کشورش که هنوز زیر سلطه ی کمونیست‌ ها بود سفر کرد و در آن جا فیلم آمادئوس درباره ی موتزارت، موسیقیدان اتریشی، را ساخت که در ۱۱ رشته نامزد جایزه ی اسکار شد و نهایتاً هشت جایزه، از جمله بهترین کارگردانی را کسب کرد. آمادئوس فیلم دیگر وی در سال ۱۹۸۴ با بازی تام هولس در نقش ولفگانگ آمادئوس موزارت نامزدی ۱۱ اسکار را کسب کرد و ۸ جایزه را برد. این فیلم برنده چهل و دومین جایزه ی گلدن گلوب هم شد و جایزه ی بفتا را دریافت کرد.

پیتر شفر فیلمنامه‌ نویس مشهور انگلیسی درباره ی  این فیلم نوشت:

«در حالی که متداول بود تا فیلم های روسی و چک درباره آهنگساز ها ساخته شوند و تصور می‌ شد که کمونیست‌ ها عاشق فیلم‌ هایی درباره ی آهنگسازها هستند، من در سینما نشسته بودم و فکر می‌ کردم باید تمام طول فیلم را چرت بزنم که ناگهان با یک درام فوق العاده روبه رو شدم. من تا پایان فیلم به صندلی چسبیده بودم.»

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار اونوره دو بالزاک ،‌ باباگوریو، چرم ساغری و کلاسیک هایی از فرانسه

فورمن سومین و آخرین نامزدی اسکارش را برای فیلم مردم دربرابر لری فلینت در سال ۱۹۹۶ کسب کرد. این درام که درباره بنیان‌گذار مجله ی هاستلر است در پنجاه و چهارمین دوره ی گلدن گلوب به عنوان برنده شناخته شد و جایزه برلیناله را به خانه برد. فیلم مرد روی ماه ‌در سال ۱۹۹۹ نیز که زندگی و کار غیرعادی کمدین پیشرو اندی کافمن را با بازی جیم کری تصویر کرده برنده ی جایزه ی برلیناله شد. رگتایم، حفظ ایمان، اشباح گویا، چلسی روی صخره‌ ها از دیگر فیلم های او هستند. آخرین فیلم فورمن با عنوان محبوب سال ۲۰۱۱ اکران شد.

مایکل داگلاس یکی از بازیگران فیلم پرواز بر فراز آشیانه ی فاخته پس از انتشار خبر درگذشت میلوش فورمن در بیانیه‌ ای نوشت:

«متاسفانه یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ فیلم را از دست دادیم. این افتخار را داشتم که در یک فیلم با او همکاری داشته باشم و قدردان تمام چیزهایی هستم که از او یاد گرفتم. خانواده ی من همدردی خود را با همسر و فرزندان فورمن ابراز می‌کند.»

لری کارازوسکی فیلمنامه‌نویس مشترک فیلم‌های مردم علیه لری فلینت و مرد روی ماه، میلوش فورمن را یک دوست و معلم توصیف کرد و گفت:

«او یک فیلمساز استاد بود و هیچ کس بهتر از او نمی‌ توانست لحظات تکرار ناپذیر رفتار های انسانی را به ثبت برساند. ما در دو فیلم همکاری داشتیم و هر روزی که با او سپری کردیم ماجرایی منحصر به فرد بود. او عاشق زندگی و مردی با استعداد فوق‌العاده بود که دلمان برای حضور او در زمین تنگ خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: رومن رولان ؛ جان شیفته، ژان کریستف، دنیای ذهنیِ موسیقی و هیاهوی سیاست

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی اورسون ولز سینماگر مشهور آمریکایی، همشهری کین و دیگر آثار

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی و آثار والت ویتمن ، روزنامه نگار و شاعر آمریکایی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا