دانستنی‌های سلامتی

آب معدنی سالم چه ویژگی ها و خواصی برای بدن دارد؟

خواص آب معدنی

آب معدنی سالم چه ویژگی ها و خواصی برای بدن دارد؟ مواد معدنی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و سدیم از جمله املاحی است در بیشتر آب معدنی ها یافت می شود.

۰

آب معدنی که از چشمه های طبیعی پر از املاح معدنی و سالم تولید می شود سلول های های بدن را جوانی دوباره می بخشد. مواد معدنی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و سدیم از جمله املاحی است که در بیشتر آب معدنی ها یافت می شود و بسته به نوع چشمه میزان آن ها در آب معدنی برندهای مختلف با هم متفاوت است.

سابقه طولانی مدت آب معدنی به زمانی بر می گردد که در طول تاریخ مردم آن ها را به عنوان آب های سالم برای حمام و آب تنی به منظور سلامت عمومی بدن استفاده می کردند. ولی امروزه و البته خوشبختانه از چشمه های آب معدنی به عنوان منبع آب آشامیدنی استفاده می شود. خوبی آب معدنی این است که حتی اگر گازدار باشند خطرات آب میوه های صنعتی یا نوشابه های را که با شکر و گاز به صورت مصنوعی طعم دار کرده اند ندارند. بعضی از چشمه ها آب های معدنی شان حاوی گازی است که طعم آن را دل انگیزتر هم می‌کند.

در نت نوشت امروز از مزایای نوشیدن آب معدنی بدانید.

مزایای استفاده از آب معدنی

بجز آب رسانی بدن که همیشه توصیه می شود بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب خالص بنوشید، آب معدنی فواید زیر را برای بدن دارد.

 • گردش بهتر جریان خون
 • تنظیم الکترولیت های بدن
 • سم زدایی
 • افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان

سم زدایی بدن با آب معدنی

هر چه بیشتر آب میل کنید مجبور به دفع بیشتر ادرار می شوید که این روش یکی از بهترین و ساده ترین روش های سم زدایی بدن است. با دفع ادرار انواع سم ها، نمک ها و چربی های جمع شده در بدن با سرعت بیشتری خارج می شود. کمک به کارکرد کلیه ها و افزایش متابولیسم با افزایش ادرار از دیگر مزایای نوشیدن آب است که آب معدنی در این مورد تخصصی تر عمل می کنند.

کاهش وزن

به دلیل آن که آب های معدنی کالری ندارند و در عین حال حاوی مواد مغذی و کربنات است نسبت به آب لوله کشی تاثیر بهتری در کاهش وزن دارد. در رژیم های کاهش وزن باید به میزان فراوان آب نوشیده شود. بد نیست گاهی روزها فقط از آب معدنی استفاده کنید.

تنظیم الکترولیت

سدیم و پتاسیم دو ماده معدنی هستند که باعث تنظیم سطح الکترولیت خون و مایعات بدن می شوند. بیشتر آب های معدنی این دو ماده را دارند. کارکرد بهتر سیستم عصبی بدن در گرو سدیم و کاهش فشار خون نیازمند پتاسیم است. آب های معدنی حاوی کربنات هم باعث  سلامت هر چه بیشتر عروق و رگ ها می شوند.

تراکم استخوان بیشتر

وجود منیزیم و کلسیم در آب های معدنی تراکم استخوان را افزایش داده و مانع از شدت یا حتی بروز پوکی استخوان می شود.

کاهش کلسترول

منیزیم موجود در آب های معدنی یکی از راه های سلامت بخشی به قلب و عروق است که نتیجه آن هم کاهش کلسترول است. نوشیدن آب های معدنی حاوی منیزیم خطر سکته های قلبی را به شدت کاهش می دهد.

پیشگیری از آلزایمر

در صورت تنظیم الکترولیت های مایعات بدن سیستم عصبی بهتر کار می کند و التهابات  و استرس اکسیداتیو کمتری در بدن اتفاق می افتد. برخی مطالعات نشان داده است استفاده از آب معدنی با کارکرد بهتر سیستم عصبی مانع از ابتلا فرد به بیماری هایی مثل آلزایمر می شود.

گردش خون بهتر

وجود کمی آهن در رژیم روزانه غذایی و آشامیدنی ها تولید هر چه بیشتر سلول های قرمز خون را به دنبال دارد. از طرف دیگر آهن ماده معدنی است که باعث گردش بهتر جریان خون در بدن می شود. با گردش خون بهتر در بدن، اکسیژن بیشتری به سلول ها می رسد که نتیجه آن سلامت عمومی بدن است.

آب معدنی یا آب معمولی لوله کشی

آب معدنی

تفاوت بین آب معدنی با آب های لوله کشی در میزان املاح معدنی است که آب های لوله کشی فاقد آن است. آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم از جمله مواد معدنی موجود در بیشتر آب های معدنی است. آب لوله کشی این املاح را ندارد. در عین حال به دلیل مواد تصفیه کننده حاوی مقداری مواد شیمایی هم هست. مزیت دیگر آب های معدنی نسبت به آب لوله کشی کربناتی است که به طور طبیعی در آن وجود دارد. در واقع آب معدنی یک آب خالص پر خاصیت محسوب می شود. در عین حال از آن جا که آب های معدنی از دل عمق زمین بیرون می آید معمولا پالایش طبیعی شده و آلودگی های شیمیایی ندارد. در صورتی که در آب های لوله کشی معمولا آلودگی مشاهده می شود.

عوارض جانبی آب های معدنی

در خاصیت آب های معدنی شکی وجود ندارد. ولی از آن جا که این آب ها در ظرف های پت که نوعی ماده پلاستیکی است نگهداری می شوند و خیلی وقت ها هم در مجاورت نور خورشید قرار می گیرند امکان سمی شدن بدن وجود دارد. مشکل دیگر آب های معدنی بالا رفتن فشارخون است. بعضی از آب های معدنی حاوی سدیم زیادی است که باعث افزایش فشار خون می شود. به همین دلیل در صورتی که فشارخون دارید به میزان ترکیبات موادمعدنی موجود در آب معدنی توجه بیشتری کنید. یکی دیگر از خطرات آب های معدنی استفاده از شیرین کننده ها یا بعضی از مواد شیمیایی است که شرکت طی فرآیند تولید و پرکردن بطری ها به آب معدنی اضافه می کند.

به همین دلیل توصیه می شود در صورتی که برایتان امکان دارد ظرفی را از خانه برده و با پرکردن آن از چشمه آب معدنی به طور مستقیم، کمتر در معرض خطر استفاده از بطری های پت قرار بگیرید. وقتی آب را به خانه آوردید می توانید آن را در بطری های شیشه ای نگهداری کنید.

نکته دوم  توجه به جدول درصد مواد معدنی موجود در آب معدنی است. در صورتی که فشار خون دارید به میزان سدیم و در صورتی که بیماری کلیوی یا سنگ کلیه دارید به میزان کلسیم آن باید توجه کنید.

از برندهای معتبر و فروشنده ای که از نحوه نگهداری آن اطمینان دارید آب معدنی تان را خریداری کنید. بد نیست استفاده از آب معدنی برنامه همیشگی و روزمره نباشد و گاهی از آب لوله کشی یا آب یک بار جوشیده شده و بعضی وقت‌ها از آب معدنی استفاده کنید.

هیچ گاه هیچ کجا از آب بطری آب معدنی که در آفتاب یا در اتومبیل تان مانده است به هیچ وجه استفاده نکنید.

منبع:

organicfacts.net

 

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  سعید

  ۹ اسفند ۱۳۹۶ at ۱۷:۱۶

  فوق العاده علی و ریفرنس.تشکر

  ۱+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا