اخبار تکنولوژی

طی دهه‌ی آینده SpaceX برای ملاقات فرازمینی ها با موشک هایش به سمت مریخ حرکت خواهد کرد!

طبق گفته ی رئیس کمپانی SpaceX، برنامه ی پرتاب موشک Elon Musk آغاز ماموریت های انسانی بر روی مریخ توسط این کمپانی طی دهه ی آینده خواهد بود. Gwynne Shotwell طی صحبت هایش در کنفرانس  TED در ونکوور کانادا گفت که SpaceX به منظور مسکونی ساختن مریخ، انسان هایی را به این سیاره خواهد فرستاد و برای یافتن بیگانگان تلاش خواهد کرد. ادامه ی این مطلب را در نت نوشت بخوانید.

خانم Shotwell گفت: “این اولین قدم برای حرکت به سایر منظومه های خورشیدی و به طور بالقوه دیگر کهکشان ها است.” او ادامه داد: “آن چه که انسان را از حیوانات متفاوت می سازد، این است که انسان ها به طور ذاتی به دنبال اکتشاف مکان های دیگر می باشند. این تنها باری است که من تصوری فراتر از Elon دارم، من می خواهم با مردم جدیدی، یا هر اسم دیگری که خود را با آن می نامند، در منظومه های خورشیدی دیگر آشنا شوم.”

سفر SpaceX به ماورای منظومه ی خورشیدی

سفر به فضا
سفر به فضا

راکت فالکون بزرگ یا (the Big Falcon (BFR موشک مورد نیاز برای ماموریت به سمت مریخ است و وقتی که ساخته شد دارای یک “محفظه ی باقی مانده” بر پایه ی حمل و نقل زمینی، آن هم از نوع اصلاح شده ی آن خواهد بود.

طبق گفته ی خانم Shotwell، این راکت قادر به حمل حدود ۱۰۰ مسافر با سرعتی فراتر از یک هواپیما می باشد. مثلا پرواز آن از آمریکا به مقصد چین حدودا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول خواهد کشید.

خانم Shotwell گفت: “من شخصا بر روی این برنامه سرمایه گذاری کرده ام، چون من زیاد مسافرت می کنم ولی از مسافرت کردن خوشم نمی آید. من مجبورم صبح برای ملاقات با مشتری هایم به سمت ریاض پرواز کنم و تا هنگام غروب برای پختن شام به خانه ام برگردم!”

آقای Musk بارها از آرزوی خود درباره ی فرستادن انسان به مریخ برای مسکونی سازی این سیاره و بدین وسیله جلوگیری از خطر انقراض انسان ها توسط یک رویداد پیش بینی نشده مانند نابودی بشر به دست هوش مصنوعی پیشرفته سخن گفته است.

آقای Musk در سال ۲۰۱۴ بیان کرده بود که تکنولوژی های این چنینی بزرگترین تهدید برای حیات بشر می باشند و پیشرفت این تکنولوژی ها همانند “احضار کردن شیطان” می باشد.

اگرچه وجود یک مهاجر نشین انسانی بر روی سیاره ی سرخ می تواند پناهگاهی برای آینده ی بشریت باشد، اما آقای Musk می گوید: انسان هایی که در اولین ماموریت مریخی شرکت خواهند کرد قطعا بر روی زندگی خود خطر می کنند.

آقای Musk در فستیوال SXSW که در ماه گذشته برگذار شد به جمعیت حاضر گفت: ” این کار شبیه آگهی شاکلتون (ارنست شاکلتون، اکتشاف گر قطب) برای اکتشافات قطب جنوب می باشد، سخت و خطرناک است و شانس خوبی برای کشتن انسان می باشد! اما برای بازماندگان بسیار مهیج خواهد بود.”

عملیات شبیه سازی شده ی ارسال انسان بر سطح مریخ
عملیات شبیه سازی شده ی ارسال انسان بر سطح مریخ

خط زمانی آقای Musk برای آغاز برنامه ی اعزام به مریخ بسیار جاه طلبانه تر از پیش بینی های خانم Shotwell می باشد. سال گذشته، این عالم میلیاردر گفت که طبق عقیده ی او اولین ماموریت ارسال محموله به مریخ در سال ۲۰۲۲ امکان پذیر خواهد بود و ۲ سال بعد از آن هم می شود ماموریت ارسال انسان به مریخ را انجام داد.

این طور نیست که بنیانگذار SpaceX همیشه به ضرب العجل های تعیین شده اش دست یابد. مثلا درگذشته هم، کمپانی دیگرش، یعنی کمپانی تولید اتومبیل تسلا، در دست یابی به هدف های تولیدی خود به مشکل برخورده بود.

خانم Shotwell از خط زمانی جسورانه ی آقای Musk به عنوان ” Elon time ” یاد می کند، اما گفته است که آخرین پیش بینی ها برای رسیدن به زمان مأموریت انسانی بر روی مریخ از محاسبات خود او بوده است.

منبع: www.independent.co.uk

 

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا