1398-04-29
دانستنی‌های سلامتی

رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است!

رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است

تحقیقات نشان می دهد سلامت مادر نقش مهمی در رشد مغز جنین از دوران جنینی تا دوران نوپایی دارد. به این دلایل زنان ماهها قبل از تصمیم به بارداری بهتر است از سلامت کلی بدن خود اطمینان کامل داشته باشند.

تحقیق در پزشکی متوقف نمی شود. هر روز نکته های جدید که به سلامت بهتر انسان ها کمک می کند. به همین دلیل نت نوشت بنا بر آن دارد تا آخرین تحقیقات پزشکی را هر چه سریع تر در اختیار شما خواننده گرامی و دوستداران علم قرار دهد. یکی از جدیدترین تحقیقات ارتباط بین سلامت مادر و رشد مغز جنین است. در ادامه با جزییات دقیق از رشد مغز جنین با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک را بدانید!

رشد مغز جنین تحت تاثیر چه عواملی است ؟

عواملی مثل استرس، بیماری، آلرژی یا حساسیت و عفونت ها از جمله علت هایی است که عامل تضعیف سیستم ایمنی مادر است. با ضعیف شدن سیستم ایمنی پروتئین هایی در بدن مادر رها می شود که باعث بروز التهابات می شود تا بتواند تا بیماری مقابله کند که متاسفانه بی تاثیر در رشد مغز جنین نیست. نت نوشت امروز را بخوانید تا از آخرین تحقیق پزشکی که همین چند روز پیش در نشریات پزشکی درباره رشد مغز جنین منتشر شد، مطلع شوید.

ارتباط بین سلامت مادر و رشد مغز جنین

تحقیقات پیشین بر روی حیوانات نشان داد بعضی از پروتئین های بدن مادر حتی در نسل های بعدی نیز وجود خواهد داشت. این یافته جالب دانشمندان و محققان را بر آن داشت تا تحقیقاتی هم بر روی بدن انسان انجام دهند. تحقیقی که از دوران بارداری شروع می شد، تولد کودک را بررسی و تا دوره ای که بچه راه می افتاد ادامه پیدا می کرد.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

بیشتر بخوانید: تغذیه زنان باردار ؛ برنامه غذایی برای داشتن دوران بارداری بی خطر و سالم

در تحقیقات متعددی که در این سه دوره انجام گرفت دانشمندان ارتباط مستقیمی بین رشد مغزی کودک از دوران جنینی تا دوران نوپایی و سلامت بدن مادر کشف کردند. یافته ها تنها شامل سلامت مغز نبود بلکه سلامت قلب و سیستم عصبی جنین و کودک را هم در بر می گرفت.

دانشمندان متوجه شدند عملکردهای کوتاه مدت و بلندمدت مغز تحت تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بخصوص در سه ماه آخر بارداری قرار دارد. محققان حتی متوجه شدند ضربان قلب جنین نشان دهنده میزان التهاب موجود در بدن مادر است که حتی می تواند باعث بروز بیماری هایی قبل از تولد در کودک شود.

بیشتر بخوانید: علت زایمان زودرس ؛ سیستم ایمنی بدن جنین را دست کم نگیرید!

ارتباط بین سلامت مادر و نوزاد

در چند هفته اول پس از تولد، اسکن های مغزی از نوزادان نشان داد در مادرانی که دچار بیماری بوده اند و پروتئین های ناشی از التهابات در بدن آن ها وجود داشته، ارتباط بین نواحی مختلف مغز نوزاد دچار اختلال شده است.

وقتی کودکان به ۱۴ ماهگی رسیدند محققان متوجه شدند فعالیت موتوری مغز شامل: زبان آموزی و تکلم، تحرک و فعالیت های بدنی و حتی رفتاری کودک همچنان تحت تاثیر بیماری مادر در دوران بارداری قرار دارد.

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از زایمان ؛ خوش اندام شدن پس از زایمان با این روش های ساده!

مسوول گروه تحقیق دکتر برادلی پیترسون Dr. Bradley Peterson از بیمارستان کودکان در لوس آنجلس معتقد است این یافته حلقه گم شده ای را کشف کرده است که پیش از این فقط در حیوانات مورد بررسی قرار گرفته بود.

پیش از این دانشمندان می دانستند که در حیوانات عوامل التهاب زا در خون مادر باعث تغییرات نسبتا همیشگی در مغز جنین می شود. اکنون با کشف این مهم در بدن انسان  می توان با بسیاری روش ها مانع از عدم تکامل رشد مغزی جنین و اختلالات عملکردی مغز کودک بعد از تولد شد.

بیشتر بخوانید: کوچک کردن شکم بعد از زایمان ؛ دیاستازیس رکتوس را با این تمرین ها محو کنید!

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان چیست و چه تاثیر مخربی بر کودک دارد؟

اهمیت سلامت مادر در دوران بارداری

این یافته یعنی ارتباط بین سلامت مادر و رشد مغز جنین و تاثیر آن حتی تا دوران ۲ سالگی آنقدر اهمیت داشت که در نشریات پزشکی از جمله مجله پزشکی عصب شناسی به صورت آنلاین در اختیار پزشکان قرار گرفت تا متخصصان زنان و زایمان و کودکان بیش از پیش مادران،‌ نوزادان و کودکان را با دقت بیشتری معاینه و وضعیت آن ها را بررسی نمایند.

سلامت مادر یعنی بدن بدون التهاب یا یک سیستم ایمنی سالم باعث سلامت جنین در طول بارداری و حتی تا ۲ سالگی یعنی دوران نوپایی می شود. به همین دلیل به زنانی که قصد دارند مادر شوند، توصیه می شود حتی پیش از تصمیم به بارداری از سلامت جسمی و روحی خود اطمینان حاصل کنند، به تغذیه خود توجه کنند و حتی الامکان در معرض بیماری قرار نگیرند تا فرزندانی سالم تر و با هوش تر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن بعد از زایمان ؛ روش‌های صحیح کاهش وزن بعد از بارداری

منبع: +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا