دسته ها: سینمای ایران

نقد فیلم مصادره کاری از مهران احمدی، مصائب و بد شانسی های یک پدر و پسر

سینمای کمدی ایران در گیشه بیشترین فروش را نسبت به سایر آثار تولید شده در ژانر های دیگر را داراست.…

اشتراک گذاری

سینمای کمدی ایران در گیشه بیشترین فروش را نسبت به سایر آثار تولید شده در ژانر های دیگر را داراست. این فروش موفق لزوما به معنای خوب بودن این آثار نمی باشد. چرا که معمولا بیشتر این فیلم ها در پایین ترین سطح کیفی و کمی قرار دارند. فیلم مصادره نخستین ساخته مهران احمدی در مقام کارگردان، در این ژانر سینمایی قرار می گیرد. با حضور رضا عطاران، چهره ی شناخته شده در این سبک. اما متاسفانه باید گفت “رضا عطاران” این فیلم چندان تفاوتی با “رضا عطاران” دیگر فیلم های هم سیاقش مانند نهنگ عنبر ساخته سامان مقدم  و… ندارد. در ادامه با نقد فیلم مصادره با نت نوشت همراه باشید.

نقد فیلم مصادره ؛ مصائب و بد شانسی های یک پدر و پسر

در مصادره هم ما با کاراکتر ابله و ساده ای به نام اسماعیل رو به رو هستیم که به خاطر همین دو ویژگی رفتاری اش دچار بزرگترین بدشانسی ها و اتفاقات می شود. کاراکتری که پیشتر نمونه اش را در قالب هوشنگ در فیلم نهنگ عنبر دیده بودیم. بنابراین همین ابتدای نقد فیلم مصادره باید اعتارف کنیم که در مصادره ما با شخصیت کمدی جدیدی رو به رو نمی شویم. گرچه فیلم هر چه تمام تر سعی دارد که به دور از لوده بازی های این قیاس آثار از تماشاچی خنده بگیرد و در دام مسخرگی و ابتذال نیفتاد اما متاسفانه موقعیت های چندان طنازانه ای هم خلق نمی کند و در نهایت لبخندی است که سر یکی دو تا صحنه ی بازی های کلامی و از این دست شوخی ها بر لب می نشیند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم مصادره کاری از مهران احمدی غرب زدگیِ خنده دار

در نقد فیلم مصادره باید گفت که فیلم سعی کرده تا جایی که امکانش هست با فراتر گذاشتن پایش از خطوط قرمز مانند شبیه سازی خواننده های پیش از انقلاب مانند ابی و یا خواندن ترانه های آن ها مانند سوغاتی از هایده و یا شوخی با شبکه های ضد انقلاب و نشان دادن بی حجابی از طریق بازیگر زن خارجی، فضای باز تر و طنازانه تری را برای خودش خلق کند، اما خب واقعا این دست موارد بیشتر جنبه نوستالژیک به خود می گیرند تا شوخی و خنده.

شخصیت پسر اسماعیل به نام زکریا (هومن سیدی) نیز از خامی رنج می برد. او در ابتدا به عنوان شخصیتی محافظه کار در جنبش های اعتراضی لس آنجلسی بر ضد حکومت معرفی می شود و پدرش را از شرکت در این مراسم منع می کند ولی در نهایت همان اوست که در دادگاه حکومتی با شعار دادن، می خواهد زمین های مصادره ای پدرش را پس بگیرد و در دام پلیس ایران می افتد.

چنین رفتار متناقضی با توجه به آنچه پیش تر از او شناخته ایم چندان قابل پذیرش نیست. چرا که اصلا درام داستانی هم از همین گرفتن زکریا شروع می شود و ما با اعترافات اوست که وارد داستان پدرش می شویم. گرچه از لحاظ بدشانسی و بلاهت نیز به اسماعیل شباهت دارد. گویی یک شخصیت را در دو کالبد می بینیم.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم لاتاری ساخته‌ی محمدحسین مهدویان ترویج خشم و توهین به ایران

اما نکته چشم گیر مصادره، فیلم برداری اش است. اصولا در سینمای کمدی به جنبه های هنری و فنی اثر چندان توجهی نمی شود. اما مصادره با انتخاب مسعود سلامی، فیلم بردار کاربلدی که اعجاز سیاه و سپیدش را پارسال در فیلم خفگی به کارگردانی فریدون جیرانی نشان داد، سعی دارد حداقل استانداردهای فنی یک فیلم را رعایت کند.

در نقد فیلم مصادره باید اذعان کنیم که قاب های خوش آب و رنگ و متناسب با فضای فیلم و ترکیب بندی های سینمایی، اثر را هویت دیگری بخشیده و به فیلم های روز امریکایی نزدیک کرده است. چنانکه می بینیم بخش نسبتا قابل توجهی از داستان نیز در امریکا می گذرد. از دیگر امتیاز های مصادره، تیتراژ جالب آن است. اصولا در سینمای ایران به تیتراژ فیلم ها توجه چندانی نمی شود. در صورتی که تیتراژ می تواند به عنوان شناسنامه ی اثر رفتار کند و شناخت کلی از فضا و دنیای فیلم به مخاطب بدهد و از این نظر، بخش مهمی از یک فیلم سینمایی است.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم عصبانی نیستم ساخته‌ی رضا درمیشیان، عصبانی هستم

مصادره با نمایش ابژه هایی چون کوکاکولا، کلاه کابویی و مواردی از این دست، دید کلی از جغرافیایی اثر را به بیننده منتقل می کند و از این نظر از سایر آثار هم پیاله اش پیشی می گیرد. با توجه به موارد گفته شده در بالا، مصادره تمام سعی اش را می کند که قدمی فراتر از سینمای کمدی ایران بگذارد و به اصطلاح سخیف نباشد. گرچه قدمی است هرچند کوچک اما می توان تا حدی به آینده ی کاری مهران احمدی به عنوان کارگردان و سینمای طنازانه ی ایران امیدی هرچند کوچک بست.

نقد فیلم مصادره کاری از مهران احمدی

آرش منادی

آرش منادی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی معماری. علاقمند به سینما و ادبیات.

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

تحلیل رمان خشم و هیاهو نوشته‌ی ویلیام فاکنر

رمان خشم و هیاهو چهار راوی و چهار فصل دارد. چهار شخصیت از میان شخصیت های خانواده ی کامپسون ها… بیشتر بخوانید

23 ساعت قبل
  • سینمای جهان

تحلیل فیلم Personal Shopper اثر الیویه آسایاس

فیلم Personal Shopper یا خریدار شخصی اثری است که با یک سوال و یک انتظار شروع می شود. ماورین با بازی… بیشتر بخوانید

23 ساعت قبل
  • آرت کیوسک

مروری بر آثار و زندگی استاد ابوالحسن صدیقی خالق مجسمه‌های مفاخر ایران؛ “میکل آنژ شرق”

ابوالحسن صدیقی نقاش، عکاس و مجسمه ساز برجسته ی ایرانی و از شاگردان کمال الملک در سال ۱۲۷۶ در محله… بیشتر بخوانید

23 ساعت قبل
  • علمی

اختراعات عجیب و غریب در تاریخ بشر که اکنون خنده دار به نظر می رسند!

پیشرفت علم و تکنولوژی همواره اختراعات جالبی برای نسل بشر به همراه دارد در گذشته نیز این پیشرفت وجود داشته… بیشتر بخوانید

23 ساعت قبل
  • علمی

ماجرای آماده‌سازی قلب نهنگ به وزن ۲۰۰ کیلوگرم برای نمایش در موزه!

مرگ نهنگ ها و بسیاری از جانوران سنگین وزن دریایی یک پدیده تلخ و اجتناب ناپذیر است اما حفظ کردن… بیشتر بخوانید

24 ساعت قبل
  • تلویزیون و شبکه خانگی

نقد سریال دلدادگان ؛ کپی برداری ضعیفی از سریال های ترکیه‌ای

چند ماهی است که سریال دلدادگان از شبکه ی ۳ سیما به کارگردانی منوچهر هادی، به قلم بابک کایدان، مهدی… بیشتر بخوانید

24 ساعت قبل