علمی

این مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بود و کسی از آن خبر نداشت!

این مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بود و کسی از آن خبر نداشت!

بگذارید اینطور فرض کنیم که شما یک چمدان قدیمی از پدربزرگتان به ارث برده اید. مادربزرگتان همیشه می گفته که درون آن خالی است، اما شما همیشه می توانستید حس کنید که درون آن چیزی وجود دارد. خب شما حداقل یک بار وسوسه می شدید که درون آن را چک کنید دیگر! مگر نه؟ اما برای بیش از ۱۵۰ سال کسی در موزه ی  Nicholson کنجکاو نشد تا ببیند درون یک تابوت سنگی مصری چه می گذرد!

۲+

بگذارید اینطور فرض کنیم که شما یک چمدان قدیمی از پدربزرگتان به ارث برده اید. مادربزرگتان همیشه می گفته که درون آن خالی است، اما شما همیشه می توانستید حس کنید که درون آن چیزی وجود دارد. خب شما حداقل یک بار وسوسه می شدید که درون آن را چک کنید دیگر! مگر نه؟ اما برای بیش از ۱۵۰ سال کسی در موزه Nicholson کنجکاو نشد تا ببیند درون تابوت سنگی مصری چه می گذرد! در ادامه با داستان واقعی یک مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بوده است با نت نوشت همراه باشید.

شوکه شدن توسط یک مصری!

مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بود!

چارلز نیکلسون، رئیس دانشگاه سیدنی، در سال ۱۸۶۰، این تابوت سنگی را به استرالیا آورد و حداقل تا سال ۱۹۴۸ این تابوت سنگی در لیست اموالی که درون آن ها چیزی به جز “آشغال های درهم و برهم” نیست ثبت شده بود. اما وقتی که متصدیان موزه برای اولین بار درِ این تابوت سنگی را در سال ۲۰۱۷ برداشتند، با دیدن یک مومیایی ارزشمند درون آن که به طور کامل بانداژ شده بود شوکه شدند، هرچند که این مومیایی کاملا هم سالم نمانده بود، اما Jamie Fraser رهبر گروه پژوهشی در مصاحبه با BBC گفت: “من تا حالا در هیچ آرامگاهی در مصر کاوش نکرده بودم، اما این یکی خودش به اینجا آمده است!”

بیشتر بخوانید: ویدیو: بازسازی چهره زن مومیایی ۲۰۰۰ ساله مصری در ملبورن

در ادامه ماجرای ” مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بود” حالا این مهمان ناخوانده که بود و چرا برای مدت بسیار طولانی متوجه آن نشده بودند؟ دانشمندان در این باره بسیار محتاط عمل می کنند، بنابراین مایل نیستند که بگویند جواب سوال بالا را همین الان می دانند! اما در این جا چند مدرک عمده وجود دارد. اولی اینکه، این تابوت سنگی دارای نام می باشد، Mer-Neith-it-es، یک کاهن زن در معبد Sekhmet که بر روی تابوت درج شده است. طبق نظر دکتر Fraser، آزمایش رادیوکربن، قدمت این مومیایی را ۶۰۰ سال قبل از میلاد تعیین کرده است و اگر بتوانند ثابت کنند که جسد مربوط به یک زن است، تقریبا می توان مطئن بود که نام درج شده بر روی تابوت سنگی با جسد داخل آن مطابقت دارد.

حالا پس از بررسی های بسیار راجع به این مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگیِ در موزه بوده، چگونه این موضوع سال های سال از نظر متخصصان باستان شناسی پنهان مانده است؟ این آرامگاه احتمالا چندین قرن پیش توسط دزدها غارت شده بوده و آن چه که دزدان در آرامگاه به جای گذاشته بودند فقط خرابی و ویرانی و به هم ریختگی و مشتی گرد و خاک بوده است. بالاتر از این، این تابوت از سدر تراشیده شده است که ماده ی چندان با ارزشی نیست. شاید Dr. Nicholson یک نگاه سرسری به خرده ریزه های درون تابوت انداخته و نتیجه گرفته که چیز با ارزشی درون تابوت وجود ندارد، یعنی به همین سادگی این مومیایی از نظرش پنهان مانده بوده است.

بیشتر بخوانید: این مومیایی ۴۵۰ ساله حاوی قدیمی ترین بیمار هپاتیت B است!

بیشتر بخوانید: ماجرای ۱۱۱ مومیایی طبیعی که در Guanajuato گرد هم آمده اند!

نتایج سی تی اسکن

نتایج سی تی اسکن

 

عکس سی تی اسکن انگشت های پای مومیایی را نشان می دهد!

عکس سی تی اسکن انگشت های پای مومیایی را نشان می دهد!

ملکه ی با ارزش!

باور کنید یا نه، این واقعیت که مومیایی در چنین وضعیت درهم و برهمی قرار دارد، از برخی جنبه ها خبر خوبی می باشد. اکثر اوقات، وقتی یک مومیای کامل پیدا می شود که به بدن آن آسیب نرسیده است، محققان آن را همان طور سالم نگه داری می کنند و به آن دست نمی زنند. خب برای این که مومیایی باستانی خراب نشود، دست نزدن به آن کار خوبی است، ولی باعث می شود که محققان نتوانند در مورد نحوه ی زندگی و مرگ مومیایی اطلاعات لازم را به دست آورند. چون این مومیایی به صورت تکه تکه و غیرسالم به دست ما رسیده، پس محققان شانس خوبی برای انجام تحقیقات بر روی آن دارند. حال چه این جسد و مومیایی برای ۱۵۱ سال داخل تابوت سنگی متعلق به Mer-Neith-it-es باشد و یا نباشد، می تواند اطلاعات خوبی از مصر باستان را در اختیار ما بگذارد.

بیشتر بخوانید: ژنهای کروکدیل مومیایی شده ؛ یک فرضیه باستانی مصری را تأیید می کنند!

منبع: curiosity.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا