دانستنی‌های سلامتی

همه چیز درباره دیستروفی عضلانی و درمان آن که باید بدانید

دیستروفی عضلانی و حالت نرمال

همه چیز درباره دیستروفی عضلانی و درمان آن که باید بدانید. دیستروفی عضلانی یک اختلال ژنتیکی است که موجب ایجاد علائم گوناگونی می ­شود. به عنوان مثال، علائم اولیه دیستروفی عضلانی به طور طبیعی شامل بزرگ­ شدن عضلات ساق پا و دلتوئید و نیز کاهش استقامت و مشکلاتی در ایستادن می­ باشد.

دیستروفی عضلانی یک اختلال ژنتیکی است که موجب ایجاد علائم گوناگونی می ­شود. به عنوان مثال، علائم اولیه دیستروفی عضلانی به طور طبیعی شامل بزرگ­ شدن عضلات ساق پا و دلتوئید و نیز کاهش استقامت و مشکلاتی در ایستادن می­ باشد. علائم دیگری همچون از بین­ رفتن عضلات، تغییرات در ساختمان اسکلتی بدن و کاهش انعطاف ­پذیری نیز قابل مشاهده است. درمان­ های فیزیکی و فعالیت­ های ورزشی و همچنین شیوه ­های گوناگون مدیریت درد، همگی شامل بخشی از طرح درمان دیستروفی عضلانی می­ باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف این اختلال، همچنین علائم و درمان های طبیعی، متن زیر را در نت نوشت بخوانید. در حال حاضر ۳۰ نوع دیستروفی عضلانی وجود دارد. و از میان ۳۰ مورد، ۹ مورد از رایج­ ترین آن­‌ها هستند.

رایج ترین انواع بیماری دیستروفی عضلانی عبارتند از:

– دیستروفی عضلانی دوشن : این مورد شایع ترین شکل بیماری است، اگرچه عموماً در مردان جوان ایجاد بیماری می ­کند.

–  دیستروفی عضلانی بکر : این شکل بیماری شدت کمتری دارد و مربوط به دوشن است. به علاوه، در اغلب موارد تا حدودی دیرتر رخ می­ دهد.

– دیستروفی عضلانی میوتونی : این نوع معمولاً در بزرگسالان ایجاد علائم می­ کند.

– دیستروفی عضلانی مادرزادی

– دیستروفی عضلانی کمربند عضلانی خلفی

– دیستروفی عضلانی صورت شانه بازویی : این حالت بر عضلات ناحیه صورت و همچنین بخش فوقانی بدن تاثیر می­ گذارد.

– دیستروفی عضلانی تحتانی

– دیستروفی عضلانی عضلات قلبی اسکلتی

 

دیستروفی عضلانی دوشن و بکر معمولاً علائم زیر را ایجاد می کنند:

– علائم اولیه دیستروفی عضلانی شامل هیپرتروفی کاذب، که بزرگ شدن عضلات ساق پا و دلتوئید و نیز کاهش انعطاف­ پذیری می ­باشد. کاهش استقامت، کوفتگی، بی­ثباتی، تغییرات وضعی و اختلال در ایستادن به حالت معمولی نیز از نشانه ­های اولیه دیستروفی عضلانی است.

– از دست ­دادن توده عضلانی: این نشانه، نشانه ه­ای دیگر است که با افزایش سن بدتر می­‌شود. پاها و ناحیه لگن جایی است که شما احتمالا از آن­ حا شروع به ضعف عضلات خواهید کرد.

– نقاط ضعف در عضلات، سپس در نواحی دیگر، از جمله بازوها، گردن، کمر و سینه گسترش می­ یابند. در دوشن، شما معمولا پیشرفت سریع­ تر علائم را شاهد خواهید بود.

– بسیاری از مسائل مربوط به هماهنگ­ سازی و انعطاف ­پذیری، به مراتب بدتر است. با توجه به عدم تعادل و ضعف عضلانی، زمین­ خوردن ­های مکرری ممکن است رخ دهد.

– سفتی و درد مفاصل

– به مرور زمان، بافت چربی و فیبروزه جایگزین بافت عضلانی می ­شود. استفاده از ویلچر ممکن است مورد نیاز باشد.

– ناهنجاری ­های ساختمان اسکلتی، مانند ستون فقرات خم ­شده.

– دامنه حرکتی کاهش ­یافته، از دست­ دادن تقریباً کامل تحرک و در نهایت فلجی

– افزایش سختی در تنفس

– مشکلات روحی، مانند افسردگی، ابهام مغزی و اضطراب

علائم سایر اشکال دیستروفی عضلانی:

– دیستروفی عضلانی صورت شانه بازویی : در این نوع، علائم بیشتر قسمت فوقانی بدن و صورت را تحت تاثیر قرار می ­دهند.

– دیستروفی عضلانی تحتانی : این نوع بر عضلات اندام­ های انتهایی مانند پاها و دست ­ها تاثیر می­ گذارد.

– چشمی حلقی : این نوع دیستروفی عضلانی موجب ایجاد ضعف در عضلات صورت، چشم، گردن و شانه می­ شود. علائمی مانند پلک­های افتاده و همچنین سختی بلع یا کنترل زبان را مشاهده خواهید کرد.

– دیستروفی عضلانی عضلات قلبی اسکلتی : این حالت بیماری موجب مشکلات قلبی و تخریب بافت ماهیچه می­‌شود. علائم معمولا در دوران کودکی آغاز و معمولاً در آقایان بیشتر از خانم ­ها دیده می­ شوند.

۱- برای کمک به حفظ قدرت عضلانی ورزش کنید.

حفظ قدرت و انعطاف­ پذیری عضلات، مهمترین روش درمان دیستروفی عضلانی است. یک شیوه زندگی بدون تحرک می ­تواند این اختلال را بدتر کند و همچنین به عوارض و استرس­ های روانی کمک کند. درمان فیزیکی ممکن است به حفظ انعطاف ­پذیری و هماهنگی کمک کند و شما می ­توانید با استفاده از یک عصا، کفش ­های مخصوص، کالسکه ­ها، وسایل کمکی راه رفتن، بریس­ ها، اسکوترهای برقی، صندلی چرخ دار دستی یا برقی، تحرک را افزایش دهید.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می­ دهند که ورزش ­هایی مانند شنا و ورزش ­های آبی، پیاده ­روی، کشش، تمرینات با وزنه، دوچرخه­ سواری، استفاده از طناب­ های کشش و ورزش ­های با ویلچر، همگی می ­توانند مفید باشند. همچنین می­ توانید برای بهبود انعطاف­ پذیری، یوگا را امتحان کنید.

نرمش، عاملی برای جلوگیری از دیستروفی عضلانی

۲- درمان و حمایت برای مقابله با مشکلات روانی

درمان روانپزشکی می ­تواند یک درمان مؤثر در برابر دیستروفی عضلانی باشد. زیرا دچار شدن به این اختلال می ­تواند شدیداً ناراحت­ کننده باشد. این موضوع در رابطه با بیماران و نیز اعضای خانواده و مراقبان آن­ ها نیز صدق می­‌کند. علاوه بر این، تفکر، تجسم فکری، برنامه ­ریزی برای آینده و علم ­داشتن درباره بیماری ممکن است به مدیریت احساسات منفی مانند ترس و ناراحتی کمک کند.

علاوه بر این، به دنبال یک گروه حمایت ­کننده باشید. آن­ ها یک محل را برای گفتگو با کسانی که در شرایط مشابهی هستند، پیشنهاد می­ دهند. برای شروع، انجمن دیستروفی عضلانی را بررسی کنید. این انجمن منبع خوبی برای یافتن حمایت یا کمک در جهت مقابله با نگرانی موجود در مدیریت دیستروفی عضلانی است.

۳- حفظ انرژی و مدیریت التهاب با یک رژیم غذایی مناسب

با توجه به نظریه نوتریجنومیک (تأثیر مواد غذایی در ابتلا به بیماری ­ها)، رژیم غذایی شما ممکن است تأثیری را که ژن­ های شما می ­توانند داشته ­باشند، تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است تعیین ایجاد یا عدم ایجاد یک بیماری باشد اساساً، آنچه شما می­ خورید، در جلوگیری و یا حتی درمان بیماری­ ها کمک می­ کند.

یک رژیم غذایی ضعیف همچنین می­‌تواند التهاب را بدتر کند. استرس، آلودگی و قرارگرفتن در معرض سموم نیز می­ تواند التهاب را بدتر کند. این موضوع بر ایمنی شما تاثیر می ­گذارد. سعی کنید غذاهای کامل مانند سبزیجات تازه مصرف کنید. علاوه بر این، استفاده از محصولات زیبایی دارای مواد شیمیایی آسیب ­زا را محدود کنید و از سیگار کشیدن نیز اجتناب کنید.

۴- مکمل­ ها برای حمایت از بافت عضلانی سالم

اگرچه مکمل­ ها ممکن است درمان مؤثری برای هر بیمار نباشند، اما بسیاری آن­ ها را سودمند می­دانند. مکمل­ ها برای درمان دیستروفی عضلانی می­ توانند شامل موارد زیر باشند:

– اسیدهای آمینه : برای مثال، کارنیتین، کوآنزیم Q10 و کراتین. این موارد پروتئین­ ها را در بدن شکل می­ دهند و به تقویت بافت ماهیچه کمک می ­کنند.

– گلوکوزامین و کندریتین برای مدیریت درد مفصلی مفید هستند.

– آنتی ­اکسیدان ­ها مانند ویتامین  E یا C : این­ ها تاثیر ضد پیری دارند. علاوه بر این برای قلب، مفاصل و عضلات مفید هستند.

– چای سبز و عصاره چای سبز : این ماده به افزایش انرژی کمک می­ کند. علاوه بر این، چای سبز دارای اثرات ضد التهابی است.

پروبیوتیک­ ها : برای کمک به سلامت گوارشی

میوه ها و تاثیر مثبت آن ها در درمان دیستروفی عضلانی

۵- روغن­ های ضروری برای عضلات و درد مفصلی

روغن­ های ضروری همچنین می­ توانند به عنوان یک روش درمان دیستروفی عضلانی مؤثر باشند. به عنوان مثال، آن­ ها می توانند به کاهش تورم و درد و همچنین علائم بیشتری در ارتباط با تخریب عضله، بافت و مفصل کمک کنند. روغن نعنا، کندر هندی، زنجبیل، زردچوبه را امتحان کنید.

علاوه بر این، روغن ­های ضروری برای کاهش افسردگی، اضطراب، خستگی یا سوء هاضمه مورد استفاده قرار می­ گیرند. استفاده از روغن اسطوخودوس، بابونه، گریپ­ فروت و پرتقال را در نظر بگیرید.

راه­ های بسیاری وجود دارند که شما می­ توانید روغن­ های ضروری را برای این علائم استفاده کنید. به عنوان مثال، برای کمک به تسکین درد و التهاب، یک دستگاه پخش ­کننده عطر را در کنار تخت خود قرار دهید و روغن­ های ضروری را در اتاق پخش کنید. مزیت داشتن آن در کنار تخت شما این است که مواد معطر می ­توانند به خوابیدن شما کمک کنند. به همین ترتیب، این روغن ­ها را با یک روغن حامل مخلوط کنید. سپس، در ناحیه ای که احساس درد می­ کنید، از آن­ها استفاده کنید.

 

نویسنده: آرین میرزایی

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا