علمی

لطفا با عکسبرداری از ابرها به ناسا کمک کنید!

کمک به ناسا با عکسبرداری ار ابر

ناسا این هفته اعلام کرد که برای انجام پروژه ای به کمک شهروندان نیاز دارد. در این پروژه، از شش ماهواره ناسا که به دور زمین میچرخند جهت مطالعه آب و هوای زمین و نقش ابرها در تغییر آب و هوا استفاده شده است. کاربران با عکسبرداری از ابرها می توانند همیار ناسا در این پروژه باشند!

۱+

ناسا این هفته اعلام کرد که برای انجام پروژه ای به کمک شهروندان نیاز دارد. در این پروژه، از یافته های شش ماهواره ناسا که به دور زمین میچرخند، جهت مطالعه آب و هوای زمین و نقش ابرها در تغییر آب و هوا استفاده شده است. در ادامه با روش تحقیقاتی جالب ناسا برای کمک گرفتن از مردم با عکسبرداری از ابرها همراه نت نوشت باشید.

گاهی اوقات برای ماهواره ها دشوار است که ابرها را از چیزی که بر روی زمین دیده میشود تمایز دهند. به عنوان مثال ناسا میگوید: “تشخیص ابرها از برفی که بر روی زمین میبارد برای این ماهواره ها مشکل میباشد چرا که هر دوی آنها “سرد” و “روشن” هستند. وقتی که ابرها در بالای برف ها قرار میگیرند، تشخیص مشکل تر از پیش نیز میگردد.” این جایی است که نقش شهروندان تعیین کننده میشود.

در همین راستا، ناسا از شهروندان خواسته است تا عکسبرداری از ابرها را برای این پروژه تحقیقاتی به عهده بگیرند و عکس ها ارا از طریق یک اپلیکیشن تلفن همراه به اشتراک بگذارند. اگر عکس های گرفته شده توسط افراد و ماهواره های CERES در یک زمان ثبت شده باشند، آنگاه ناسا این عکس ها را با یکدیگر مقایسه میکند تا مطمئن شود آنچه که توسط ماهواره ها عکس برداری شده واقعاً ابر بوده و چیز دیگری نبوده است.

مارلی کلن رابلز مدیر تیم جهانی ابرهای ناسا میگوید: “در پروسه عکسبرداری از ابرها مقایسه عکس هایی که توسط شهروندان گرفته شده، کمک بسیار بزرگی را در جهت بررسی آنچه که توسط ماهواره ها ثبت شده به ما خواهد کرد.”

هر فرد میتواند از  ۱۵ آوریل، روزانه ۱۵ عکس را از طریق اپلیکیشن GLOBE Observer ثبت کند. مشخصاً این زمان، برای پروژه بسیار مهم است. زیرا در حال تغییر فصل هستیم و تغییر فصل نیز به معنای تغییر ابرها میباشد. دلیل مهم دیگر نیز این میباشد که ماهواره مذکور در ماه نوامبر به فضا پرتاب شد و از ماه ژانویه شروع به انجام وظیفه خود کرده است. بنابراین ناسا در جهت تأیید داده های خود  نیاز بسیاری به کمک شهروندان دارد.

منبع

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    سارا

    ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ at ۲۲:۴۲

    البته از ایرانیها کمک نخواستن!!برای sign up شدن در این اپلیکیشن اسم کشور ایران وجود نداره و ایرانیها نمیتونن وارد این اپلیکیشن بشوند.

    ۲+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا