دانستنی‌های سلامتی

روش صحیح رنگ کردن مو را اینجا بخوانید!

برای داشتن موهایی زیبا، هنگام رنگ کردن آن ­ها باید مراقبت ­های ویژه­ ای را به عمل آورید. این روند کمی سخت است و اگر شما به­ درستی آن را انجام ندهید، به موهای خود آسیب می­ زنید. باید بدانید کدام رنگ برای استفاده بهتر است و در آخر موهایتان چه رنگی می­شود. در ادامه با روش صحیح رنگ کردن مو همراه نت نوشت باشید.

۰

حتما نمی دانید موی طبیعی، بافت موی آفریقایی ­ها است که به هیچ وجه صاف نمی­ شود و حالت نمی گیرد. حتی مواد شیمیایی هم در این باره کارساز نیست. جنس موها، می ­تواند نرم یا خشن باشد. برای داشتن موهایی زیبا، هنگام رنگ کردن آن ­ها باید مراقبت ­های ویژه­ ای را به عمل آورید. این روند، کمی سخت است و اگر شما به­ درستی آن را انجام ندهید، به موهای خود آسیب می­ زنید. باید بدانید کدام رنگ برای استفاده بهتر است و در آخر، موهایتان چه رنگی می ­شود. در ادامه، برای آگاهی از روش صحیح رنگ کردن مو، همراه نت نوشت باشید.

 

قسمت اول: آماده شدن برای رنگ کردن موها 

۱- موهای خود را ۳ یا ۴ روز قبل از رنگ کردن، بشویید.

نباید موهایتان خیلی تمیز باشد. این فاصله زمانی به شما اطمینان می­ دهد که موهایتان از هر آلودگی تمیز است و چربی کافی برای محافظت از موها طی رنگ کردن، فراهم است.

 • در طی این ۳ روز سعی کنید از محصولات مو مثل ژل و کرم مو کمتر استفاده کنید.

 

۲- موهایتان را روزانه چک کنید و بهترین حالت را برای رنگ کردن آن­ ها انتخاب کنید.

می­ توانید از یک نرم­ کننده مطبوع مو استفاده کنید. اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خشک شود یا برای سریع­ تر خشک شدن از سشوار با باد سرد استفاده کنید. زمانی که موها خشک هستند برای رنگ کردن آماده ­اند. نرم­ کننده مو به حفظ موهای شما و تغدیه آن­ ها در طی مراحل رنگ کردن کمک می­ کند.

 

۳- اگر می ­خواهید موهایتان را سایه بزنید یا بلوند کنید، باید آن ­ها را دکلره یا سفید کنید.

موهای خشک خود را به ۴ قسمت تقسیم کنید و سفید کننده (دکلره) را به فاصله ۱٫۳ سانتی متر از ریشه موها بزنید و مطمئن شوید که هر تار مو به آن آغشته شده است. سفید کننده را در جعبه خودش قرار دهید و موهای خود را هر ۵ تا ۱۰ دقیقه چک کنید، سفید کننده را بشویید و شامپو بزنید.

 • در هر بار دکلره کردن بیشتر از سه درجه موها را روشن نکنید. اما اگر می ­خواهید خیلی روشن شود، موهای خود را به آرایشگر ماهر بسپارید و برای جلسات متعدد خود را آماده کنید.
 • شما می­ توانید خودتان مقدار رنگ مصرفی را با توجه به حجم موهایتان تعیین کنید (بین ۱۰ تا ۴۰ میل) که این مقدار معمولاً ۳۰ میل است.
 • بالیاژ، تکنیکی است که در آن با رشد موها نیازی به رنگ کردن مجدد آن­ ها نیست زیرا ریشه موها در این تکنیک رنگ نمی ­شوند.

 

۴- رنگ ­های مخصوص موهای طبیعی را انتخاب کنید.

روی جعبه مشخص شده است که این رنگ برای موهای طبیعی یا موهای خانم ­ها است. تیوپ رنگ­ موهای طبیعی با بقیه رنگ موها فرق دارد و شفاف­ تر است. همچنین این رنگ ­ها برای موهای تیره ­تر با منافذ بیشتر طراحی شده ­است.

 • برای موهای بلند به ۲ تا ۳ تیوپ رنگ نیاز دارید.
 • برای موهای کوتاه ۱ تیوپ رنگ کافی است.

 

۵- برای تست کردن رنگ­ مو، یک رشته نازک از موها را جدا کنید و رنگ کنید.

رنگ را با توجه به دستورالعمل روی جعبه آن مخلوط کنید و روی رشته نازک موهای قسمت پشت گوشتان بزنید. صبر کنید تا زمان توصیه شده بر روی جعبه سپری شود و بعد رنگ آن قسمت را با آب بشویید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • اگر موها رنگ نگرفته ­اند، یعنی موهایتان منفذ و فلس ندارد و متخلخل نیست. برای این موها دو جلسه رنگ کردن نیاز است.
 • اگر موهایتان سریع­ تر از زمان توصیه شده رنگ بگیرد، یعنی موهایتان بسیار متخلخل است و باید زمان کمتری برای رنگ کردن آن ­ها در نظر بگیرید.
 • اگر در زمان توصیه شده، موهایتان رنگ را گرفته باشند، دارای تخلخل متوسط و مناسبی هستند.

 

 

قسمت دوم: رنگ کردن موها

۱- در هنگام رنگ کردن موها مراقب لباس، پوست و محلی که کار رنگ کردن را در آن انجام می­ دهید، باشید.

یک حوله قدیمی را پشت شانه­ های خود قرار دهید. از کرم یا وازلین برای محافظت از پوست اطراف گوش و دست ­های خود استفاده کنید. دستکش های پلاستیکی موجود در جعبه را بپوشید و روی کف زمین روزنامه پهن کنید.

 

۲- موهای خود را به ۴ قسمت تقسیم کنید.

دسته­ ای از موها را به صورت عمودی روبروی پیشانی خود بگیرید و از وسط به سمت پایین رنگ کنید. سپس به صورت افقی بالاتر از چشم­ های خود بگیرید و بقیه آن را رنگ کنید. هر قسمت رنگ شده را با گیره مو ثابت کنید.

 

۳- رنگ را طبق دستورالعمل روی جعبه آماده کنید.

در اغلب موارد بطری کوچک ­تر را در بطری بزرگ ­تر بریزید و تکان دهید تا خوب مخلوط شوند. بعضی رنگ ­موها دارای یک روغن تقویتی هستند که آن را هم باید با بقیه مواد مخلوط کرد.

 • همچنین ممکن است کیت رنگ دارای نرم کننده باشد که آن را باید برای مراحل بعد نگه دارید.
 • اگر بخواهید سایه ­ای به رنگ موهایتان اضافه کنید یا آن را بلوند کنید از دکلره استفاده کنید اما دقت داشته باشید طبق دستورالعمل کیت رنگ عمل کنید.

 

۴- موها را از وسط به سمت انتها رنگ کنید.

موهای خود را با فاصله ۱٫۳ سانتی متر از ریشه رنگ کنید. از قسمت­ های پشتی موهای ­سر، رنگ کردن را شروع کنید سپس به قسمت ­های جلوی سر بیایید.

 • در آخر موها را چنگ بزنید تا مطمئن شوید همه قسمت­ ها رنگ گرفته ­اند.
 • سعی کنید رنگ را به ریشه موهایتان نزنید.

 

۵- فرایند را تکرار کنید و رنگ را با شانه پخش کنید.

از تکنیک مرحله قبل استفاده کنید. شانه را از وسط به پایین بکشید. ابتدا قسمت ­های پشت سرتان را و سپس جلوی سر را انجام دهید. هنگامی که موهایتان را رنگ کردید، با شانه کردن نیز گره­ های به وجود آمده را باز کنید.

 • این کار را مجدد انجام دهید اما دقت داشته باشید به ریشه موهای خود نزنید زیرا ریشه مو سریع ­تر رنگ را به خود می ­گیرد.
 • موها را از وسط به سمت پایین شانه کنید و زمانی که گره ­ها باز شد، از ابتدای موها، نزدیک به ریشه، تا پایین را شانه کنید.

 

۶- رنگ را به ریشه موها بزنید و از لایه­ های زیرین شروع کنید.

از قلم مخصوص رنگ استفاده کنید تا رنگ را روی ریشه مو بزنید و به پوست سرتان نخورد. باز هم این کار را ابتدا از موهای پشت سر شروع کنید و به سمت جلو بیایید.

 • وقتی به جلوی سر رسیدید قسمت ­های مرکزی و لایه­ های رویی را در پایان کار رنگ کنید.

 

۷- از فویل­ های آلومینیومی استفاده کنید.

تکه ­های مربعی فویل را دور موهای خود بپیچید، به طوری که کل مو از ریشه تا پایین درون فویل قرار گیرد. این کار به حفظ گرمای موها کمک می­ کند و در نتیجه موها زودتر رنگ می ­گیرند.

 • یک قطعه فویل بزرگ را روی کل موها بکشید و برای گرمای بیشتر روی آن حوله یا کلاه پلاستیکی حمام بپوشید.

 

۸- اجازه دهید رنگ به مدت توصیه شده بر روی جعبه آن، روی موها بماند.

این که چه مدت طول می­ کشد، بستگی به شرکت تولید کننده رنگ دارد و این مدت زمانی بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه است. زمان را با ساعت یا تایمر کنترل کنید.

 

۹- رنگ را با آب سرد یا ولرم بشویید و سپس موها را خشک کنید.

پس از اتمام زمان توصیه شده، کلاه و فویل­ ها را بردارید و موها را با آب سرد تا جایی بشویید که آب خارج شده از آن­ ها دیگر رنگی نباشد. نرم کننده ­ای را که در کیت رنگ قرار دارد، روی موها بمالید و ۲ تا ۳ دقیقه بعد بشویید.

 • از شامپو یا آب گرم استفاده نکنید زیرا رنگ را از بین می ­برد.
 • اگر کیت رنگ شما دارای نرم کننده نبود، به جای آن از نرم کننده ­های مخصوص موهای رنگ شده و بدون سولفات استفاده کنید.

 

قسمت سوم: حفظ رنگ مو

۱- موها را با آب سرد بشویید تا هم رنگشان حفظ شود هم موهایی سالم داشته باشید.

شستن موها با آب گرم نه تنها باعث آسیب رسیدن به آن ­ها می­ شود و آن­ ها را خشک و شکننده می ­کند، بلکه رنگ مو را نیز سریع­ تر از بین می­ برد. اگر می ­خواهید موهایی نرم و سالم داشته باشید و رنگشان زود از بین نرود، آن ­ها را با آب سرد بشویید.

 

۲- از نرم کننده و شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

از محصولات مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید و دقت کنید فاقد سولفات باشند. زیرا این ماده رنگ موها را از بین می ­برد.

 

۳- موهایتان را با روغن، کره یا کرم مو مرطوب کنید.

این مرطوب کننده ­ها می­ توانند صنعتی یا خانگی باشند. زمانی که احساس خشکی بیش از حد در موهایتان کردید نیز، می­ توانید از مرطوب کننده­ های طبیعی مانند روغن نارگیل و کره شی (گیاه بومی آفریقا) استفاده کنید.

 

۴- موهایتان را حداقل یک­ بار در هفته با نرم کننده یا ماسک مو بشویید.

این ماسک ­ها نیز می­ توانند صنعتی یا خانگی باشند. ماسک را روی موهای خود بزنید و ۲۰ دقیقه بعد با آب شستشو دهید.

 • اگر از ماسک ­های صنعتی استفاده می­ کنید، دقت داشته باشید فاقد سولفات باشند.

 

۵- استفاده از مواد شیمیایی و حرارت زیاد مانند سشوار را، کم کنید.

سفید کردن موها یا دکلره، باعث آسیب دیدن آن ­ها می­ شود. موهای خود را پس از انجام این عمل، به حال خود رها نکنید. اگر می ­خواهید از آن ­ها مراقبت کنید، هنگام استفاده از سشوار، آن را روی باد ملایم و حرارت کم تنظیم کنید و در صورت امکان، اجازه دهید موهایتان در هوای آزاد خود به خود خشک شوند.

 

 

نویسنده: فائزه قربانی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا