دانستنی‌های سلامتی

چگونه برای سال جدید برنامه ریزی کنیم و آن­ برنامه را واقعا رعایت کنیم؟

برنامه ریزی در سال جدید

چگونه برای سال جدید برنامه ریزی کنیم و آن­ برنامه را واقعا رعایت کنیم؟ بیش از نیمی از همه­ برنامه ریزی ها شکست خورده­ اند، اما امسال قرار نیست برای شما هم این اتفاق رخ دهد.

۲+

آیا شما هم برای سال جدید برنامه ریزی می ­کنید؟ بیش از نیمی از همه­ برنامه ریزی ها شکست خورده­ اند، اما امسال قرار نیست برای شما هم این اتفاق رخ دهد. در نت نوشت ما به چگونگی شناخت تصمیم و برنامه ریزی درست برای بهبود زندگی و درست ­کردن یک برنامه و چگونگی رسیدن به آن و عضو شدن در گروه کوچکی از مردم که موفقیت خود را در رسیدن به هدف هایشان می ­دانند، می­ پردازیم.

تلاش برای منظم شدن در سال جدید

برنامه­ ریزی درست کنید!

اگر هدفی که دارید، قابل انجام و همچنین معنی­ دار باشد، به بهترین نحو موفقیت را برای خود به ارمغان خواهید آورد.

بسیاری از این برنامه ­ریزی ها و تصمیمات شکست می­ خورند، به ­این خاطر که درست و اصولی نیستند. ممکن است تصمیمات به یکی از دلایل زیر اشتباه باشند:

 • این تصمیم بر اساس چیزی که شخص دیگر یا جامعه به شما می­ گوید تغییر ­می ­کند.
 • بسیار مبهم است.
 • شما طرح واقعی برای رسیدن به اهداف خود ندارید.

اهداف و برنامه ریزی شما باید هوشمند باشد:

مشخص بودن : تصمیم شما باید کاملاً واضح و شفاف باشد. مثلا نگویید که می­ خواهم وزن کم کنم. شما می­ خواهید یک هدف داشته باشید. اما چقدر می­ خواهید وزن کم کنید و در چه مدت زمانی؟ مثلاً پنج پوند در دو ماه آینده. این خیلی موثر­تر خواهد بود.

قابل اندازه گیری بودن : ممکن است هدف شما برای تناسب اندام و کاهش وزن متعاقب آن، بدیهی به نظر بیاید. اما تلاش برای انجام آن نیز اهمیت دارد. روان­شناس و استاد دانشکده پزشکی می گوید: مثلا شما می­ خواهید خوردن ناخن را متوقف کنید. در طول زمان از ناخن هایتان عکس بگیرید. بنا­بر­این شما می­ توانید چگونگی رشد دوباره­ ناخن­ هایتان را ثبت کنید. مهم نیست که شما چه تصمیمی می­ گیرید، ثبت این پیشرفت در یک دفترچه یادداشت برای پیگیری رفتارهای شما، می ­تواند پیشرفت را تقویت کند.

قابل دسترس : این به این معنی نیست که شما نمی­ توانید اهداف بزرگ داشته باشید، اما برداشتن یک قدم بسیار بزرگ و سریع می ­تواند شما را نا­امید کند یا بخش های دیگر از زندگی شما را تحت تاثیر قرار ­دهد و همچنین دوستان و خانواده شما را نیز ممکن است به خطر بیاندازد. بنا­بر­این به طور مثال صرفه­ جویی در مصرف پول به اندازه­ کافی برای بازنشستگی در عرض پنج سال آینده (زمانی که شما سی ساله هستید) واقع بینانه نیست اما صرفه جویی صد هزار تومان در ماه، ممکن است (و اگر راحت است، می­ توانید این عدد را تا چهارصد هزار در ماه نیز افزایش دهید).

مرتبط بودن: آیا این هدف واقعاً برای شما مهم است و شما به دلایل درستی هدف را انتخاب کرده ­اید؟ دکتر مایکل بنت، و همکارانش می­ گویند: اگر تصمیمات در شرایط مختلفی مثل پشیمانی یا تنفر و یا اشتیاق و در آن لحظه گرفته شوند، معمولاً طول نمی­ کشند. اما اگر تصمیمات در جایی گرفته شوند که سخت درباره آن فکر شده باشد، می ­توانید ساختار زندگی خود را تغییر دهید و همچنین می­ توانید مردم را به سمت زندگی خود بکشانید که این یعنی تصمیمات شما تقویت می­ شود و شما یک شانس مبارزه دارید.

محدودیت زمانی: همانند قابلیت دسترسی، محدودیت زمانی برای رسیدن به هدف نیز باید واقع­ بینانه باشد. این بدان معنی است که شما برای رسیدن به هدفتان، به خود برای استفاده از اهداف کوچکتر و متوسطی که در طول مسیر وجود دارند، وقت دهید. چارلز دوهیگ، نویسنده قدرت عادت، می­ گوید: با موفقیت های کوچک است که می ­توانید پیشرفت تدریجی ایجاد کنید. اگر شما ایجاد عادت می­ کنید، در حقیقت برای دهه­ آینده برنامه ریزی می­ کنید، نه چند ماه دیگر.

برنامه ریزی کنید.

هدف نهایی شما به صورت جادویی ظاهر نخواهد شد. راه­ هایی برای فهم چگونگی رسیدن به هدف وجود دارد. از آن جایی که با از خواب بیدار شدن، زندگی شما تغییر نخواهد کرد، شما به یک برنامه ریزی برای انجام کار و همچنین برای آنچه که در طول راه با آن مواجه خواهید شد نیز نیاز دارید.

اگر شما درحال تلاش برای شکستن یا ایجاد یک عادت هستید، دکتر دوهیگ پیشنهاد می ­کند که این عادت را به سه قسمت تقسیم کنید: نشانه، روال، پاداش.

برای مثال:

عادت بد: من خیلی در توییتر هستم.

نشانه: من احساس تنهایی می ­کنم.

روال: توییتر را بررسی می­ کنم.

پاداش: احساس خوب برقراری ارتباط دارم.

راه برای تغییر رفتار: به جای چک ­کردن توییتر بلند شوید و با همکارتان صحبت کنید.

 

وقتی شما یک عادت بد ضد سلامتی دارید، چه اتفاقی می ­افتد؟

عادت بد: من سیگار می­ کشم.

نشانه: من خسته ­ام.

روال: سیگار می­ کشم.

پاداش: احساس خوبی دارم و برای کشیدن سیگار ترغیب شده­ ام.

راه برای تغییر رفتار: به جای کشیدن سیگار، خوردن قهوه را جایگزین کنید.

 

اگر این عادت کل روز شما تحت تاثیر قرار دهد، چه می­ شود؟

عادت بد:  شب به اندازه کافی نمی ­خوابم.

نشانه: احساس می­ کنم دوست دارم موقع عصر وقتی برای خودم بگذارم.

روال: تا دیروقت تلویزیون تماشا می­ کنم.

پاداش: سرگرم می­ شوم.

راه برای تغییر رفتار: به­ جای این­که تا دیر وقت تلویزیون تماشا کنید، هر روز وقت خاصی را برای خود اختصاص دهید. اگر ممکن است به فرزندان خود کمک کنید یا از کار روزانه کمی برای خود زمان استراحت اختصاص دهید.

 

سال جدید را با برنامه ریزی شروع کنیم

شخصی­ سازی کنید.

نشانه و پاداش هر دو باید آسان و واضح باشند. یک مثال می زنم: یک نشانه برای این که شما می ­خواهید بدوید، می­ تواند پوشیدن لباس باشد، حتی اگر برای بار اول بعد از پوشیدن لباس کاری انجام ندهید. آقای دوهیگ می­ گوید: اغلب مردم قبل از شروع دویدن، تمرین نکرده ­اند. لذا محققان با آن­ها کار می ­کنند که تمرین کنند. در هفته­ اول، شما فقط باید لباس بپوشید و خانه را ترک نکنید.

سپس مرحله­ اول را به روال اضافه کنید: لباس مخصوص دویدن بپوشید و اطراف ساختمان راه بروید. او می ­گوید: شما می­ خواهید محیطی ایجاد کنید که در عین پیشرفت، این اطمینان را به شما بدهد که پیروزی برای شما خواهد بود.

پاداش انجام کار نیز باید یک پاداش واقعی باشد که روال انجام کار را تقویت ­کند و شما بخواهید که آن را انجام دهید. دکتر دوهیگ می­ گوید: در غیر این صورت مغزتان به رفتار عادت نخواهد کرد.

برای مثال اگر صبح زود بدوید و سپس با عجله دوش بگیرید و برای رسیدن به کار نیز عجله کنید، ممکن است شما دوباره سر میز کار عرق کنید. بنابراین شما به نوعی خود را برای دویدن تنبیه کرده ­اید. مغز شما آن را به عنوان مجازات برداشت خواهد کرد و به عنوان فعالیت ازپیش ­تعیین­ شده آن را پس می ­زند. تصمیم شما به این خاطر که شکست خورده ­اید، سرانجام خوبی نخواهد داشت و نتیجه ­اش به جای پاداش، مجازات خواهد بود.

پاداش دویدن می­ تواند یک دوش خوب و کافی یا یک تکه­ شکلات یا لذت­ بردن از حس غروری که به آدم دست می­ دهد، باشد که می ­تواند با پیگیری و ثبت دویدنتان در یک محل قابل یادداشت، تقویت شود.

اگرچه برنامه ریزی شما باید واقع­ بینانه و دلگرم­ کننده باشد، اما باید فضایی برای موانع اجتناب­ ناپذیر نیز موجود باشد. پائولین والین، روان­شناس و نویسنده کتاب تسلیم بدخلقی درون، گفت: هر برنامه و تصمیمی باید شامل فضایی برای اشتباهات نیز باشد، او می­ گوید: شما مدت زمان زیادی زندگی می­ کنید. لذا انتظار هرگونه لغزش را داشته باشید. وقت­ هایی فرا خواهند رسید که شما به خودتان خواهید گفت من خیلی آشفته شده ­ام ولی دوباره از فردا شروع می ­کنم. خودتان را سرزنش نکنید. او می ­گوید: بر روی آنچه که آن را خوب انجام می­ دهید تمرکز کنید نه اشتباهاتتان.

زندگی هوشمندانه تر با برنامه ریزی برای زندگی

از روی موانع برنامه پرش کنید.

هیچ­کس کامل نیست و همچنین خواستن و تلاش شما برای برنامه نیز کامل نخواهد بود، اما شما دوباره می­ توانید به مسیر برگردید.

بهترین راه مقابله با مشکلات در راه موفقیت شما چیست؟ ابتدا، یادتان باشد که مهم نیست چه اندازه خوب برنامه­ ریزی می­ کنید. تغییر، سخت است.

دکتر بنت می ­گوید: شما در مقابل بخشی از خودتان هستید که هرگز نمی ­خواهد تغییر کند و همیشه از مسیرهای مشخصی به شما فشار خواهد آورد که ناسالم است. شما باید گام به ­گام چیزی را برای مدیریت آن ایجاد کنید.

بنابراین قبل از این که موانعی سر راه شما قرار بگیرند، مطمئن باشید که برنامه ­ای برای پرش از آن­ها دارید.

چند مشکل رایج که مردم برای رسیدن به اهدافشان با آن مواجه می­ شوند:

این، خیلی زیاد است و من راه طولانی در پیش دارم: عدم­ پیشرفت می­ تواند ناامید کننده باشد. دکتر والین پیشنهاد می­ کند در مقیاسی کوچک­تر تمرکز کنیم. مثل پیشرفت اندک در یک کار یا انجام باقی­مانده ­ها برای اتمام یک کار.

تکنیک «تعداد کمتر» یا «آنچه که کوچکتر است» بر پایه­ تحقیق منتشرشده در سال ۲۰۱۲ در مجله ­تحقیقات مصرف­ کننده استوار است که بیان می­ کند مردم با تمرکز بر مقیاسی کوچکتر در دستیابی به هدف، انگیزه­ بیشتری دارند. بنابراین برای مثال اگر شما می­ خواهید پنج مایل بدوید، کدام یک از افکار زیر شما را در حرکت نگه خواهد داشت؟

 • من الان یک مایل را طی کرده ­ام و با یک مایل دیگر دویدن، دو برابر می ­شود..
 • من تا الان یک مایل را طی کرده ­ام و چهار مایل دیگر باقی مانده ­است.

بر اساس این نظریه شما با داشتن نگرش اول، بهتر عمل خواهید کرد.

بنابراین وقتی که رجوع به انجام برنامه ریزی خودتان می کنید، به جای نگاه­ کردن به آن­چه که باقی مانده ­است، به چیزهایی که قبلاً به دست آورده­ اید نگاه کنید.

در پایان، وقتی که تعداد هدف کم می­ شود، خوب است که به پیشرفت خود نگاه کنید. اما قبل از این که به هدف خود برسید، به مقدار اندکی که باقی مانده است توجه کنید و آن ها را انجام دهید.

برنامه ریزی برای زندگی

من تلاش می­ کنم مثبت باقی بمانم اما نتیجه نمی­ دهد: گابریل اوتینگن، استاد روان­شناسی در دانشگاه نیویورک و نویسنده بازتاب تفکر مثبت: انگیزه در علم جدید، می­ گوید: تفکر مثبت کافی نیست، در حقیقت تفکر مثبت می ­تواند شما را عقب نگه دارد.

او در مطالعاتش متوجه شد که افراد مثبت­ تری که درباره­ موفقیت­ های آینده­ خود خیال ­پردازی می کنند، در واقعیت کمتر به موفقیت دست پیدا می­ کنند. او می­ گوید: آن­ها قبلاً آن را به طور مثبت در ذهن خود تجربه کرده ­اند و لذا آرام می­ شوند. این خیال­ پردازی و ایجاد فانتزی­ ها برای بررسی فرصت­ های مختلف در آینده کمک­ کننده هستند، اما وقتی فرد شروع به تلاش می­ کند و در این راه انرژی خود را صرف می­ کند، به عنوان یک دشواری برایش تلقی می­ شوند.

یک تکنیک بهتر از تفکر مثبت: سعی کنید مثبت باشید، اما در عین حال واقع­ بین هم باشید. بله، هدف را تصور کنید یا تفکر فانتزی راجع به آن داشته باشید اما سپس به موانع موجود در مسیر و چگونگی برداشتن آن­ها از سر راه، فکر و نگاه کنید. دکتر اوتینگن این تکنیک را W.O.O.P می­ نامد که به ترتیب مخفف خواستن، نتیجه، موانع و برنامه هستند.

 • خواستن: چه چیزی می­ خواهی؟
 • نتیجه: نتیجه­ ایده ­آل چه خواهد بود؟ در صورت رسیدن به هدف، زندگی­تان چه تغییری خواهد کرد؟
 • موانع: شما خودتان را می ­شناسید، چه چیزی شما را متوقف خواهد کرد؟ چه چیزی شما را از مسیر خارج خواهد کرد؟
 • برنامه ریزی : چگونه می ­توانید بر آن­‌ها غلبه کنید؟

جواب دادن به این سوالات زمان زیادی نمی ­برد. دکتر اوتینگن سه تا پنج دقیقه را برای شروع پیشنهاد کرد. مطمئن باشید این کار جایگاهی را که شما در آن هستید، به خطر نخواهد انداخت. می­ خواهید امتحان کنید؟ در اینجا برنامه­ ای وجود دارد که می ­تواند مفید باشد.

من نمی ­توانم به این روال عمل کنم: شاید روال شما به اندازه­ کافی انعطاف­ پذیر نیست.

در سال ۲۰۱۵ محققان به دو گروه از مردم پول دادند که به مدت یک ماه به سالن بروند و تمرین کنند. به گروه اول پول دادند که در یک بازه دو ساعته تمریناتشان را انجام دهند، اما به گروه دوم پول داده شد که هر وقت می­ خواهند این کار را انجام دهند. در پایان ماه، گروه دوم موفق شده بودند.

برنامه ریزی کنید، اما وقتی آن را در زندگی به کار می ­گیرید، انعطاف ­پذیر باشید.

مهم است که شما یاد بگیرید چگونه یک نقشه­ پشتیبان داشته باشید، نه اینکه برنامه ریزی را به صورت کامل رها کنید.

من تحت تاثیر فشار اطرافیان قرار می­ گیرم: این می­ تواند نشانه­ ای باشد که شما دارید به دلایل غلطی تغییر می­ کنید. با خودتان بپرسید که: آیا خودتان می­ خواهید این تغییر را ایجاد کنید یا شخص دیگری به شما گفته است؟

دکتر بنت می­ گوید: همیشه در مواقعی که با خودتان مشورت می­ کنید، سعی کنید با خود کلنجار بروید.

من تضعیف شدم: اگر بار اول است که در انجام برنامه­ های قبلی دچار مشکل شده­ اید، آن را فراموش کنید. دکتر دوهیگ می­ گوید اگر گند زدید، کاری که اول از همه باید انجام بدهید، این است که تظاهر کنید اتفاقی نیفتاده است و خودتان را با افکار منفی درگیر نکنید. فقط از خواب بیدار شوید و تظاهر کنید که ضعیف نشده ­اید و به الگوی قبل که درحال تلاش برای پیشرفت بودید، برگردید.

اگر حس تضعیف­ شدگی در شما ادامه داشت، به جای مذمت خود به رفتار خود نگاه کنید و جایی از فرآیند و مسیر را که در آن اختلال ایجاد شده است، پیدا کنید، آقای دوهیگ در کتاب قدرت عادت خود درباره­ مردی نوشته است که بار­ها تصمیم بر ترک سیگار گرفته بود. تا جایی او دلیل سیگار کشیدن خود را که ایجاد احساس آرامش بود، فهمید. سپس به مدیتیشن روی آورد و توانست سیگار را ترک کند.

اگر انتخاب ما موفق نبود، این بدان معنی نیست که ما باید خودمان را سرزنش کنیم. بلکه این معنی را می­ دهد که تجربه ما بالاتر رفته­ است و احتمالاً دفعه­ بعد موفق خواهیم شد.

زندگی هوشمندانه ­تر

به صورت هفتگی بهترین توصیه ها را ز مجله­ های موفقیت مانند بخش موفقیت نت نوشت ! برای زندگی بهتر، هوشمندانه­ تر و موفقیت در زندگی استخراج کنید.

یک انجمن پیدا کنید.

نیازی نیست این کار را تنها انجام دهید، مخصوصاً اگر هدف شما در سال جدید شروع می ­شود. چرا که همراهان بسیاری دارید که در حال تلاش برای ایجاد یک تغییر در زندگی هستند.

هدفتان را بیان کنید.

نیازی نیست حتماً یک گروه خاص پیدا کنید، ولی باید به یک یا دو نفر اطلاع بدهید که دارید هدفی را تنظیم می کنید. دکتر میلکمن می­ گوید: هدفتان را به آن ها بگویید و از آن ها نظر بخواهید. به این ترتیب این یک تعهد اجتماعی به حساب می­ آید و شما ممکن است احساس کنید که یک جامعه از شما حمایت می کند که می خواهد شاهد موفقیت شما باشد.

همچنین می­ توانید از یک شبکه مجازی برای عمومی ­کردن هدفتان استفاده کنید. مانند پست­ گذاشتن در فیسبوک که مثلاً شما تا ۱ جولای گل دوزی را یاد می­ گیرید و بیان پیشرفتتان در این روند. شما ممکن است زمانی که واقعاً نیاز به یک فشار و انگیزه قوی دارید، ابراز دل سوزی دریافت کنید. یا حتی بدتر، یک بازخورد ناخواسته از کسی که از کلاس هفتم تا حالا با او صحبت نکرده ­اید، دریافت کنید. شما بسیاری نصیحت خواهید شنید، چیزی که بیشتر مردم نمی­ خواهند اما در هر صورت آن را دریافت می­ کنند.

تحمل از دست دادن چیزی را داشته باشید.

به طور مثال فرض کنید شما به برادرتان ۱۰۰ دلار می دهید و تا زمانی که به هدفتان نرسیده ­اید، نمی توانید آن را پس بگیرید. یا مثلاً شما یک عهد مالی می بندید که اگر به هدفتان نرسیدید، آن را از دست خواهید داد.

دکتر میلکمن می­ گوید: اگر بحث پول وسط باشد، عواقب بزرگتر خواهند بود. شرط­ های بزرگی در بازی­ ها بسته می ­شوند.

با هم­فکری راه ­حل پیدا کنید.

ممکن است گروه­ ها و انجمن­ های آنلاین متعددی پیدا کنید که پر از آدم­ هایی است که می­ خواهند به یک هدف مشترک برسند. اما گروه ­های واقعی هم می توانند کمک کنند. آقای داهیگ می­ گوید: دلیلی که انجمن ضد الکل (یا گروه های دیگر) برای بسیاری از مردم جواب می ­دهد، این است که اولاً یک انجمن است، و همچنین یک باور به چیز دیگر که الزاماً خدا نیست، وجود دارد. برای مثال مردم قبلاً به بک قدرت والا، حتی در طبیعت، اعتقاد داشتند که به آن ها کمک می­ کرد که به اهدافشان برسند.

اعتقاد، شبیه ماهیچه است که با تمرین قوی­تر شده و استفاده از آن آسان­تر می­‌گردد. در نهایت، مردمی که به دنبال ایجاد یک تغییر در عادات مخرب و تطمیع ­کننده ­شان مانند دائم الخمر بودن هستند، نیاز دارند که به باور و ظرفیتی برای تغییر برسند. گروه ­های حمایت­ کننده می­ توانند به شما کمک کنند، زیرا محیط­ هایی گروهی هستند که پر از انگیزه­ های اجتماعی و مثال­ هایی از افراد تغییر کرده ­اند.

تأثیرهای منفی را قطع کنید.

در حالی که بعضاً دوستان و خانواده­ می ­خواهند به شما کمک کنند، کسان دیگری هستند که مانع شما می شوند، مخصوصاً اگر هدف شما ترک یک رفتار بد باشد. به این معنی که دیگر نمی­ توانید به همراه آن­ ها در آن رفتار شرکت کنید یا تصمیم شما برای تغییر، مخالف سبک زندگی است که آن­ ها پیش گرفته­ اند.

برای کسانی که با تصمیم شما برای تغییر مخالفت می ­کنند (دوستان ساعت­ های خوشی شما، اکیپ سیگار در محل کار) دکتر بنت پیشنهاد می­ کند یک دست­ نوشته آماده کنید که می گوید: شما در حال تلاش هستید؛ بدون آن­ که هیچ­گونه شرمساری داشته باشید. به آن به عنوان یک یادداشت برای افراد زندگی خود در راستای دادن آگاهی در مورد تغییری که می خواهید ایجاد کنید، نگاه کنید. شما در حال تلاش برای ایجاد یک موقعیت قابل اجرا در مورد مشکل با خودتان و دیگران هستید. سعی کنید در مورد آن احساسی نشوید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید سیگار را ترک کنید و از گروهی از افراد که معمولاً در محل کار با آن ها سیگار می کشید جدا می­ شوید، از این استفاده کنید: من واقعاً آن زمان لذت بردم، اما واقعاً متأسفم که باید الان عقب بکشم، چون ترک سیگار برای سلامتی ­ام خیلی مهم است. حضور در این گروه حین زمان سیگار کشیدن، خیلی بیشتر از تحمل من است.

اگر به وضوح بیان کردید که می ­خواهید چه­ کار کنید و آن افراد به مخالفت ادامه دادند، این موضوع می­ تواند یک علامت باشد که این رابطه مناسب شما نیست.  اگر به هدف خود نرسیدید، شما شکست نخورده ­اید، بلکه خودتان را آزمایش کرده­ اید. بنابراین این­جا برای بار دوم، سوم و بیست­م تلاش می­ کنید.

اول و مهم ­تر از همه: اگر تلاش شما برای انجام یک برنامه ریزی شکست خورد، خودتان را سرزنش نکنید و بدانید که شما تنها نیستید. دکتر میلکمن اشاره می ­کند: ما برای کارهایی که می دانیم برای ما خوب است، تلاش می­ کنیم. چون لذت آن ما را تحریک به انجام آن کار می­ کند.

برای شروع تازه احساس اختیار و آزادی داشته باشید.

می­ خواهید دوباره شروع کنید؟ به یاد داشته باشید تصمیم و برنامه ریزی شما حتماً نباید با سال نو مرتبط باشد. می­ توان از تعطیلات آخر هفته و یا روز تولد شروع کرد. بنا­براین اگر شما هدف­ گذاری برای سال جدید را از دست دادید، می­ توانید از فردا، روز دوشنبه، بعد از روز ولنتاین یا هر روزی که برای شما معنی خاصی دارد، دوباره شروع کنید. فقط زمانی­ که آماده ­اید شروع کنید. البته این موفقیت را تضمین نمی­ کند اما منتظر نمانید که سال بعد شروع شود تا هدف­ گذاری را شروع کنید.

با خودتان مهربان باشید.

دکتر والین می­ گوید: ما با خودمان نسبت به دیگران با لحن و صدای بلند و خشمگینی حرف می­ زنیم. ما نمی­ توانیم به یک بچه بگوییم که چیزی را یاد بگیرد، چون خیلی احمقانه است. همین موضوع در مورد چگونگی حرف­ زدن با خودمان نیز صادق است.

اگر برنامه ­تان از مسیر خارج شد یا یا دچار اختلال شد اما شما می ­خواهید دوباره سعی کنید، با خودتان مثل یک بچه که احساس دل سردی دارد حرف بزنید. شما نمی ­توانید به خودتان بگویید: این اتفاق افتاده است چون شما یک احمق هستید. بلکه باید بگویید: بیا برویم. تو می­ توانی این کار را انجام بدهی.

دکتر والین چند مورد از مثال­ های رایج در شرایط تضعیف خود و راه هایی برای تغییر آن را مطرح کرد:

 • به جای گفتن این­ که: من آن چیز را داغون کرده­ ام و حالا هدف چیست، بگویید: آن یک تصمیم اشتباه اما فرصت یادگیری خوبی بود، مرحله ­بعدی چیست؟
 • به­ جای گفتن این­ که: من خیلی گرسنه­ ام، بگویید: من گرسنه ­ام، یعنی رژیمی که گرفته­ ام دارد کار می­ کند. کمی سخت است اما من بدتر از آن­ها را هم گذرانده­ ام.
 • به­ جای گفتن این ­که: پاهایم خیلی بی­حس هستند و من امروز نمی ­توانم کار کنم، بگویید: من امروز باید به عضلات پایم استراحت بدهم. چه کاری با دست­ هایم می­ توانم انجام بدهم؟ یا بگویید: البته که پاهایم بی­ حس هستند، اما بعداً راحت ­تر خواهم بود.
 • به ­جای گفتن این­ که: این خیلی سخت است، بگویید: اگر امروز آن را انجام دهم، اعتماد به ­نفس می ­گیرم.

نویسنده: عبدالرئوف صابری

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا