گجت‌ها

نایک Flyprint چاپ سه بعدی رویه های کتانی، سبک و اختصاصی برای شما!

وقتی که صحبت از نوآوری در صنعت کفش و کتانی می شود، نام نایک به هیچ عنوان نباید فراموش شود. حالا نایک در جستجوی رسیدن به سطح جدیدی در این صنعت می باشد. این هفته، کمپانی ورزشی نایک Flyprint را معرفی کرد که یک رویه ی پارچه ای پرینت شده به وسیله ی پرینتر سه بعدی برای کتانی شما می باشد. این رویه اولین از نوع خود می باشد که می تواند باعث ورود استانداردی جدید در عملکرد کتانی های مخصوص دویدن شود. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

این رویه های Flyprint به وسیله ی مدل سازی رسوب جامد (SDM) تولید شدند که طبق توضیح نایک، پروسه ای است که در آن یک رشته ی TPU از یک سیم پیچ باز می شود و این رشته ها به صورت لایه ای بر روی هم قرار می گیرند. اگرچه این تعریف فنی این پروسه بود، اما این به معنی آن چه که نایک واقعا تلاش می کند به آن دست یابد نمی باشد. به وسیله ی پرینت ۳ بعدی، نایک قادر خواهد بود تا تغییراتی کلیدی و مهم در کتانی هایش و پارچه ی آن ها با توجه به اطلاعات هر ورزشکار ایجاد کند. هندسه ی دقیق رویه ی هر کتانی به وسیله ی شخصی که آن را می پوشد تعیین می شود و نایک این موضوع را “اصلاح اختصاصی” کفش و کتانی می نامد. چون این پروسه قرار است با چاپ سه بعدی انجام شود، در نتیجه می تواند خیلی سریع با توجه به نوع ورزش و یا ورزشکاری که قرار است از کتانی استفاده کند تنظیم و شخصی سازی شود. در واقع نایک می گوید که با استفاده از این روش، تولید کفش می تواند ۱۶ برابر سریعتر از هر روش تولید قبلی باشد.

نایک Flyprint
نایک Flyprint

اما برتری تولید سه بعدی پارچه ها نسبت به محصولات دو بعدی فقط به خاطر تفاوت در سرعت تولید نیست. این کمپانی می گوید که Flyknit باعث افزایش قدرت تحرک و پویایی ورزشکار هم می شود و همچنین مواد آن سبک تر از سایر مواد بوده و جابجایی هوا در آن ها بهتر انجام می شود. به خاطر این که رویه ی سه بعدی چاپ شده در هنگام تولید ذوب می شود، از مقدار بسیاری از مقاومت اصطکاکی درونی پارچه های آن کاسته می شود.

نایک Flyprint
نایک Flyprint

ما می توانیم Nike Flyprint را عملا برای اولین بار در فرم Nike Zoom Vaporfly Elite Flyprint ببینیم که به طور اختصاصی برای Eliud Kipchoge ( دونده ی کنیایی دوی ماراتن و برنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۶) طراحی و ساخته خواهد شد. این دونده ی معروف را خیلی ها به عنوان بزرگترین دونده ی ماراتن در عصر جدید می نامند. او در مسابقه ی بعدی خود که در ۲ اردیبهشت همین امسال در لندن برگزار می شود باید مسافتی به اندازه ی ۲۶٫۲ مایل را بدود و برای اولین بار این کتانی ها را به پا خواهد کرد. Nike Zoom Vaporfly Elite برای این ورزشکار پس از فیدبک گرفته شده از مسابقه ی او در ماراتن برلین، که باران شدید و رطوبت ۹۹ درصدی او را به ستوه آورده بود طراحی شد، یعنی تقریبا این کتانی برای شرایط دشوار طراحی شده است. نایک بعد از آن این اطلاعات را جمع آوری کرد و تعیین کرد که بهترین راه برای چاپ سه بعدی رویه چیست تا کتانی به خاطر رطوبت و باران کند نشود و کارایی خود را از دست ندهد.

منبع: www.digitaltrends.com

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا