دانستنی‌های سلامتی

نیتریک اکسید بخورید! ماده‌ای که باور نمی‌کنید بدن به آن نیاز دارد!

نیتریک اکسید Nitric Oxide آن طور که اسمش به نظر می‌رسد نه تنها خطرناک نیست بلکه یک ماده و مکمل غذایی بسیار پراهمیت برای سلامت بدن محسوب می‌شود.

در نت نوشت امروز با نیتریک اکسید ، فواید آن برای بدن و منابع غذایی آن آشنا شوید.

نیتریک اکسید چیست؟

نیتریک اکسید نوعی از اکسید نیتروژن است که نقش مهمی در بدن به عهده دارد. هر چند از نظر زیستی جزو گروه رادیکال های آزاد محسوب می شود ولی برای گردش خون یک ماده ضروری محسوب می شود. وقتی غذایی حاوی نیترات یا نیتریت مصرف می کنید بدن در طول دستگاه گوارش با استفاده از آمینو اسید خاصی آن را به نیتریک اکسید یا اکسید نیتریک تبدیل می کند. نور خورشید هم به بدن کمک می کند تا سطح این ماده حیاتی در بدن افزایش یابد.

برخی از پزشکان سالهاست نیتریک اکسید را به عنوان مکمل دارویی به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی تجویز می‌کنند. هر چند می‌توانید این ماده حیاتی را از طریق غذاهای حاوی این ماده دریافت کنید که مسلما روش بهتر و بدون ایجاد عوارض جانبی است.

غذاهای حاوی نیتریک اکسید

نیتریک اکسید

بعضی از غذاها منبع خوبی برای این ماده حیاتی محسوب می شوند.

از جمله موادی است که به احتمال زیاد خودتان هم احساس می کنید به محض خوردن آن‌ها حالتان تا چند ساعتی بهتر است. در بعضی از موارد ترکیبات پولی فنولیک polyphenolic موجود در این غذاها نیتریت ها را به نیتریک اکسید تبدیل می کند و در بعضی مواد این ترکیبات باعث افزایش سطح آمینو اسیدهایی مثل آرجینین arginine در بدن می شود که از جمله مواد مورد نیاز برای تولید و کارکرد بهتر سلول ها است.

فواید نیتریک اکسید برای بدن

این ماده چند فایده مهم برای بدن دارد که مهمترین آن عبارتند از :

  • پیشگیری از بیماری های قلبی
  • افزایش حجم ماهیچه ها برای بدن سازی
  • رفع خستگی و افزایش انرژی
  • تقویت قوای جنسی

بیماری‌های قلبی

مهمترین و بهترین تاثیر مولکول نیتریک اکسید تاثیر آن بر رگ های خونی است. این مولکول یک ماده طبیعی برای جلوگیری از گرفتگی رگ ها محسوب می شود که در نتیجه مانع از بیماری های قلبی و فشارخون می شود. پزشکان به همین دلیل این مکمل را برای بعضی از بیماران خود تجویز می کنند تا مانع از ایجاد لخته شدن خون در بدن فرد و پیشگیری از سکته های قلبی شوند.

رفع خستگی

مطالعات نشان داده است این مولکول به سرعت خستگی را از بین برده و سطح انرژی بدن را افزایش می دهد. دلیل آن هم این است که مولکول نیتریک اکسید باعث گردش بیشتر و بهتر اکسیژن در اعضا بدن می شود.

عضله سازی

در صورتی که بدن سازی کار می کنید و هدف‌تان ماهیچه و عضله سازی است یکی از بهترین مکمل ها استفاده از نیتریک اکسید است. با گردش هر چه بیشتر اکسیژن در ماهیچه ها غذای بیشتری به آن ها می رسد و هنگام بدن سازی شکل گیری ماهیچه بهتر و سریع تر شده ماهیچه ها بزرگتر می شوند.

عوارض جانبی

هر چند این ماده طبیعی مورد نیاز بدن برای عملکرد بهتر است ولی مصرف بیش از حد آن مثل هر ماده مفید دیگری با عوارض جانبی همراه است که باید به آن ها توجه کنید.

بیماری های معده

در بعضی از موارد استفاده از مکمل های حاوی نیتریک اکسید فعالیت هضم را در بدن افزایش می‌دهد که باعث ایجاد عارضه هایی مثل تهوع، استفراغ، دردهای شکم، بی خوابی و نفخ می شود.

به هم خوردن سطح الکترولیت مایعات بدن

مصرف بیش از احد این ماده ترکیبات طبیعی مایعات بدن مثل خون و مایعات لنف ها را برهم زده باعث فشار خون می شود. به هم خوردن الکترولیت مایعات بدن بر روی سیستم عصبی نیز تاثیر گذاشته شخص دچار تحریک پذیری شدید شده به سرعت عصبانی می شود به طوری که گاهی کنترلی بر رفتارهای خشونت آمیز ندارد.

سعی کنید از مواد غذایی حاوی این ماده در برنامه غذایی تان استفاده کنید ولی در صورتی که قصد دارید به هر دلیلی از مکمل های دارویی حاوی این ماده استفاده کنید حتما با یک متخصص یا پزشک خود مشورت نمایید.

منبع :

organicfacts.net

 

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا