1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

علت دستشویی رفتن مکرر و تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا چیست؟

علت تکرر ادرار در شب علت دستشویی رفتن مکرر

اگر شب ها معمولا با مثانه ای پر از خواب می پرید احتمالا شما دچار تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا هستید. علت تکرر ادرار در شب ممکن است این باشد که بدن شما بیش از حد ادرار تولید می کند یا مثانه شما توان نگهداری آن را ندارد و یا اینکه هر دو مورد با هم دخیل هستند.

اگر شب ها معمولا با مثانه ای پر از خواب می پرید احتمالا شما دچار تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا هستید. علت دستشویی رفتن مکرر ممکن است این باشد که بدن شما بیش از حد ادرار تولید می کند یا مثانه شما توان نگهداری آن را ندارد و یا اینکه هر دو مورد با هم دخیل هستند. برای بررسی علت تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا، در ادامه با نت نوشت همراه باشید. شاید شما دچار نوکتوریا (ادرار شبانه) باشید. البته علت دستشویی رفتن مکرر متفاوت است که برای یک سری از آن ها نیاز است که زیر نظر معالجات پزشکی باشید و برای بعضی هم خودتان می توانید درمان های خانگی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی عفونت ادراری بدون دارو

علت تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا چیست؟

آیا علت دستشویی رفتن مکرر در شب نوشیدن بیش از حد مایعات است؟

ممکن است تکرر ادرار در شب به این خاطر باشد که بیش از حد مایعات نوشیده و یا آن ها را بلافاصله قبل از اینکه به رخت خواب بروید، نوشیده اید. چند ساعت قبل از ساعت خوابتان میزان مایعات مصرفی را کم تر کنید. در اوقات پایانی روز الکل و قهوه ننوشید. همچنین حتماً قبل از خواب به دستشویی بروید.

خوردن مایعات بیش از حد در حوالی ساعات خواب یا حتی نوشیدن الکل و کافئین بعد از شام به احتمال زیاد سبب می شود که نیمه شب شما با مثانه ای پر از خواب بیدار شوید. بهتر است مصرف نوشیدنی ها را در شب به خصوص بعد از زمان شام قطع کنید و یا این که کاهش دهید. مصرف بسیاری از داروها نیز در این مسئله دخیل هستند. داروهایی مانند دیورتیک ها بر روی مثانه تاثیر می گذارند و سبب افزایش حجم ادرار می شوند.

بیشتر بخوانید: ورزش برای تکرر ادرار : بی‌ اختیاری ادرار را با این چند حرکت درمان کنید

علت تکرر ادرار در شب ممکن است یک عفونت یا آلودگی باشد؟

در اثر عفونت ادراری، فرد باید تعداد دفعات بیشتری در روز و شب نسبت به حالت نرمال آن به دستشویی برود. در این صورت ممکن است هنگام تخلیه ادرار درد داشته باشید یا در نواحی شکم احساس درد کنید و شاید تب هم داشته باشید. پزشک می تواند این عفونت را تشخیص داده و آن را درمان کند.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی ضد التهاب بسیار قوی را بشناسید!

آیا سن و سال در تکرر ادرار در شب تاثیری ایجاد می کند؟

با بالا رفتن سن، احساس نیاز به دفع ادرار شبانه افزایش می یابد. هر چه سن بیشتر شود، بدن شما هورمون هایی که کمک می کنند مثانه ادرار را به مدت طولانی تری نگه دارد، کم تر ترشح می کند.

مردان: با افزایش سن به خصوص از میانسالی به بعد، بزرگ شدن پروستات در مردان شایع می شود. معمولاً مشکل مهمی نیست اما احتمال دارد یکی از دلایل افزایش ادرار باشد.

زنان: در دوران یائسگی بدن زنان استروژن کم تری تولید می کند که باعث تغییر در میزان ادرار شده و ممکن است بیش از قبل نیاز به تخلیه ادرار داشته باشند. همچنین اگر زایمان کرده باشند، ماهیچه های لگن، ضعیف تر شده است که این مورد هم در میزان ادرار دخیل است.

بیشتر بخوانید: رنگ ادرار شما چه رنگی است؟ علت رنگی بودن ادرار چیست؟

آیا علت تکرر ادرار در شب داروهای مصرفی است؟

مصرف یک سری از داروها سبب می شوند که ادرار بیشتری در مثانه جمع شود. اگر داروهای شما این حالت را ایجاد می کنند، درباره آن ها با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است این مشکلات را از طریق مصرف داروها در صبح زود بر طرف کنید یا اینکه داروهای شما تغییر کنند.

بیشتر بخوانید: گیاه ضد عفونت همه کاره برای انواع عفونت ها

علت تکرر ادرار در شب ممکن است مشکلات هنگام خواب باشد؟

شاید بعضی شب ها نیاز به دفع ادرار تا این حد نباشد که شما را از خواب بپراند. اما اگر خودتان از خواب بیدار شوید به دستشویی بروید. زمانی دچار این حالت می شوید که سندرم پای بی قرار داشته باشید و یا دچار دردهای سخت و مداوم یا افسردگی باشید. همچنین بین تنگی نفس و خفقان در هنگام خواب و ادرارهای شبانه ارتباط وجود دارد. برطرف کردن بی نظمی های خواب و نظم مناسب ساعت خواب می تواند در درمان ادرارهای شبانه موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید: علت مشاهده خون در ادرار و ترشحات بدن چیست و چه موقع نگران کننده است؟

آیا علت تکرر ادرار در شب مشکلات قلبی است ؟

اگر قلب شما نتواند به خوبی خون را پمپاژ کند، مواد مایع درون بدن هم بیشتر می شود. از طریق قوزک پا می توانید متوجه این موضوع شوید. وقتی که خوابیده اید یا مشغول استراحت هستید، بدن شما می خواهد آب اضافی درون بدن را به بیرون بفرستد. به همین دلیل از خواب برمی خیزید و به دستشویی می روید. در این حالت ممکن است پاها ورم کرده و ملتهب شوند که برای درمان آن می توانید در طول روز استراحت بیشتری به پا داده و یا جوراب های کلفت بپوشید.

چه موارد دیگری در تکرر ادرار در شب می توانند دخیل باشند؟

اگر از این راه ها استفاده کردید و نتیجه ای نداشت، به پزشک مراجعه کنید. دیگر مشکلات نیز می توانند علت تکرر ادرار در شب باشند و باعث شوند مثانه شما کم تر از حد توان خود ادرار را نگه دارد. مانند:

 • ورم مثانه
 • ورم پروستات
 • مثانه بیش از حد فعال
 • Interstitial cystitis
 • بارداری
 • چاقی

بیشتر بخوانید: میزان ادرار در استخرهای عمومی چقدر است؟

شرایطی که باعث می شوند بدن شما ادرار بیشتری دفع کند:

 • دیابت
 • دیابت بی مزه
 • تنبلی کبد
 • اختلالات دستگاه عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون

اگر این مشکلات را داشته باشید و نسبت به درمان آن اقدام کنید، ادرارهای شبانه نیز برطرف خواهند شد.

بیشتر بخوانید: درمان پارکینسون با ۵ گام موثر

برخی بیماری‌ها علت دستشویی رفتن مکرر

کهولت سن می تواند علت  دستشویی رفتن مکرر در شب باشد و در تکرر ادرار موثر واقع شود. به این دلیل که در سنین بالا تغییراتی در دیواره مثانه رخ می دهد که مثانه قادر به نگه داشتن طولانی مدت ادرار نیست. علاوه بر این عضلات نگه دارنده مثانه با کهولت سن ضعیف و سست می شوند. بیماری‌هایی از جمله سرطان پروستات که با بزرگ شدن پروستات همراه است نیز سبب می شود فرد دفعات دفع ادرارش زیاد شود. عفونت مجاری ادراری هم در کودکان و هم در بزرگسالان منجر به دفع ادرار بیشتر می شود و این نشانه ای از احتمال ابتلا به دیابت البته در نوجوانان است.

بیشتر بخوانید: درمان پروستات با ورزش یوگا را حتما امتحان کنید

علت دستشویی رفتن مکرر در زنان

زنان بارداری که در نیمه شب زیاد به دستشویی می روند می بایست مراقبت های لازم جهت زایمان زود رس داشته باشند. اما این عمل بعد از بارداری نشانگر پرولاپس مثانه می‌باشد. این اختلال سبب وارد شدن فشار زیاد بر روی دستگاه ادراری شده و نیاز به درمان دارد.

سیستیت بینی یک نوع بیماری مثانه است که نوعی التهاب مثانه ایجاد می کند. این بیماری نیز سبب می شود شب هنگام تکرر ادرار زیاد شود.

از دیگر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا، سندرم پای بی قرار، پارکینسون، مولتیپل اسکلروز یا آپنه خواب نیز در تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی عنبر نسا در درمان عفونت های زنان

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

پریدن از خواب شبانه برای رفتن به دستشویی، در طول روز نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون عدم تمرکز و دیگر مشکلات برای سلامت بدن شود. با بالا رفتن سن نیز احتمال بروز نوکتوریا در فرد افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: علت های سرطان مجاری ادرار که حتما باید به آن ها توجه کنیم

آماده سازی های قبل از مراجعه به پزشک:

لیستی از مایعاتی که در طول روز می نوشید و تعداد دفعات دستشویی رفتن و مقدار ادرار را تهیه کنید.

پزشک این موارد را از شما می پرسد:

 • کیفیت خواب شما چگونه است؟
 • تا چه حد در روز احساس خستگی و بی حالی دارید؟
 • داروهایی که مصرف می کنید، چیست؟
 • سایر علایمی که دارید، چیست؟

نویسنده: زهرا اسلامی – شکوفه آزادگان

منبع: www.webmd.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا