1398-04-26
روانشناسی و موفقیت

Nomophobia نوموفوبیا چیست ؟ با کلمه‌ی سال ۲۰۱۸ در دیکشنری کمبریج بیشتر آشنا شوید !

Nomophobia (نوموفوبیا) چیست؟

ترس یا نگرانی به خاطر دور بودن از تلفن همراه و یا ناتوانی در استفاده از آن را Nomophobia (نوموفوبیا) می گویند. در ادامه برای پاسخ به سوال نوموفوبیا چیست با نت نوشت همراه باشید.

Add a caption and/or photo credit information for the featured image.

Nomophobia (نوموفوبیا) به عنوان کلمه‌ی سال ۲۰۱۸ در دیکشنری کمبریج شناخته شده است، و توصیف کننده‌ی شرایطی است که بسیاری از ما به طور ناخودآگاه در طول زندگی خود تجربه کرده ایم. در ادامه با به سوال نوموفوبیا چیست پاسخ می‌دهیم. با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: Cherophobia چروفوبیا چیست ؟ این فرد ۹ ساعت در هوا معلق ماند تا این اختلال را معرفی کند!

Nomophobia نوموفوبیا چیست ؟

طبق گفته The Independent، پاسخ دیکشنری کمبریج به سوال نوموفوبیا چیست به این صورت می‌باشد: “ترس یا نگرانی به خاطر دور بودن از تلفن همراه و یا ناتوانی در استفاده از آن.” پس اساسا، این احساس برای زمانی است که مثلا شما وارد حمام می‌شوید و متوجه می‌شوید گوشی شما در اتاق خواب است.

همان طور که می‌دانید، phobia به معنای ترس است. Mo در کلمه Nomophobia به موبایل اشاره دارد و no هم که همان “نه” می‌باشد. پس کلمه Nomophobia مختصر شده‌ی عبارت no mobile phone phobia (ترس از نبودن موبایل) است که قطعا بسیار زیبا و هوشمندانه انتخاب شده است. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مردم به طور میانگین در روز بیش از ۵ ساعت از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند، و آیفون در سال ۲۰۱۸ ویژگی Screen Time را در اسمارت فون های خود گنجانده که اطلاعات زمان واقعی استفاده‌ی شما از تلفن همراه را ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: سایکوپاتی چیست ؟ شخصیت ضد اجتماعی به چه کسی گفته می‌شود ؟

روانشناسان از از همان ابتدای ورود اینترنت به زندگی مردم، درباره اعتیاد به این پدیده بحث کرده اند و انجمن روانپزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۳  پیشنهاد کرد که “اختلال بازی اینترنتی” بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد. با این حال، مقالات پزشکی به طور خاص به اعتیاد به گوشی های هوشمند اشاره نمی کنند، و به همین دلیل است که اصطلاح “نوموفوبیا” را برای اشاره به این موضوع ایجاد کرده اند.

به گفته دکتر مارک پوتنزا، استاد روانپزشکی و علوم اعصاب در دانشکده پزشکی Yale (یِیل)، دو بنیادنامه راهنمای اختلال روانی غالب، به جای روش تحویل (method of delivery: در این مورد، گوشی هوشمند) بر رفتارهای خاص (مانند بازی) تمرکز می‌کنند. هرچند با گذشت زمان، نوموفوبیا بیشتر از قبل در مطالعات علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد. محققان دانشگاه شهر هنگ کنگ و دانشگاه Sungkyunkwan در سئول در سال ۲۰۱۷ مقاله خود را در مورد پدیده “درک نوموفوبیا” عنوان کردند.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی چیست ؟ ویژگی های این بیماری روانی را بشناسید !

محققان در خلاصه‌ی مقاله خود نوشتند: “هنگامی که کاربران، گوشی های هوشمند را به عنوان شخصیت تعمیم یافته‌ی خود درمی یابند، به احتمال زیاد با موبایل خود یکی شده و به آن متصل می‌شوند، که به نوبه خود منجر به افزایش استفاده از تلفن می‌شود.”

Nomophobia توسط مردم در یک رای گیری به عنوان “کلمه‌ی مردمی سال ۲۰۱۸” انتخاب شد. نوموفوبیا در این رای گیری موفق به شکست دادن سه کلمه‌ی ترکیبی ساخته شده‌ی دیگر شد. این کلمات، ecocide (تخریب محیط زیست)،no-platforming (ممانعت از بیان ایده های افرادی که به عنوان خطرناک یا غیر قابل قبول شناخته می‌شوند در ملا عام) و gender gap (تفاوت در شیوه های رفتار با مردان و زنان) بودند.

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری های روانی و علائم تشخیص افرادی که بیماری روحی دارند

بیشتر بخوانید: خودشیفتگی یا نارسیسیم چیست ؟ نشانه‌های این بیماری روحی پنهان را بشناسید !

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا