1397-11-30
روانشناسی و موفقیت

چرا افراد غیر اجتماعی ، بیشتر از سایرین خلاق هستند؟

Secluded

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید افراد غیر اجتماعی و منزوی خلاقیت بیشتری در زندگی دارند. هنگامی که افراد انتخاب می کنند که تنها باشند، معمولاً یکی از این سه دلیل وجود دارد: خجالتی هستند، از برخورد با افراد دیگر خوششان نمی آید و یا این که ترجیح می دهند زمان خود را به تنهایی بگذارنند. در ادامه با نکات جالبی از افراد غیر اجتماعی همراه نت نوشت باشید.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید افراد غیر اجتماعی و منزوی خلاقیت بیشتری در زندگی دارند. هنگامی که افراد انتخاب می کنند که تنها باشند، معمولاً یکی از این سه دلیل وجود دارد: خجالتی هستند، از برخورد با افراد دیگر خوششان نمی آید و یا این که ترجیح می دهند زمان خود را به تنهایی بگذارنند. در ادامه با نکات جالبی از افراد غیر اجتماعی همراه نت نوشت باشید.

سابقاً روانشناسان این حالت را در سه دسته خجالت، اجتناب از دیگران و غیر اجتماعی بودن بررسی می کردند. تحقیقات جدید با این هدف به موضوع نگاه می کند که آیا همه این سه دسته با پیامد های روانی منفی ارتباط دارند یا خیر؟
بیشتر ما تمایل داریم انزوا و تنها بودن را به عنوان موضوعی منفی بنگریم و بعضی تحقیقات نیز ثابت می کنند که تنهایی بیش از اندازه برای سلامتی مضر است. اما این مطالعه جدید به رهبری جولی بوکر، پروفسور دانشکده روانشناسی دانشگاه بوفالو در نیویورک، نکات مثبتی را در مورد گونه خاصی از اجتماع گریزی یافته است.

همه تنهایی ها بد نیست

خلاقیت و افراد غیر اجتماعی

خلاقیت و افراد غیر اجتماعی

جولی بوکر در مورد موارد منفی تنهایی می گوید: «هنگامی که مردم به بهایی که برای تنهایی می پردازند، فکر می کنند، معمولاً دورنمایی برای رشد در نظر دارند.»
در دوران کودکی و نوجوانی، این ایده وجود دارد که اگر فرد خودش را از میان هم سن و سالانش جدا کند، به این دلیل است که از دریافت توجهات مثبت اطرافیان، ایجاد تعاملات اجتماعی و سایر مزایای ارتباط با دیگران، دور است و این انزوا به دلیل تاثیر منفی اجتماع می باشد که سبب پرهیز و دوری از هم سن و سالان می گردد.
بوکر با توجه به مطالعه اش می گوید: «انگیزه مهم است، مهم است بدانیم چرا یک نفر در مورد خطرها و مزایای دوری از دیگران، به این نتیجه می رسد.»

برای انجام این کار از ۲۹۵ شرکت کننده خواسته شد تا مجموعه ای از پرسشنامه هایی را که در مورد انگیزه آن ها برای تمایل به تنها بودن و هم چنین در مورد خلاقیت، حساسیت به اضطراب، استعداد افسردگی،عدم تمایل و لذت اجتماعی، پرسیده می شود، پر کنند.

شرکت کنندگان افراد تازه بلوغ یافته با سن میانگین ۱۹ الی ۳۱ سال بودند. بوکر و همکارانش این شرکت کنندگان را با روش هایی با نام های “سیستم های ارزیابی رفتاری(BAS) و سیستم های پیش  گیرنده رفتاری(BIS) ارزیابی کردند.
BAS و BIS هر دو در تنظیم رفتارهای اجتنابی کمک می کنند. برای مثال نمره بالا در مقیاس BAS به این معناست که شرکت کننده در موردی مثل “هنگامی که به دنبال چیزی هستم بدون توقف به دنبالش می روم ” استفاده کردند.
نمره بالا در مقیاس BIS بدین معناست که فرد نظراتی مانند “من وقتی می دانم یا حس می کنم یک نفر از من عصبانی است، بسیار ناراحت و یا نگران می شوم” دارد. تیم تحقیقاتی از مقیاس دو روش BIS و BAS برای تمایز بین انواع مختلف اجتماع گریزی استفاده کردند.

افراد غیراجتماعی خلاق تر هستند!

این تحقیق نشان می دهد افراد غیراجتماعی به احتمال بیشتری، خلاقیت زیادی دارند. به گفته محققین این نتایج اولین نکته بارزی که دارد، غیراجتماعی بودن است. در مقابل خجالت و دوری گزینی رابطه منفی با خلاقیت نشان می دهند، به این معنا که فردی که بیشتر خجالتی یا اجتماع گریز است، کمتر ممکن است که خلاق باشد.

بوکر در مورد این رابطه منفی می گوید: «افراد خجالتی و اجتماع گریز، ممکن است نتوانند اوقات تنهایی شان را خوش و خلاق بگذرانند، و این می تواند به علت ترس و ناراحتی آن ها باشد.»
در مقابل جوانان غیراجتماعی، تنهایی بیشتر از با دیگران زمانی را سپری می کنند، در حالی که می  دانیم زمانی را هم به همراه هم  سن و سالان خود دارند. این افراد ضد اجتماع نیستند. آن ها رابطه با دیگران را شروع نمی کنند اما در عین حال دعوت به ارتباط از طرف هم  سالان خود را نیز رد نمی کنند.

بوکر می گوید: «بنابراین افراد غیراجتماعی به میزان کافی با هم سن های خود در ارتباط هستند، پس از وقت تنهایی خود نیز استفاده می کنند. آن ها می توانند خلاقانه فکر کنند و ایده های نو بسازند، مثل یک هنرمند در یک استودیو و یا یک استاد در دفتر کارش.

در طی سال ها غیراجتماعی بودن به عنوان یک شکل نسبتاً خوشایند از اجتماع گریزی مشخص شده است. اما با یافته های جدید که با خلاقیت مرتبط است، ما معتقدیم غیراجتماعی بودن ممکن است دارای حالت بهتر مانند یک شکل دارای نقطه قوت از اجتماع گریزی باشد.

فاطمه محیطی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا