اخبار تکنولوژی

هوش مصنوعی Nvidia تصویری که بخشی از آن پاک شده را با دقت بالا بازسازی می کند!

Nvidia این هفته جدیدترین دستاورد هوش مصنوعی خود را در قالب یک تکنیک vision کامپیوتری فوق العاده به نمایش گذاشت که می تواند نقاطی از یک تصویر را که حذف و یا اصلاح شده اند، دوباره نقاشی کند. اگر فکر می کنید که خب، این کار ساده است و فتوشاپ هم آن را انجام می دهد، بهتر است جمله ی اول این متن را دوباره با دقت بخوانید! در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

محققان Nvidia تفاوت بین این متد جدید برای بازسازی تصاویر را با تکنولوژی هایی که در حال حاضر وجود دارند در یک whitepaper (گزارش دقیق و جامع) که هفته ی گذشته منتشر شد اینگونه توضیح می دهند:

” رویکردهای یادگیری عمیق قبلی بر روی مناطق مستطیلی واقع در اطراف مرکز تصویر متمرکز شده است، و اغلب متکی به post-processing (پس پردازش) می باشند که بسیار هزینه بر است. هدف این کار پیشنهاد مدلی برای بازسازی تصاویر است که عمیقا بر روی الگوهای سوراخ  نامنظم عمل می کند، و پیش بینی های معناداری را ایجاد می کند که با بقیه ی تصویر، بدون نیاز به هیچ گونه post-processing یا عملیات های مخلوط کردن و ترکیب سازی هموار می شوند.”

همانطور که گفته شد، تکنولوژی انویدیا از مشکلاتی که تکنیک های کنونی موجود در بازار برای پر کردن جاهای خالی در تصاویر با آن ها روبه رو هستند رنج نمی برد. در این جا هیچ تخریب و دانه دانه شدن عکس و یا ایجاد لبه های تار در تصاویر وجود ندارد، بنابراین نیازی به استفاده از قلموهای مختلف و سطوحی از صافی یا تاری نمی باشد.

طبق گفته ی محققان، آن ها اولین افرادی هستند که موفق به آموزش یک سیستم عصبی برای پردازش سوراخ های نامنظم شکل دار در تصاویر شده اند.

در واقع هوش مصنوعی انویدیا، کاری که انجام آن برای یک طراح گرافیک مجرب ممکن است ساعت ها طول بکشد را در کسری از ثانیه انجام می دهد. روش کار انویدیا استفاده از یک شبکه عصبی عمیق برای ایجاد ماسک ها و پیش بینی های در هم پیچیده ی جزئی می باشد، یعنی در اصل، یک لایه ی نامرئی ایجاد می کند و تا زمانی که احساس کند تصویر کامل شده است، آن را دستکاری می کند.

این اولین بار نیست که یکی از پروژه های هوش مصنوعی انویدیا همه ی ما را متحیر و انگشت به دهان می کند. سال گذشته، خبر مربوط به “ساخت تصاویر واقعی از افرادی که وجود خارجی ندارند” توسط این کمپانی ما را دچار حیرت فراوانی کرد، بهتر بگویم، این خبر خوف انگیز بود! اگر بگویم که هوش مصنوعی انویدیا قادر است تا آب و هوا و یا زمان (روز یا شب بودن) را در یک ویدیو عوض کند حتما بیشتر شگفت زده می شوید.

انویدیا باز هم همه را متحیر کرد!
انویدیا باز هم همه را متحیر کرد!

به وسیله ی پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، واقعیات دارند تبدیل به موضوع هایی ذهنی و درونی می شوند. اگر خوش شانس باشیم، احتمالا تا چند سال آینده تنها راه تشخیص یک عکس واقعی با عکسی که توسط هوش مصنوعی کشیده شده است چک کردن امضای دیجیتال و یا داشتن تک تک پیکسل های ارزیابی شده توسط کامپیوتر می باشد.

منبع: thenextweb.com

 

محسن خانی

دانشجوی دکتری تخصصی در رشته مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید در دانشگاه تهران هستم. علاقه مند به تاریخ ایران و جهان و همچنین تکنولوژی روز دنیا، امیدوارم نوشته هایم مورد پسند خوانندگان آن واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا