خواص جودوسر
دانستنی‌های سلامتی

با جودوسر معجزه‌ای در دستگاه گوارش و بدن‌تان اتفاق می‌افتد، به این دلایل!

با جودوسر معجزه‌ای در دستگاه گوارش و بدن‌تان تفاق می‌افتد، به این دلایل! استفاده از جو دوسر برای غذا بجز سوپ جو بین ایرانیان زیاد متداول نیست. ولی با خواندن مطلب امروز حتما آن را به عنوان یکی از منابع تغذیه ای خود انتخاب خواهید کرد.

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

وقتی صبحت از جودوسر می شود حداقل برای ما ایرانی ها فوری انواع آش، سوپ جو و حتی گاهی علامت سوال و تعجب در ذهن مان تصور می کنیم. هر چند جودوسر به عنوان یک صبحانه مفید در بیشتر رژیم های غذایی سالم از جمله رژیم مدیترانه ای یک وعده غذای محسوب می شود، ولی بیشتر به دلیل خواص تغذیه ای آن مورد توجه است. هضم راحت تر، سلامت دستگاه گوارش، رفع التهابات، کاهش کلسترول، از بین رفتن یبوست، و تقویت سیستم ایمنی بعضی از خواص استفاده از جودو سر است.

آیینه تهران

نت نوشت امروز به شما می گوید چرا باید جودوسر را در برنامه غذایی تان بگنجانید.

بدون گلوتن

حضور گلوتن به عنوان ماده اصلی گندم که در بیشتر فرآورده های خوراکی ما مثل نان وجود دارد، باعث ایجاد التهابات و حساسیت های زیادی است که در بیشتر موارد افراد متوجه نمی شوند. چون این نوع حساسیت ها درجات گوناگونی دارد. مثلا کسانی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند حساسیت بسیار بالایی به گلوتن یا پروتئین گندم دارند. ولی بیایید یکی دو روز از انواع فرآورده های حاوی گندم استفاده نکنید تا متوجه تغییراتی در بدن تان بشوید : از جمله کوچک شدن شکم که در نتیجه رفع التهابات است و سلامت دستگاه گوارش بدون نفخ کردن.

جودوسر به جای پروتئین گلوتن، پروتئینی به نام آوینین avenins دارد که یک پروتئین بدون خطر و عارضه جانبی برای همه بخصوص افرادی محسوب می شود که به گندم حساسیت دارند. جودوسر به دلیل هضم آسان برای بیشتر افراد یک منبع غذایی فوق العاده بدون ایجاد حساسیت ها و التهابات است.

کاهش کلسترول و قند خون با جودوسر

به دلیل نداشتن گلوتن، جودوسر ماده غذایی خوبی برای کاهش کلسترول است. جودوسر حاوی فیبر زیاد و قابل حلی است که علت اصلی کاهش کلسترول محسوب می شود. جودوسر نسبت به سایر غلات از فیبر بیشتری برخوردار است. به همین دلیل منبع غذایی خوبی برای افراد مبتلا به یبوست و بیماران قلبی عروقی است.

با خوردن جودوسر و رسیدن فیبر بیشتر به بدن هوس خوردن شیرینی کمتر شده و سطح قندخون پایین می آید. به همین دلیل برای بیماران دیابتی نیز منبع تغذیه ای خوبی به جای گندم و کربوهیدرات ها است.

هضم آسان

افرادی که به هر دلیلی دچار مشکل هضم در دستگاه گوارش هستند جودوسر به کمک آن ها می آید. این غله پرخاصیت به راحتی قابل هضم است و فرد را مثل دیگر غلات دچار یبوست و التهابات و تحریک روده ها نمی کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

بتوگلوکان beta-glucan موجود در جودوسر باعث از بین رفتن انواع عفونت ها و باکتری های مضر بدن می شود. این ماده همچنین با انواع التهابات که منشا بسیاری از بیماری ها است جنگیده، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. تحقیقات متعدد نشان داده است مصرف جودوسر باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می شود.

گلیسیمیک کمتر

جودوسر به دلیل نداشتن گلوتن، ایندکس گلیسیمیک glycemic indexn یا شاخص گلوکز بسیار کمی دارد که باعث کاهش قند خون می شود. جودوسر با وجود آن که یک منبع انرژی رسان خوب برای بدن محسوب می شود از ذخیره شدن کربوهیدرات و قند در بدن جلوگیری کرده باعث کاهش وزن و کاهش قندخون می شود.

تعادل هورمونی

جودوسر به دلیل داشتن منیزیم، فسفر، آهن، مس و گروه ویتامین های B یک منبع تغذیه ای فوق العاده برای تامین موادمعدنی و ویتامین های گروه B بدن محسوب می شود. این مواد نقش مهمی در سلامت بدن، افزایش سوخت و ساز سلولی و تعادل هورمونی به عهده دارند. سلنیوم موجود در جودوسر یکی از فاکتورهای ضدپیری این ماده است. افرادی که دچار فقرآهن و کمبود منیزیم هستند به راحتی می توانند با مصرف جودوسر کمبود این دو ماده حیاتی  را در بدن جبران کنند.

پروتئین

با جودوسر معجزه‌ای در دستگاه گوارش و بدن‌تان اتفاق می‌افتد، به این دلایل!

پروتئین گیاهی جودوسر بدون ایجاد حساسیت و التهابات منبع خوبی برای تامین پروتئین بدن محسوب می شود. به همین دلیل است که گیاهخواران آن را به عنوان یکی از منبع های اصلی تامین پروتئین بدن انتخاب می کنند. جو دوسر وقتی به عنوان صبحانه استفاده شود تقریبا یک روز سراسر از انرژی را به فرد هدیه می دهد. علاوه بر آن شخص به علت سیری در طول روز کمتر وسوسه می شود  به سمت غذا برود. به همین دلیل جودوسر پایه اصلی رژیم های سلامتی و تناسب اندام محسوب می شود. می توانید به راحتی آن را پخته و به همراه موز و گردو به عنوان صبحانه میل کنید یا از صبحانه های آماده حاوی جوسر همراه با میوه ها استفاده نمایید.

منبع:

davidewolfe.com

با جودوسر معجزه‌ای در دستگاه گوارش و بدن‌تان اتفاق می‌افتد، به این دلایل! با جودوسر معجزه‌ای در دستگاه گوارش و بدن‌تان اتفاق می‌افتد، به این دلایل!

پاوو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا